şükela:  tümü | bugün
  • elbette tamamen kâra dayalı köylü kurnazlığı üzerinden daha fazla kazanmanın esas kural olduğu, şurada burada dinden diyanetten bahsedip söz konusu pazarlık olunca yalanlarıyla şeytana rol model olan esnaf ve sahtekarların binin bir para olduğu, kokuşmuş, paranın en değerli kutsalından kat kat tatlı olduğu çürümüş ilkeselliğiyle aldatmaya yönelik bir garip anlayış.
  • (bkz: d&r/#48731413)
  • müşteriden gelen fiş almazsak en son ne olur sorusu ne kadar ahlaklı ise yapılan ticaret'te o kadar temizdir.
  • büyük şehirlerde semtten semte değişkenlik gösterebilen olgu.

bununla birlikte, kendisinin yurdumuzda en sık görüldüğü illerin başında kayseri ve gaziantep gelir bence..
  • (bkz: 404 not found)
  • coroporate seviyesinde, kapitalizmin tabiatı gereği yoktur. hiç bir yerde yoktur yani.

küçük ve orta esnaf seviyesinde, yok denecek kadar azalmıştır, iyiler olsa da piyasaya ahlaksızlık hakimdir. ve bir şeyi iyi bilin sevgili sözlükçüler, bu esnaf ahlaksızlığında öncülüğü, anadoluda 60'larda ortaya çıkıp 80'lerde palazlanan hacı amca kılıklı tarikatlı esnaf yapmıştır. bunların çoğu süleymancıdır, her dönem iktidar partilidir. biber diye kiremit tozu satmayı, baklavaya bezelye koymayı, kantardaki kilonun altını oymayı bu herifler icat etmiştir.
  • türkiye'de ahlak olmadığı için, ticarette ahlak olması beklenemez denen durumdur.
  • yoksunluğu sadece türkiye ile alakalı değildir. kar etme, kazanma, büyüme ve güce erişme hırsıyla beraber su anki dünya serbest piyasacı ekonomi sistemiyle beraber küresel bir olgudur.

ha kendi tecrübeme göre konuşayım. türkiye'yi değil istanbul'u genelleyebilirim belki. zira avrupa yakası ticaret burjuvazisinin epey içine girdim şu son sekiz yıldır. ailelerinin içine kadar hem de. ve ne yazık ki kendileri hakkında hoş şeyler görmedim.

en basitinden, çoğu, kepçeyle alıp kaşıkla vermesini (dahi) bilmez. luks için bolca para harcarlar, lakin bazen insanı utandıracak kadar küçük hesap yaparlar. pintilik ne yazık ki çoğu için geçerli olan en baskın sosyal sınıf karakteristikleridir.
  • temeli yalana dayalidir. türkiye'deki ticaretin her safhasinda az cok bununla karsilasirsiniz. en dürüstüm diyen adam bile siparisi cikarmadigi halde "yeni yüklendi" demekten hic cekinmez.
  • zor bulunan bir özellik haline gelmiştir. sahip olanlar için de rekabeti çok zor hale getirir.

dilim döndüğünce anlatmaya çalışmıştım;

turkiye'de durust ticaret yapmak