• güzel kardeşim sen de ebesinin iliklerine kadar sömüreceğin yeni bir kıta bul, köleleştireceğin farklı deri rengine sahip insanlar edin, hindistan'da taa orda hala duruyor, git onları da sömür, sen de ilerlersin

(bkz: nazar etme ne olur sömür senin de olur)
  • aradaki 500 yıllık gelişmişlik farkının, batının sömürgecilik yoluyla edindiği ekonomik ilerleme olduğunu savunanlar o kadar da haksız olmamakla birlikte, eğer o sömürenler batılılar değil de atıyorum biz olsaydık yine de istanbul'un bir paris, bir londra olmayacağını hepimiz malesef biliyoruz.

çünkü önemli olan sömürü yoluyla bile olsa kazanılan ganimetlerin hangi ideolojiye gittiği. kültüre mi, yoksa bir dinin alet edildiği antisosyal motivasyonlu ataerkil bir holiganizme mi? neticede at avrat silah diyen bir topluluksun, apartmanlarda yaşamaya anca başlamışsın ama zihnindeki çadır imgesini de atamamışsın.

sonuçta etrafında gördüğün her şey, bir enerjinin somutlaşmışı ve bir düşüncenin maddeye dönmüş hali. böyle bakınca gerçekten etrafta gördüğümüz çoğu insanın düşünce yapısıyla içinde yaşadığımız şehirlerin yapısı ürkütücü derecede paralel değil mi? yani dudullu postası kafasıyla champs-elysées inşa edilebilir mi allah aşkına? sonra yok efendim sömürgecilik. sanki adamların sömürgecilik dönemlerinden öncesini bilmiyoruz. git orta çağ yapılarını gör de ağla. hatta "orta çağ karanlığı" diye tabir ettikleri ve dinin saptırılarak halkın yönetildiği dönemleri bile bizim bu dönemimizden aydınlık malesef.
  • (bkz: coğrafi keşifler)
    (bkz: sömürgecilik)
    (bkz: sanayi devrimi)
    (bkz: rönesans)

ve tabii ki de (bkz: reform)
  • başlık aklıma yahya kemal'in bir nüktesini getirdi:
    cumhuriyetin 10. yıldönümünde bir meydan nutku çekiliyordu. coşan hatip:
    -on yılda avrupa’yı on asır geride bıraktık!… diye bağırınca, yahya kemal esefle dizine vurdu:
    -yahu, şu avrupa ile bir türlü beraber olamadık… ya geri kalıyoruz, ya geçiyoruz!
    şimdide aynı hesap.biz biz bir türlü objektif olamıyoruz sanırım. ya göklere çıkarıyoruz ya da yerden yere vuruyoruz. orta yolu bulana ne mutlu.
  • avrupalı bizden her şekilde ileride.yil söylemeye gerek yok ama, eğitim sistemine ve türk beyinlerine format atılmadigi sürece bu fark ilerler her yil
  • ama biz öğrencilerimize tablet dağıtıyoruz akıllı tahta ile eğitim veriyoruz di mi ama ? :p
  • magna carta 1215 yılında imzalandığına göre yanlış önermedir. hala padişah gelsin onun köpekliğini yapalım diyen milyonlarca insan var, tayyo hukuk devletini hazmedemiyor, biat kültürü hat safhada hani lan nerde çağdaşlık, nerde demekrasi? ingiltere'nin 800 yıl önceki seviyesine gelsek gerisi gelecek aslında :(
  • öyle fotoğraflara bakılarak anlaşılamayacak durum.
hesabın var mı? giriş yap