şükela:  tümü | bugün
 • bir nurettin topçu eseri.
  tadımlık;
  "hakikat aşkına sahip insanlar, cemiyetin içinde çoğalmadıkça, hakikat aşkı cemiyet içinde en yüksek ve muhterem yeri tutmadıkça ve hakikatın ihtirası cemaat içerisinde bir umumi cereyan, büyük bir hareket haline gelmedikçe, milli mektep gerçekten var olmayacaktır."
 • altıncı filo önünde namaza duranların eğitim sisteminin köküne kibrit suyu döküp kalan kısımlarını da özel peşkeş çekenlerden birinin yazdığı saçmalıklar silsilesidir.
 • eğitimin sorunlarının hic degismedigini, yıllar sonra bile hala aynı saçma sapan konularla ugrastigimizi gösteren güzel bir eser. nurettin topçu'nun egitime dair fikirlerini bizlereaktarmasina vesile olan kitap. okurken zevk aldım, begendim, sizlere de tavsiye ederim.
 • yaz boz tahtasına dönen bir eğitim politikasızlığı ya da hala hedeflerin netleştirilememesi ..
 • türkiye'nin maarif davası..
  dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insanı muallim. .
  kaderimizin hakikatinin işleyicisi,karakterimizin yapıcısı, kalbimizin çevrildiği her yönde kurucusu odur.fertler gibi nesillerde onun eseridir.farkında olsun olmasın , her ferdin şahsî tarihinde muallimin izleri bulunur. devletleri ve medeniyetleri yapan da ,yıkan da muallimlerdir. muallime değer verildiği ülkede insanlar mesut ve faziletlidir.muallimin alçaltıldığı,mesleğinin hor görüldüğü milletler düşmüştür,alçalmıştır ve şüphe yok ki bedbahttır..
  ....
  bir insanın bir hayvana , bir alimin bir cahile, bir velinin bir şerire esir olduğunu düşününüz..işte bugünkü ilk öğretim sistemi ve bütün tahsil tamamen bu fecaatın tablosunu ortaya koymaktadır.duyguları hiç yoğrulmaya muhtaç değilmiş gibi çocuğa tabiat eşyası tanıtılıyor.kültür dersleri, faraza tarih ve coğrafya bile ,eşya dersleri gibi okutuluyor. ve çocuk ,bütün his ve ruh gıdasından mahrum kalınca sapıklıklara düşüyor.zalim oluyor,menfaat makinesi haline gekiyor,feragat nedir bilmiyor,kendine yaklaşamıyor.
  .... günümüzde!
  muallimlik ne bir iman ve irsad yolu ,ne de fikir ve kültürün otorite merkezidir.hatta bir meslek bile değildir! sadece küçük bir memuriyettir.muallim örnek adam da değil , boynu bükük bir memur , salahiyetsiz bir öğretici ,müdürünün emrinde çalışan bir baremlidir! ....
  yatarak para alıyorsunuz diyen güruha, kılık kıyafeti ile öğretmeni değerlendiren valiye ,maarifle alakası olmayan tüm milli egitim bakanlarıma selam eder (!) okuyun derim...okuyun!