391 entry daha
  • o zaman eğonomi nası çoğ eyi olabiliyor?
  • ğ içeren bir sözcüğü telaffuz ettiğimizde, ağız yapımızda değişiklik olur biraz.

ağzın boğaza açılan kısmını biraz kısarız.

isteyen kendinde denesin.

sağlam
    saalam

arada fark yoksa türkçeyi yanlış kullanıyorsunuz demektir.

i, ö ve ü sesinden önce/sonra geldiğinde %99 yok oluyor evet. ama a ve ı sesleriyle birlikte kullandığınızda duyuyoruz bu sesi.

düğün, yeğin, yiğit derken yok gibi.
    ama soğan, sığır, ağrı, kâğıt, dağlık vb. derken duyuluyor gayet.

o yüzden hatta "değil" yerine "deyil" yazan cahil çoktur ama kâğıt yerine kâyıt yazan tek kişi bulamazsınız. oradaki ğ sesini duyuyor çünkü kulak.

o yüzden "yok" diyemezsiniz.
    diyen de hata içindedir.
  • (bkz: logopedi)

ğ harfini telaffuz edemiyorum, dilim dönmüyor, aslında tedaviye ihtiyacım var demiyor da öyle bir ses olmadığını iddia ediyor. bir an önce tedavi olmanda yarar var. kekeme insanlar nasıl tedavi olup şifa buluyorsa sende bir an önce tedavini ol, başkaları yadırgamasın.

ğ harfini inkar etmeyle o harf yok olmuyor sayın telaffuz özürlü yazar kardeşim.
  • kolumda arı var!
    -yok lan bişey, nerde hani?
    gözünle göremessin, röntgenini mi çektin?
    -ne alakası var, arı olsa görürüm.
    arı değil aaarı,aaarı...
    -ağrı lan o, ne aaarısı.
  • yaşadığı ülkeden, konuştuğu dilden bu kadar uzak, hatasını anlamayacak kadar cahil ve cahilliğinden bir o kadar gurur duyan insan topluluğunun ortaya attığı bir çıkarım.
  • (bkz: türkçede)
  • düzeltilmesi gereken başlık. bu ses zamanla istanbul türkçesi’nde kaybolmuştur. ancak anadolu’nun çeşitli yörelerinde ve azerbaycan türkçesi’nde halen mevcuttur.
  • yalan. külliyen yalan. bizim kahvehanede bir abi vardı. ismi orhan mı burhan mı hiçbir zaman öğrenemedik. adamı hep "ğğğğran abi" diye çağırırdık.

"ğğğğğran abi 3 çay"
    "ğğğğran abi 2 oralet biri kivili biri muzlu"
  • var! en doğru kanıtı da bu!
  • ben kusarken çıkartıyorum o sesi.

danca mı kusuyorum ben? öğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğ diyorum işte.

vardır.
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap