• milli takim ne zaman basarili oldu, gs avrupa'yi inletirken.. brezilya olmasa belki de dunya sampiyonuyduk. avrupa takimiyla eslesmemisiz de oyda buyda, cokta sikimde. sike sike geldik yariya kadar, ama turnuvanin galibi en basindan belliydi olmadi. 2008'de, fenerbahce, sampiyonlar liginde ceyrek final oynarken gene gittik bu sefer biraz sansimiz olsa final oynayacaktik dusuk ihtimal de olsa kupayi alacaktik. gene sikmisim eslestigimiz takimlar 1.seviye takim degilmiste oyda buyda. 10 elemelerinde bir anda takim gurbetci kaynamaya basladi, tunay torun, gokhan tore, cenk tosun falan filan.. sirf, almanya almasin diye belki de takima alinmis adamlar ki almanya sececek olsaydi bak bakalim bize kaliyor muydu bu adamlar. omer toprak, allah'tan alman defanslarinin bollukta oldugu doneme geldi de bize kaldi garibim. bazi oyuncu tercihi yanlislari olabilir milli takim da ama birader sen 2 metreden gol atamayan halil'i mi sececeksin, 15 mac rezalet oynayip 1 mac 35 metreden gol atan olcan'i mi sececeksin, gol yemese de vurdugu her degaj kisa dusen ya da bosa cikan onur kivrak'i mi sececeksin? sonra insanlar cikip onur'u nasil secmezsin diyor, bunu anlamak icin acin da fenerbahce macini izleyin. cenk gonen yanlis tercih yerine sinan bolat alinabilirdi fakat onun disinda 6 macta gs macinda yedigi gol ve avusturya macinda ki sansizligi disinda her maci mukemmel oynayan bir mert vardi ki volkan'i kimse gecemeyecegi icin cokta onemli degil. istanbul takimlarinin istedigi oluyormusta, anadolu'da oynayanlar adam degilmiste, gecin bunlari ya, sezer mi milli takimi hakketti, onur mu hakketi yoksa ozan ipek mi milli takimi hakketti? hasan ali, kayseri de iken muthis oynuyordu, fener'e geldi ilk iki mac disinda gayette iyi oynuyor ve sonuna kadar hakkediyor milli takimi ki ilk kez kayseri'deyken secildi. baytar ve irtegun ise gecen sene muthis sezon gecirdiler odul olarak 1,2 mac oynatildilar. 5 mac iyi oynayip 30 mac yatmadilar bazilari gibi.. su an milli takimda oynayan ilk 11'den kim hakketmiyor oynamayi sorarlar adama. volkan, gokhan, omer, semih. hasan, arda, sercan s., topal, emre, burak, umut. volkan'i mi kesecek, umut'u mu kesecek yoksa arda'yi mi kesecek, halil'i, onur'u veya olcan'i oynatmak icin.. madem bu kadar basarilisiniz, topculariniz muthis oynuyor son 30 senede neden hic sampiyon olamadiniz veya sadece 3 kez zirveye oynadiniz? 95 li yillardan beri neredeyse oynanan derbilerin yuzde 80'ini kazananmis ve 6 sampiyonlugu olan fenerbahce, uefa kupasi almis, super kupa almis, 6 kez sampiyon olmus galatasaray, 2 kez besiktas, 1 kez de gururla bursa.. ek olarak hemen hemen her sene avrupa'da oynayan tecrube kazanan topculari olan takimlarda bunlar.. cuvaldizi ilk kendize batirin sonra gelip konusun..

not: onur, halil, olcan ve bunun gibi oyuncular milli takima secilebilir mi?? tabii ki secilebilir.. 11'de oynayan oyunculari kesebilir mi?? cidden mumkun degil.. en son onur oynadiginda belcika macini hatirlayin, en son giray oynadiginda hirvatistan macini hatirlayin, en son halil oynadiginda estonya macini hatirlayin.. sonra bir de gidip efsanevi gs kadrosunun basarilarini, yillardir kaleye aslanlar gibi koruyan fenerbahceli kalecileri yahut bizi cogu macta ipten alan semih'i, arday'yi, hamit'i..

