• evlerden irak! erkekte "niye yan yan baktin lan" minvaliyle baslayip allah ne verdiyse ve gozu donmus darbelerle sure gelen bir olgudur. acimasizdir genelde. kadinlarda ise "senin sacini basini yolarim" ozlu sozuyle baslayip sac bas yolmasiyla sonlanir genelde. kadinlar daha bir sozunun eri gibidir kavgada. sacini basini yolarim der ve yolar. erkeklerde olay simultene gelisir genelde ve kafa, goz, tekme, tokat varyasyonlariyla kavgaya zenginlik katilir. oyle. kavga etmeyin, ettirmeyin. kavga en pis bir seydir. konusa konusa anlasin. bir de soyle bir tipimiz vardir;

(bkz: kavga öncesi dışa basarak yürüyen ilginç tip)
  • mertçe olmaz.
  • 5-6 kişinin birini sıkıştırıp dövmesidir. kavgadan ziyade linç gibidir.
  • "sen benim kim olduğumu biliyor musun" u ilk söyleyen taraf olmak önemlidir
  • ne bakıyon lan diye başlar paldır küldür girilir
  • (bkz: linc kulturu)

(bkz: pusu)

(bkz: levye)

turkiye’de erkek erkege mertce bir kavga gorme ihtimali ile sayisali tutturma ihtimali benzerdir. zira kavgada yenilmek, dayak yemek gurur kirici gelir bizim toplumda.

oysa bire bir yapilan ve taraflardan biri dustugunde biten bir kavganin kaybedeni olmaz.

ayrica sayisi bir suredir artan dovus ve savunma sanatlari konusunda egitim alan azinligi saymazsan kavga etmeyi bilen de yok gibidir.

anlamsizca savrulan kollar, istemsiz naralar, kadin bagris cagris ve cigliklari.

bizim toplumda ise kavgadan kacinmak en makuludur, cunku sizin tek basiniza giriseceginiz bir kavga asagidaki ihtimallerden biri ile son bulur;

a) bicaklanmak
    b) sert bir cisimle darp edilmek
    c) linc edilmek
    d) kavgada dovdugunuz kisinin intikam icin yakinlariniza ya da maliniza zarar vermesi

bu sebeplerden kavga ve siddeti ovmeyelim, siddet kotudur, kavgadan kacinilmalidir.
  • sen benim kim olduğumu biliyor musun diye başlar,yazdım seni oğlum diye biter.
  • tekme tokat dalmak olarak da tanımlanabilecek, "sen kimsin lan?", "sen benim kim olduğumu biliyon mu amk?" gibi cümlelerin havada uçuştuğu, hiçbir zaman teke tek yapılması mümkün olmayan, araya mutlaka birilerinin girdiği, karizmadan yoksun ama samimi kavga tipidir.
hesabın var mı? giriş yap