şükela:  tümü | bugün
 • 10 yıllık kalkınma planı dahilinde tarım ve sanayi reformu ve bu reformların altyapısını sağlayacak sanat,bilim tarihi,eğitbilim,müzik,tarla tarımı, zootekni, ev idaresi,çalışma ekonomisi ve tarım işletme teknolojisi dallarında türkiye'nin dört bir vilayeti ve kasabasında eğitim verecek enstitüler.

  noldu lan şaşırdınız mı?

  ee kardeş duble yolla,köprüyle, avm'lerle bu kadar ekonomi oluyor işte.
 • (bkz: üretim)
  (bkz: tarım)
  (bkz: hayvancılık)
 • yok öyle bişey o gemi kaçtı. olacakları izliyoruz. endişeliyiz yapabiliceğimiz birşey yok. ayağa kalkana kadar bütün dünyayla irtibatı kesip kendi kendimize yetebilir hale gelene dek çaba sarfetmek gerek. ama harcamayı bukadar çok severken zor
 • (bkz: sanayi)
 • kısa vade;
  1-yeni düzenleme olan kredi garanti fonu'nun kapsam ve miktarını genişletmek (kobilere ekonomi toparlanıncaya kadar mesela 1- 1,5 yıl kadar bir süre ama kesin tarih açıklanacak mesela 31 aralık 2017'ye kadar diye ilan ederekten)
  2-cari açığı kapatmak için eximbank kredilerinin miktarını artırmak ihraççı konumunda olmadığımız ülkere karşılığı işbirliği konusunda yapıcı adımlar (eximbank iyi çalışan kurumlardan biri o yüzden yüklenecek fazla birşey yok bu konuda devlet artıracak desteği)
  3-sigaraya alkole yaptığınız vergi zammını abartmamak (vergiyi artırınca daha az sigara içilmiyor insanlar kaçak alıyor, derseniz ki fransa'da da 10 euroyu geçik. ordaki insanların vergi bilinci daha yüksek) arabadan evden vergiyi indirdin bak satılmıyor. vergi affı yerine vergi cezaları yapılandırılırken vadesi uzatılabilirdi
  liste uzar gider
  uzun vade;
  1-orta yüksek ve sonra yüksek teknolojili üretim ihracata geçmek(bunun içim eğitim ve sermaye gerekiyor) sermaye çekmek için de iç-dış yatırımcıya güven vermek
  2-finansal okuryazar yatırım yapan kesime güven vermek için enflasyon hedefini tutturmak ya da tutturabileceğiniz bir enflasyon hedefini ilan etmek (bunun için merkez bankasına murat çetinkaya gibi başkanlar atamayacaksınız )
  3-büyümeyi tüketime dayamamak üreterek büyümeye çalışmak azaltsakta tüketir zaten bizim millet.
  ---
  son olarak ta birkaç kişinin dillendirdiği yapısal reformları artık yapmak. aynı 2001'de bankalar için yaptığınız gibi yapın artık şunları gitmiyor böyle bu gemi.
  buraya yüzlerce şey yazılabilir. yazılanların yapılmasına ve ekonominin kurtarılmasına olan inancım ise 0,000001 üzgünüm
 • mercimek üretmek.
  dün markette bütün mercimeğin yurt dışından ithal edildiğini farkettim.

  şu an lapa lapa kar yağıyor,
  her yer bembeyaz,
  24 km şiddetinde rüzgar esiyor,
  ısı -1,

  ve insanlar çöp konteynırının başında çıplak elleriyle çöpleri ayıklıyor.

  türk ekonomisine ilaç olacak bir çözüm var ise lütfen paylaşın.
 • (bkz: polis copu)
  (bkz: asker dipçiği)

  sırtına yedin miydi, ne kriz kalır, ne şikayet!
  24 ocak kararlarından sonra test edilip onaylanmışlığı var bu yöntemin. yüzde yüz çalışıyor.
 • akp'nin ülke yönetiminden elini çekmesi ve devletin laik cumhuriyet düzeninde atatürk ilke ve inkilaplarına tam bağlı şekilde devam etmesi. başka türlü iflah olmaz bu ekonomi.