şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiyedeki hiç bir şehrin türkler tarafından kurulmamış olmasıdır. anadoluda, ermenilerin, rumların, süryanilerin, gürcülerin, perslerin, kürtlerin, hititlilerin ve keltlerinin bile kurduğu şehir var ama bu türklerin yok arkadaş. çok ilginç.
 • ulan bırak türkiye'de türklerin kurduğu şehri, ben hala tek başıma oyun kuramıyorum kendi bilgisarayıma. crack nedir ya. şu oyunu next next next diyerek kurdurtacak program bulamıyorlar mı hala. ben 3 yıl botsuz half-life oynamış adamım, gelmiş bana konya'yı vikingler kurdu diyor.
 • göçebe olmalarından dolayıdır. yakıp yıkmak konusunda tecrübe sahibidirler. en eski yazılı kayıtları 8. yüzyıla adreslenen (orhun yazıtları) bir ırkın medeniyet yaratması beklenemez. şehir kurmasını beklemek ise hayalcilikten öte birşey değildir.
 • türkiye de türk mü var ki şehir kursunlar dediğim tespit. olanı da zaten osmanlıda yavuz tarafından kesilmiş işte, sonra dağıla dağıla azalmışlar, gerisi hep türkleştirilmiş halklar. ha biraz da musul civarında vardı gerçek türkmenler, onlarda çoğu şia diye ışid tarafından kesildi, ne devlet ses etti ne milliyetçiler.
 • yeni öğrendiğim, türklerin anadoludaki geçmişi düşünülünce şaşırılmayan bilgi.

  ayrıca madem öyle çorum, çankırı ve yozgatı kim kurduysa ben onun amına koyayım, iyi bok yediniz.
 • thank you captain obvious tadında bi' tespit. adamlar göçüp gelmişler anadolu'ya, anadolu'da şehir kurulacak yer kalmadıktan sonra. sırf şehir kurduk demek için heryeri yıkıp tekrar mı yapacaklardı?
 • italya'nın yarısından fazlasını da yunanlılar kurdu.
  n'apcaz şimdi?
  hattuşaşlı tanıdık falan varsa yolla da sahibine teslim etsinler.
  neyin kafası evladım bu???
 • en azından kendi ülkelerini kurabilmiş bir millettir.
  edit: ne mutlu türküm diyene !
 • yanlış bir bilgidir. benim aklıma geldiği kadarıyla çanakkale, elazığ ve osmaniye kentleri türkler tarafından kurulmuştur. çanakkale, boğazı korumak için yapılmış olan çimenlik kalesi'nin etrafında kurulmuş ve esas adı kal'a-i sultaniye'dir. elazığ sultan abdülaziz tarafından mamüret'ül aziz adında kurulmuş bir şehirdir. osmaniye (civarındaki ıslahiye vs. ile birlikte) ise 1860'lı yıllarda bölgedeki göçmen türklerin zorla yerleştirilmesiyle kurulmuş bir kenttir. bunlara ekleme yapılabilir. daha pek çok ilçeyi falan da ekleyebiliriz.

  yalnız bu bilginin yanlış olmasının ötesinde görmezden geldiği çok önemli bir durum daha vardır. o da anadolu'nun dünyada tarıma ilk geçilen ve ilk defa şehirlerin kurulduğu coğrafya olmasıdır. türkler gelmeden önce şehir kurulabilecek bütün uygun yerler (dere, deniz kenarları, ovalar, ticaret yolları vs.) zaten işgal edilmişti. türklerin kalkıp hadi yeni şehirler kuralım demesine gerek yoktu.

  diğer girileri okuduktan sonra zoraki ekleme:

  ırkçılık yapmayın piç kuruları. açılan provokatif bir başlığa cevap olarak bütün kürtleri kapsayan küçültücü ifadeler kullanınca türklüğü kurtarmıyorsunuz, tam tersine kendi iğrenç ifadelerinizle türkleri küçük düşürüyorsunuz, kendi değerinizi, pisliğinizi, cehaletinizi ortaya koyuyorsunuz.

  evet, türkiye'de kürtler tarafından kurulmuş olan yerleşim yerleri de vardır. kürtler de türkler gibi devletler, şehirler, kendilerine has bir medeniyet kurmuşlardır. kürtlerin bugün bizimle birlikte yaşaması türkiye'nin zenginliğidir.

  pkk denen orospu çocuklarına duyduğunuz nefretin yönünü iyi ayarlamalısınız. siz istanbul'da klavye başında bütün kürtleri aşağılayarak vatanı kurtardığınızı düşünürken doğudaki kürt köy koruyucuları ellerinde keleş ile bütün ailesinin hayatını riske atarak pkk'ya karşı savaşıyor. pkk'nın güdümündeki siyasi partilerin aldığı oy %5'i hiç geçmedi. türkiye'de kürtlerin genel nufüsa oranı %5 mi? sadece seçim sonuçları bile kürtlerin büyük çoğunluğunun pkk'yı ve onun hedeflerini desteklemediğinin en büyük kanıtı.
 • (bkz: yozgat)