tarafsizca okuyan arkadaslar ne demek istedigimi anlayacaklar, fanatikce okuyup eksileyenler de umrumda bile degil.. siz her gelen milli teknik adami elestirip kafasini kesmeye calisin ki senol gunes gelsin, samet aybaba gelsin ya da aykut kocaman.. cunku bunlar fenerli, bjkli, tsli ya da gs'li.. ulan birakin da adam sansini denesin belki bir dikis tutturur da turnuva takimi oluruz. ama yok illa gidecek ki bu isimlerden biri gelecek cok ama cok basarili olup herkesi siradan gecirecegiz. gulunc.

romanya ve macaristan maclari grupta ki kaderimizi cizecek, insallah kazaniriz da brezilya'ya giderim ben de takimla.
  • yine "anadolu'daki topçuları görmüyüüürler" dilencilerinin sığ eleştirilerine maruz kalıyorlar.

izandan yoksun bir yönetici, hiç bir oyuncusunun milli takıma giremediğini görünce çıldırmış olacak ki, yine yeniden mert'e saldırmış. "onur kıvrak" niye yok demiş. ya arkadaş, bak bakalım, bu sene mert'in çıktığı resmi maç sayısı onur'u geçiyor mu, geçmiyor mu ?

onur iyi kaleci, keza mert de. ama volkan sakat olmadıkça zaten herhangi birinin şu şartlarda giymesi pek mümkün değil. emre çolak, aydın yılmaz'ı da ilk defa milli kadroya çağrılma şerefine erişsinler diye çağırmış.

bazı oyuncular ilk 18'e giremediklerinde bile sorun çıkarmayacak, "aa bu nasıl kadroya giremez" tarzı oyuncular olmalı. aksi takdirde problemler yaşanıyor. bana kalırsa emre çolak da, aydın yılmaz da böyle oyuncular ve bunu dert etmeyeceklerdir.

ben fenerbahçeli'yim. fenerbahçe'den 1 adam çağrılmasa da umrumda olmaz şu takıma. bazılarının klüpçülüğü, hizipçiliği harbiden sınırları aştı.

sivas şampiyonluğa oynarken, iyi de futbol oynarken hayrettin yerlikaya, mehmet yıldız gibi oyuncular kadroya çağrıldı. keza trabzonspor'un 2010-2011 kadrosundan bir çok oyuncu da çağrıldı zamanında. o zaman da galatasaray'lılar şikayet ediyordu hatırlıyorum. ya formda olmayan bir takımdan oyuncu almamanın neresi yanlış ? galatasaray kötü gidiyordu, oyuncu almadılar doğal olarak. şimdi de trabzonspor iyi değil, belki onur kıvrak çağırılabilirdi fakat yeni yeni form tuttuğu için tercih edilmemiş.

eğer içinizden desteklemek gelmiyorsa lucarelli tarzı o küçük kentinizin takımını "milli takım" gibi destekleyin abi. adam istiyor ki mustafa yumlu ilk 11 çıksın da milli takımı destekleyelim.
  • elimizdeki yeteneği, çeşitliliği kullanmayan, kendimizi çok sınırlayan milli takım tercihleri olan takımdır. 12-16 ekim'de oynanacak romanya ve macaristan maçları için çağırılan kadro için konuşacak olursak, ben çok şeyi değiştirirdim. uzun bir analiz, ama okuyanlara şimdiden teşekkürler. konuyu tartışmak veya alakalı alakasız sohbet etmek isteyenlere mesaj kutum her zaman açık.

kaleci:
    bu ülkede herkesin tartışmadan ilk 11'e yazacağı tek isim volkan demirel. ama benim fikrimce, nasıl ki ispanya'nın yedekleri valdes ve reina'ysa, bizim de yedeklerimiz onur kıvrak ve sinan bolat olmalı. en iyi kalecilerimizi her daim kadroda tutmalıyız. volkan sakatlandığında mert veya cenk'i milli takımda görmektense, onur'u görmek lazım. bence bu yüzden hatalı.

