şükela:  tümü | bugün
 • beş dakika düşündüğünde bir sürü örnek bulursun bununla ilgili. sadece birkaç tanesini yazacağım.

  * kitap okuyan, bilgi dağarcığını arttırmaya çalışan kesimle dalga geçilmesi, kitaplarda bir şey yok önemli olan hayat okulu söyleminin iyice yerlesmesi.

  * okumuş, çalışıp didinmiş kendini yetiştirmeye çalışmış bir bireyin komik maaşlar dahi iş bulmakta sıkıntı cekmesi. kısa yoldan para kazanmaya alışmış kesimin gelirini günden güne arttırması.

  * üniversite mezunlarının büyük bir kısmının en basit genel kültür konularında bile sınıfta kalması, temel konular hakkında dahi yorum yapma yetilerinin olmaması.

  * sağda solda açılan tonla nargile cafe vb. mekanlarda saatlerce amaçsızca oturan gençlik. iphone, araba anahtari, marka kıyafet üzerinden ilişkilerin yurumesi.

  * doğru dürüst eleştiri yapabilen mizah dergisinin kalmamış olması. medyanın derinlemesine analiz yapmaktan çok türkiye'nin en iyi on lahmacun işi vb. haberlerle ön plana çıkmaya çalışması.

  *batı kültürünün tamamen reddedilip orta doğu kültürüne ozenilme. ozenilen kültürden doğru düzgün bir öğreti alınmaması.

  * internet kullanımının büyük bir kısmının facebook, ınstagram benzeri sosyal medya programlarından ibret olması.

  * osurmali, gegirmeli filmlerin gişe rekorları kırması. adam akıllı az sayıda filmin salon bulamaması.

  * kısır politik söylemler, mahalle kavgası ağzı tartışmaların sürekli gündem olması.

  * stabil ve verimli bir eğitim sisteminin olmaması. sürekli değişen sistemin kişisel gelişime bir şey katmamasi

  daha sürer gider.
 • kısaca (bkz: kitlesel karaktersizlik) diyebiliriz.

  örf ve adetlerin bir boka yaramamadı sonucu oluşan durumdur.
 • *batı kültürünün tamamen reddedilip orta doğu kültürüne ozenilme. ozenilen kültürden doğru düzgün bir öğreti alınmaması.

  evet, sömürgecilik kültüründen çok uzaklaştı türkiye. bir tane bile sömürgemiz yok ortadoğuda, afrikada, uzakdoğuda... çok cahiliz ya.
 • (bkz: cehalet ve otesi)

  durumu yalnizca cehaletle aciklayamiyorum, baska baska seyler de var.
 • doğru bir önerme. işin daha kötüsü, cahilliğin zirve yapmasıyla beraber insanlara prim kazandırması, işlerinin yolunda gitmesi gibi...

  eğer cahilseniz sizden cesuru, mutlusu ve zekisi bu dünyada yok!