şükela:  tümü | bugün
 • bir anket başlığıdır. sözlükteki en talihsiz anket budur. türkiye'de internet kullanmak bir arama motoruna ulaşmak, bir video paylaşım sitesine girebilmek için dahi maymun olmak demektir.
 • türkiye'de internet kullanılmaz. olsa olsa internette vakit geçirilir. bu yönüyle internet, onu kullandığını sanan kişi ya da kişilerin vakit öldürme aracı haline gelmiş bir aktiviteye verilen isimdir. eğer ki kullandığınızı düşündüğünüz "internet" sizi bir yerlere getiriyor,size yeni birşeyler katıyor ve öğretiyorsa o zaman kullanmaktır. yok sadece geyik muhabbetiyse ilginizi çeken o halde kullanıyor değil kullanılıyorsunuzdur.
 • ileri düzey bilgisayar bilmeyen kişiyi bile, internet yasaklamaları nedeniyle bilgisayar mühendisi yapabilecek kadar coşturan hobidir.
 • buyuk orta dunya procesi ne kadar doğru söylemiş: (bkz: #19647648)

  "sanal dünyayı, insanların gerçek isimlerini kullanamayacakları kadar çirkin bir ortam haline getiren türk internet kullanıcıları, spam'in gerçek dünyada yaşayan yansımalarıdır. gerçek dünyada yapamadığı linçi sanalda yapanlar adidir, eziktir."
 • türk telekom, ipsos kmg tarafından 2012 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilen, türkiye’de bilgisayar ve internet kullanım detayları ile alışkanlıklarımızı ortaya koyan araştırmanın sonuçlarını içeren detaylar sayesinde az çok fikir sahibi olunabilecek durumdur.*

  * türkiye genelinde 38 ilde yüz yüze gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, ülkemizdeki 19.1 milyon hanenin %52’sinde bilgisayar, %41’inde ise internet bağlantısı mevcut.

  * araştırmaya göre, bilgisayarı olan hane sayısı çoğalırken, internet kullanımı da buna bağlı olarak artış kaydediyor. araştırma verilerinin ortaya koyduğu en çarpıcı sonuç ise internet kafelerden internete bağlanmanın gözle görülür şekilde düştüğü. türkiye’deki internet kullanıcıları internete daha çok evden bağlanırken hanelerde en çok tercih edilen internet bağlantısı adsl olarak gözlenmiştir.

  * araştırma, internet kullanıcılarının cinsiyet ve kullanım alışkanlıklarını da ortaya koyuyor. türkiye’deki internet kullanıcıların yüzde 60,9’u erkek, 39,1’i ise kadın.

  * internet kullanan hanelerin yüzde 87’si interneti sörf yapmak amacıyla kullanırken, facebook’a girmek ikinci sırada yer alıyor.

  * türkiye’deki 19,1 milyon hanenin yüzde 51,7’sinde yani yaklaşık 9,9 milyon hanede bilgisayar bulunuyor.

  * tüm hanelerin yüzde 34,6’sında masaüstü, 20,6’sında dizüstü bilgisayar bulunuyor.

  * hem masa üstü hem de dizüstü bilgisayar bulunan hane sayısı ise yüzde 4,2.

  * yeni nesil bilgisayar ürünleri olan netbook (%0,7) ve tablet (%0,2) bulunurluğu ise hayli düşük.

  işte o detaylar

  %87 internette gezme/inceleme
  %82 facebook
  %76 e-mail
  %71 yazılı mesaj/chat yapma
  %67 müzik/radyo dinleme
  %66 film/video izleme
  %61 haber/gazete okuma
  %59 görüntülü-sesli görüşme
  %56 sesli görüşme
  %55 oyun oynama
  %54 müzik indirme
  %45 cd-dvd oyunları
  %44 film/video indirme
  %41 tv izleme
  %37 diğer sosyal medya
  %32 e-devlet işlemleri
  %31 twitter
  %29 yazılım indirme
  %24 internetten alışveriş
  %23 internet bankacılığı
 • eğer ev telefonu kullanmamak isterseniz ev telefonu kullanmama ücreti ödersiniz. bu kadar sacma bir seyin olmasi ve daha kötüsü de toplumun bunu kabullenmesi. (bkz: yalın internet)
 • turkiye'ye geldigimde bana iskence gibi gelen eylem. bulgaristan gibi avrupa'nin en dandik ulkelerinden birinde 90mbps download 90mbps upload hizindaki interneti aylik 15 leva (~25tl) ucretle kullaniyorum, kota yok, yasakli siteler yok, yavaslama yok, kesinti yok.

  turkiye'de internet kullanmak, zamanda yolculuk yapmak gibi. sizi 2002 yilina geri goturuyor.