defans-sağ bek:
    bekler kanayan yaramız, en eksik olduğumuz bölge. gökhan gönül (şu anda eski günlerini aratmasına rağmen) alternatifsiz. aday kadrodaki 25 kişide, gökhan'ın yerine oynayabilecek bir kişi yok. bu yanlış. her ne kadar ligimizdeki iyi takımlarda oynayan sağ bekler genelde yabancı olsa da (basser, eboue, hilbert, miguel garcia), aklıma ilk gelen isim serkan balcı. hamit altıntop'un sağ bek oynadığı deviri aşmamız lazım. eğer serkan sakatsa, her zaman için genç bir futbolcuyu çağırabiliriz. u21 milli takımda oynayan kamil ahmet çörekçi bir alternatif olabilir.

defans-sol bek:
    4 senedir kafadan ismail köybaşı yazmamız gerekirken, sakatlıklar yüzünden bir türlü istikrar sağlayamadık. hakan balta ve hasan ali kaldırım ligimizin önde gelen sol bekleri. ikisinin de artıları ve eksileri var. ve şu anda onlar dışında kimseyi çağırmazdım çünkü en fit olanlar onlar. eğer atila turan fransa-türkiye arasından türkiye'yi seçmeyi düşünüyorsa derhal alınmalı, ordusporun izlediğim birkaç maçında da hiç fena değildi. onun dışında ligimizde veya avrupada sol bek'e koymayı düşünebileceğim bir isim yok.

defans-stoper:
    semih kaya-ömer toprak ikilisini bozmamamız lazım ne pahasına olursa olsun. semih 22, ömer 24 yaşında. eğer bu ikili uyumu yakalarsak, 6-8 sene stoperde çok istikrarlı bir ikiliye sahip olmuş oluruz, bu da 3-4 büyük turnuva demek. semih'in veya ömer'in oynadığı takım son maçlarında bir dolu gol yiyebilir, semih veya ömer hata yapabilir, bunları bir süre gözardı etmeliyiz ve edebiliriz. stoperdeki uyum çok önemli ve sabretmeliyiz. yedek stoperler konusunda egemen korkmaz veya bekir irtegün benzer formda diyebiliriz ancak ben onların ikisinden biri yerine gençlerbirliği'nden aykut demir'i çağırırdım. bence egemen-aykut yedek ikili olabilir şu anda.

ön libero (dmc):
    tamamen taktiğimize bağlı olarak yazmamız gereken isimler değişir. ben selçuk inan'ı mc olarak göremediğimden onu da bu kategoriye yazıyorum çünkü orta sahanın gerisinde, ikili mücadeleden biraz daha uzak bir şekilde çok daha etkili selçuk. hücumcu iki bek oynatıyorsak veya rakibimizin orta oyuncuları üstünse mehmet topal, eğer beklerimizden biri daha defansif bir rol oynayacaksa veya rakibimiz daha zayıfsa selçuk inan. tercihte hata görmüyorum. necip uysal 3. bir ön libero olarak alınabilirdi, bence bir hata.

orta saha (mc):
    emre belözoğlu, nuri şahin, mehmet ekici her zaman olması lazım. soner aydoğdu form durumuyla bu formayı hakediyor, birinin olması gerekirdi. tolga ciğerci nerede, madem türk yapmak için o kadar uğraştık. oynamayacak olsalar bile, bu çocuklar takımın geleceği, kadroda olmayı hakediyorlar.

kanatlar:
    sağ sol diye ayırmıyorum çünkü tüm futbolcularımız iki kanatta da oynayabilecek düzeyde. arda turan, sercan sararer form durumlarıyla hemen yazabileceğimiz iki isim. ancak caner erkin ve aydın yılmaz kesinlikle bir skandal. sol kanat alternatiflerimiz arasında formda olan olcan adın, ozan ipek ve olcay şahan var. ben olsam onlardan birini tercih ederdim. aydın yılmazın kendine veya galatasaraya hayrı dokunmuyorken milli takıma neden alındığını anlayabilmiş değilim. yasin öztekin izlediğim maçlarda inanılmaz oynuyordu, ya abdullah hoca izlemiyor, ya da ben anlamıyorum, bilemicem. kendi takımında yedek duran bir futbolcu mu, trabzon'da 11 oynayan bir futbolcu mu? tercih sizin.

