şükela:  tümü | bugün
 • denize sümküren, işeyen, balgam atan, terli terli denize giren ve denize lağım akıtan bir insan topluluğu için geçerli olan önerme.
 • (bkz: balıkların denize girmeyi bilmemesi)

  sonuçta onlar da işiyor hatta içiyorlar bile
 • doğrudur.. her geçen yıl daha fazla insanı elbiseyle denize girerken görüyorum.. slip mayo giyeni yıllardır görmedim.. erkekler uzun şortlarla, kadınlarsa bikini, mayo haricinde çeşitli kıyafetlerle giriyor.. güneş kremi nedir bilen yok. kumsala tencere, mangal ve nargile ile geliyorlar.. ve böyle uzayıp gidiyor.
 • sicmadiklari icin halen sorun yok. yani insallah sicmiyorlar.
 • bütün ege ve akdeniz'de rum köyleri deniz kıyısındayken, türk köyleri arkadaki dağın yamacındadır. huylu milletiz, neme lazım gelir biri savaş mavaş açar ovada yakalanmayalım diye korunaklı yere yerleşmişiz. denizle ilgimiz minimum seviyede. araştırma ne kadar güvenilir bilmiyorum ama, 18 milyon kişi hiç denize girmemiş, 50 milyondan fazlamız yüzme bilmiyor. normal yani bu şartlar altında.
 • kara milletiyiz, burasi kesin. yine de kendimizi yunanlilarla kiyaslayacak kadar acimasiz olmayalim (adamlar bin yillardir deniz kenarinda yasiyorlar, mitolojileri bile denizle ilgili). kendimizi almanlarla kiyaslayabiliriz ama (bizim 3 tarafimiz denizse, onlarin da irili ufakli golleri var). almanlarin yuzme kulturu daha gelismis, cunku yuzebilmek icin butce gerekmiyor orada. havuza gidip yuzmek kisi basi 3-4 euro'ya mal oluyor (yiyecek ve iceceklerinizi yaniniza aldiginizi var sayalim). bizim gibi, ulkenin baskentinde bile bir havuza gitmek icin servet dokmeleri gerekmiyor, on bin nufusluk yerlesimlerde bile halk havuzlari var (universitenizde havuz yoksa, ankara'da yuzebilmek bir ogrenci -hatta bir asistan icin- imkansizdir). turkiye'de de halk havuzlarinin sayisi artsin, turkiye'de de insanlarin geliri senelik duzenli tatil yapmaya yetsin, gorun bakalim denize girme kulturu oluyor mu olmuyor mu.

  not: yobazlik faktoru de var tabi de, bu eksikligin esas sebebi maddi yetersizlikler.

  edit: altinpark'taki havuzu hatirlatti esim, hala yerindeyse orasi ekonomik bir secenekti.

  tatil olayi harbiden ekonomik durumla ilgili. avrupa'da da sanayi devriminden once "tatil" gibi bir kavram yoktu (almanya'da kitleler halinde turizm 60larda baslamis). avrupa'da da onceden zenginler tatil yapiyormus sadece, londra'dan venedik'e ya da istanbul'a uzanan seyahatler yapiyorlarmis (google'da "grand tour history of tourism" diye arayin).
 • ana amaç denize girmek olsa da detaylara çok fazla şey sıkıştırmamızdan kaynaklanan bir durumdur.

  * mangal da yapalım.
  * karşı cinse de yürüyelim.
  * aaa suya karpuzu koyacaksın buz, buz.
  * deve güreşi.
  * ağzımızdan ses çıkaralım suda.

  gibi...
 • her şey tamam da terli terli denize girenleri eleştirmek ney lan?
 • denize girmeyi öğreneceğiz, tatil yapmayı da öğreneceğiz, söz size.

  gerçekten gelecek kaygısı kalmayınca, piyasa anarşisi ve sömürüden kurtulunca bu ülkenin emekçileri farklı bir yaşama tutunacaklar.

  (bkz: aya yorgi koyunun kamulaştırılması)