• gerçekleşmesi halinde insanların bir şekilde ne yapıp yapıp başka bir yol bularak hamileliklerini sonlandıracakları olasılık. kimbilir belki kimileri hamileliği sonlandırmaya çalışırken hayatını sonlandıracak.

kimileri için belki kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti bir alternatif olacak.
    sadece kktc de değil, vizesiz gidilebilecek diğer yakın ve ucuz ülkeler de düşünülebilir. hatta bu işi ticarete dökenler bile olacaktır illa ki.

''karnınızdaki bebeği dünyaya getirmeye hazır değil misiniz? gelin, biz size yardım edelim. en uygun fiyatlarla kürtaj turları acentemizde. bizi aramadan kürtaj yaptırmayın.''

hatta bu işe ilk soyunanlardan biri, bakanlardan birinin oğlu, şusu, busu bile olabilir.

zira, kürtajı yaptıran insanların kim olduğunu sanıyorsunuz ki siz?
    tecavüz ya da 18 yaş altı bilinçsiz cinsellik sonucu oluşan hamilelikler diyelim, bunlar zaten o yaştaki kızcağızların cehaletinden bilinçsizliğinden dolayı birçoğu 10 haftayı geçtikten sonra farkedilen ve iş işten geçen hamilelikler oluyor. kimisi anasına babasına söylemekten de korkuyor intihar ediyor, kimisi de sersefil perişan hayatının içinde ayakta kalmaya çalışıyor, kimisi zaten direk öldürülüyor.

peki kimler yaptırıyor bu kürtajı?
    derin bir araştırma yapmadım ben bununla ilgili. sadece kendi ailemdeki kadınlara baktım. başka hiçbir kaynağa değil.

örnek vereyim:

anneannem: okuma yazması bile olmayan bu muhafazakar kadın korunmaktan bihaber, 48 yaşında sürpriz bir şekilde hamile kalınca bütün aile karşısına çıktı. aile dediğim de gayet dini bütün anadolu ailesi. o yaşta çocuk doğurmak mı daha ayıp yoksa kürtaj yaptırıp olayı aile içinde bırakmak mı diye düşündüler ve anneannem 48 yaşındayken devletin hastanesinde kürtaj oldu. olmasaydı benden küçük teyzem ya da dayım olacaktı zira.

teyzem: kocası hacı. kendisi türbanlı. kocası da kendisi de sağlam akp yandaşı. oğullarının ikisi de imam hatipte okudu. gelinleri de imam hatipli. bütün aile komple akp yandaşı ve aşırı muhafazakar. teyzem 45 yaşındayken oğullarının ikisini birden daha yeni evlendirmişken sürpriz bir şekilde hamile kaldı. gelinleriyle aynı anda çocuk büyütecek olmanın psikolojisine dayanamadı. ve evet bu koyu akp'li ve muhafazakar aile bu hamileliğe son verdi.

yengem: karı koca akp yandaşı ve muhafazakar insanlar. 44 yaşında hamile kaldı. o da teyzeme benzer durumdaydı, kızı ve oğlu genç yaşta evlenmiş çoluk çocuğa karışacaktı. torunlarından daha küçük bir çocuğu dünyaya getirmeye ve o yaşta bir çocuğun sorumluluğunu almaya gücü yetmedi, psikolojisi de kaldırmadı. hamileliğini sonlandırdı.

annem: kendisi akp yandaşı değil ama bildiğin sofudur. hacıdır da aynı zamanda. ben doğmadan önceki hamileliğini kürtajla sonlandırmış. mide ilaçları kullandığı bir dönemde kazayla hamile kaldığının farkına varmış son anda. riske atmak istememişler ve babamla birlikte kürtaja karar vermişler.

küçük teyzem: akp yandaşı değil ama dinibütün. ve ailedeki kürtaj rekoru onda. eğer gizlediği başka kürtajı yoksa, evliliği boyunca 4 kere bu operasyonu yaptırdı. niye korunmuyor demeyin. gerçekten bu doğum kontrol yöntemleri yüzde yüz korumuyor. ayrıca hapı bir gün içmeyi unuttun diyelim, al başına belayı. hele bir de unutkanlık varsa ruhunuzda, mazallah. biraz da şans tabi.

bu liste daha böyle uzar gider.

hiçbir kadın yoktur ki, güle oynaya gitsin o kürtaj masasına. ve eminim ki her kadın ömrü boyunca bunun sızısını taşır yüreğinde. ama diğer yandan eğer aklı ihtimal vermiyorsa kadının o çocuğa bir gelecek sağlayabileceğine, kendi canı pahasına da olsa o çocuğu dünyaya getirmek istemez. ne yapar yapar bir yolunu bulur sonlandırır hamileliğini. kimisi başka ülkeye gider, kimi yavru vatana, kimi yer altındaki adı bilinmedik sağlıksız yerlere, bir şekilde sonlanacak olan hamilelik sonlanır, doğacak olan bebek de dünyaya gelir.

