• az önce gelen bildirim maili aynen şöyle:

“e-devlet kapısı hesabınıza üst üste birden fazla defa yanlış şifre ile giriş yapılmaya çalışılmıştır. hatalı girişlerle ilgili ayrıntılı bilgilere e-devlet kapısı profilinizdeki "kullanım geçmişim" menüsünden ulaşabilirsiniz.”

hesabıma girmeye çalıştığımda 9 kez yanlış şifreyle giriş denemesi yapıldığını gördüm. kişisel verilerimizin ulu orta pazarlandığı bir ortamda, tc kimlik numarasına ulaşmak zor olmasa gerek.

internette özellikle son haftalarda benzer şikayetler fazlaca göze çarpıyor.

“kullanım geçmişim" menüsünden hesabıma girmeye çalışan ip’lere baktığımda singapur’dan abd’ye kadar farklı ülkelerin ip’leri çıkıyor.
  • bana da eylül ayında ve dün gelen bildirimlerdir. eylül ayındaki bildirim sonrasında hesabıma girmeye çalıştığımda hesabım bloke edilmişti, 1 saat bekledikten sonra sisteme girebilmiştim ve hemen şifremi değiştirmiştim. dün gece de bildirim gelmiş, kullanım geçmişimi incelediğimde dün 8 kez arka arkaya başarısız giriş denemesi gördüm. kişisel bilgilerimizi hani kişi/kurumlar neden çalmaya çalışıyor bilmiyorum ama tc kimlik numaralarımızın çarşaf liste halinde hangi kurumlar tarafından sızdırıldığı veya kimlere peşkeş çekildiğini öğrenmek isterdim. bir kişisel veri ihlali olduğunda veri işleyenlerin, bu ihlali veri sahiplerine ve kişisel verileri koruma kurumu'na bildirmesi gerekmekte ancak denetim mekanizmasına güvenim olmadığı için araştırılması için bir yere başvuru yapasım dahi yok.
  • başıma sık sık gelen olaydır. ip bilgilerinden konumları sorgulattığımda tuzlada bir fabrikadan tutun çin'e kadar pek çok konum çıkmaktadır. muhtemelen vpn kullanılıyor. bunun için alınabilecek 3 önlem var;
    1) 2 aşamalı korumayı aktif etmek
    2) erişim kısıtlamalarından yurtdışı girişlerini kapatmak
    3) erişebilecek ip adreslerini kaydederek sadece o ip adresleri üzerinden erişim sağlayabilmek.

not: 3. seçenek ilgili sayfada da belirtildiği gibi yanlış kullanım sonucu kalıcı olarak e devlet'e
    girememenize sebep olabilir
  • muhtemelen eşi, dostu, stalker'ı, sapığı yani tanıdığı birinin çabaları sonucu alınan uyarılar. kim n'apsın sizin e devletinizi.
  • tc kimlik numaraları yıllardır elden ele gezdiği için hiç de şaşırtmayan eylem.
  • bugün bana da e-posta ile gelen uyarıdır. 6-7 kere e-devlet sayfama girilmeye çalışılmış. kim neden girmek ister bilemiyorum.
  • tarafıma bir hafta içinde 2 kez gelen uyarı. ilkinde 7-8 defa başarısız şifre girişi olmuş; bunun üzerine şifremi yeniledim. 2 gün sonra tekrar aynı uyarıyı aldım ve girip kontrol ettiğimde yine 7-8 defa hatalı şifre girişi yapıldığını gördüm. hesabıma izinsiz giriş yapıp ne yapabilirler? başıma iş açılır mı? bilenler yeşillendirsin.
hesabın var mı? giriş yap