santrafor:
    form durumuna göre umut bulut ve mevlüt erdinç her zaman olmalı. burak yılmaz konusunda hayli taraflı olduğumdan yorum yapmam sakıncalı olur. tunay torun kendi takımında oynamıyor, milli takımda çok formsuzdu. sırf çağırmak için gelmemeli. ben hasan kabze'yi yazardım, başka aklıma forvet gelmedi.

toparlamak gerekirse:
    benim kafamdaki ilk 11 (romanya ve macaristan maçları için): volkan demirel - gökhan gönül, semih kaya, ömer toprak, hasan ali kaldırım - selçuk inan, emre belözoğlu, nuri şahin - sercan sararer, arda turan, umut bulut

ikinci 11'im: onur kıvrak - serkan balcı, aykut demir, egemen korkmaz, hakan balta - mehmet topal, hamit altıntop, soner aydoğdu - yasin öztekin, olcan adın, mevlüt erdinç

26 kişilik aday kadro için bunlar dışında çağıracağım 4 futbolcu: sinan bolat, atila turan, mehmet ekici(tolga ciğerci), burak yılmaz

not: kadromdaki takım-futbolcu sayısı dağılımları: fenerbahce: 5, galatasaray: 6, trabzonspor: 5, beşiktaş: 0, orduspor: 1, gençlerbirliği: 1, leverkusen: 1, atletico madrid: 2, liverpool: 1, greuther fürth: 1, stade rennais: 1, standard liege: 1, werder bremen: 1 oluyormuş.

not2: beşiktaş'a bir kasıtım yok, egemen korkmaz yerine ibrahim toraman, soner aydoğdu yerine necip uysal, olcan adın yerine olcay şahan çağırılanabilir, tamamen kişisel tercih. cenk gönen'in önünde sinan bolat ve onur kıvrak olduğunu düşünüyorum.

not3: tüm kadro planlaması, takımın 4-3-3 / 4-5-1 oynayacağı göz önünde bulundurularak yapılmıştır.

not4: bir paragrafını dahi okuyanlara teşekkür ederim gerçekten.

not5: fenerliyim.
  • tunay torun, mehmet ekici, mevlüt erdinç, aydın yılmaz vb. futbolcuların bulunduğu takım.

dünya üzerindeki tüm türk futbolcular arasında şu dördünden daha iyi adam yoksa gerçekten vay halimize.

edit: istek üzerine listeye bekir'i de ekledim.
  • bir fenerli olarak bekir'in ne işi var la burada dediğim kadro, ulan ben bu adamı kendi takımımda görünce fıtık oluyorum, bir de milli takımda mı görecem. inşallah oyuna girme şansı olmaz. onun dışında büyük yetenekler tunay torun ve mevlüt erdinç yine var vuhuu.

ayrıca gökhan töre yine niye yok, hala sakat mı? bilen arkadaşların aydınlatmasını isterim.

not: abdullah hoca'ya desteğim sonuna kadar.
  • şu takıma aydın yılmaz çağrılıyor da soner aydoğdu çağrılmıyor. ne tutucam la milli takımı, 10 tane yesin her maç.
  • galatasaray'dan başkası beni ilgilendirmez. umrumda bile olmayan takımdır.
  • çağlar, yekta, sercan* gibi isimlerin olmadığı takımdır. forma renkleri de tutuyor, çok ayıp olmuş bu arkadaşlara. adamlar ne yapsın dream team'de oynadıkları için 11e giremiyorlar. yoksa onlar da süper topçular.
  • mehmet topuzun çağrılmadığı milli takım.

selçuk şahin ilk 11 çıkıyor , bu adam gene de çağrılmıyor nedenini anlamıyorum. selçuk inan keza öyle çağrılsa da oynatılmıyor ? açıklayın bilelim.
  • aydın yılmaz'ın kadrosunda yer bulduğu milli takım. varın gerisini siz düşünün.
hesabın var mı? giriş yap