dediğim gibi, benim ailemdeki örnekler bunlar sadece. ayıp bir olay değil neticede. bir operasyon. günahsa eğer, günahı herkesin kendine.

eminim ki tepede oturan başbakanın, bakanların da hikayeleri benim ailemdekinden farklı değildir. mars'tan gelmedi ya onlar da. onların ailelerinde de birçok kadın bu operasyonu geçirmek zorunda kalmıştır mutlaka. şöyle bir fizibilite çalışması yapıp böyle bir yasağa gerek duymayabilirler diye düşünüyorum bu yüzden.

ama diğer yandan da işin ticari boyutu var. kürtajı yaptıran kitle belli madem, nasılolsa kafasına koyduğunu yapacak olan aileler de var çoğunlukta, şu bakanların oğullarından biri el altından gizlice çıkıp niye faydalanmasın bu işten değil mi? el altından bir turizm acentesi, adı turizm olacak nasılolsa kimse de anlamaz. halbuki al sana mis gibi kürtaj devrimi. olur mu olur. artık bu memlekette her şey olur. şaşırmamak lazım.

edit: imla
  • kürtajın dini eğilimlere karşı serbest kalma sebebi budur. hiç bir hükümet millet koştursun çocuk aldırsın diye bu serbestiyi tanımamıştır. hiçbir kadın da keyfinden çocuk aldırmamıştır.
  • kürtaj fiyatlarını katlarca arttıracak ve merdiven altlarındaki pis ortamlarda kürtaj yaptırılmasına neden olacak durum. vardır böyle ülkeler. bence bunu yasaklayacaksan önce genelevleri yasaklayacaksın. genelevlerde de durum bu değil mi ? insan hakları, sağlık koşulları falan hak getire zaten de ek olarak amaç aynı. vatandaş devlet güvencesiyle, kontrollü olarak fuhuş yapsın. örneğin devlet ordan çıksa kim bilir ne halde olur durum. kürtaj da yasal olmasın, diz boyu rezillik baş gösterir. sırf bu sebepten yasaklanmamalı.
  • yasaklar neyi cozmus. merdiven alti kurtajlari artiracak bir karar olacaktir.
  • ben artık diyecek söz bulamıyorum, bugün sanırım akp myk'sından da saçma sapan bir karar çıkmış:

http://www.radikal.com.tr/…id=1089484&categoryid=78

kendisi de kadınlara yapılan bu saldırının kaynağını doğruluyor. amerikan muhafazakarlığıyla paralel bir muhafazakar saldırıdır bu. olmaz, olamaz, izin veremeyiz.

gerçekten izin veremeyiz.
  • haziran ayı içersinde tbmm gündemine getirilecekmiş. yalnız, kürtaj yasağı olarak değil de, "kürtaja 4 hafta sınırı" olarak. "aa yasaklamıyorlar ki!!" diyeceklere hemen söyleyeyim, hamilelik en erken 4 ila 5 haftalıkken anlaşılabildiğinden, bu da neredeyse fillen bir yasaklama oluyor zaten.
    http://www.hurriyet.com.tr/saglik/20651360.asp

bir de konuşmada "amerika'da da bunun için mücadele veriliyor zaten" diyerek rte, içindeki amerikan özentiliğini yine dışarı yansıtmış. keşke yaşam standartları konusunda da aynı yılmaz amerikan takipçiliğini de gösterebilse...
  • apartmanların bodrum katlarında, merdiven altlarında kan kaybından ölen genç kızlar görmemize sebep olabilecek olaydır. veya çöp tenekelerine atılmış yeni doğmuş çocuklar..
    tamam bir halt yiyorsan korunmalısın, dikkatli olmalısın. ama iş işten geçtiyse, bir hata sonucu doğacak bir çocuğun hiç doğmaması daha iyidir bence. hem çocuk, hem doğuran kişi açısından
  • "amerika'da da kürtaja karşı yasalar olması, korkunç mücadeleler verilmesi" filan gösteriliyor buna gerekçe olarak. insan bir wiki'ye bakar hiç olmazsa. neyse ki kafasında dogmalar olmayanlar bilmeden konuşmayıp önceden araştırma yapabiliyor bu gibi konularda.

http://en.wikipedia.org/…rtion_in_the_united_states
    http://en.wikipedia.org/…iki/file:abortion_laws.svg

elinden gelse evlilik dışı cinsel ilişkiyi yasaklayacak, doğum kontrolüne bile karşı olan zihniyetten fazlasını beklemek hata tabii.
hesabın var mı? giriş yap