• doktorların ve hastanelerin anlaşma sağladığı görüntüleme merkezleri üzerinden daha fazla kazanma hırsından kaynaklanmaktadır.

edit: zıplamış hemen bahsettiğim bir tanesi >>> (bkz: #73116588)
    suçunu biliyor tabi zirzop, hemen tipik tıbboş üste çıkma küstahlığı ile hakaret savurmuş. (insan sağlığı üzerinden rant elde etmeyi hedef seçen bu tiplere hekim değil, olsa olsa tıbboş denir) insanlara fayda sağlayan gerçek hekimler değil hedefimiz. kapitalist ahlakın sağlık sektöründe hayat bulmuş türlerini kastediyorum..

söz gelimi cerrahpaşa gibi bir devlet hastanesinde bir vampire denk geliyorsunuz. hatta elinizde mr filmi de oluyor. "ben bunu kabul etmem. ya bu hastanede çektireceksin ya da 2 sokak aşağıda bulunan x adlı görüntüleme merkezinde" kavat/kaltak biliyor ki hastanede çektirebilmen için 5 buçuk yıl felan beklemek zorundasın. ama başka bir yere de gitmeni istemiyor yavşak, illa orada çektireceksin. istediği şekilde sadece o firma çekiyormuş(!). bu kişinin x firmasıyla da zaten hiç alakası yok. zira iki sokak aşağıdaki x firması yeryüzündeki en iyi mr çeken firma, o nedenle istiyor.. kimse bu adamlar gibi çekemiyor. işin maddi menfaatle alakası yok yani!?!?

işte bu bahsettiğim vampir gibi beyaz önlük giymiş paragöz sahte doktorlar da burada kuyruklarına bastığınızda böyle hakaretler savurup küstahça vaveyla ediyor.

pek çok sağlık uygulamasında olduğu gibi (gereksiz ve riskli sezaryen gibi) burada da çarpık istatistiklerin çıkmasının baş suçlusu elbetteki sağlık profesyonelleri ve en başta doktorlar. muhakkak ki bilinçsiz, hastalık hastası, laf anlamaz, şuursuz hastalar da azımsanmayacak kadar fazla. onlar da bu sonucun bir ucundan tutuyor ama bu şuursuz kitle, şayet maddi çıkarınıza fayda sağlayan değil de, ekonomik çıkarınız aleyhine bir talepte bulunsa direkt resti çekersiniz. yanlış bir talebi de tabi ki işin profesyoneli olarak etik kurallar dahilinde reddetmeleri gerekir fakat bu reddedişin ölçüsü ekonomik fayda olunca bu eleştirileri de hak ediyorsunuz.

ve son olarak da şunu belirtmeliyim. şunun kesinlikle farkındayım ki ülkemizde azımsanmayacak sayıda kaliteli hekim mevcut. bu insanlar dünya standartlarının üstünde hizmet sunuyor. bu kişilerin hakkını teslim etmemiz lazım. saplarla elmasları karıştırmamalıyız. fakat bizim eleştirimiz, hekimliği tüccarlıkla karıştıran kişilere.
  • imkansız olandır. amerika gibi baş ağrısıyla gidilen hastanede mri çekimi zorunlu olan bir ülke varken biraz saçma bir haber olduğu belli. zaten kaynağa bakınca tıp dünyasında 1. pubmed 2.googlescholar 3.evrensel.net olduğu için ne kadar güvenilir olduğu bariz.
    edit:pardon arkadaşlar ben de şaşkınım fakat 1 alttaki arkadaş oecd verilerini paylaşmış ve duruma göre türkiye'de kişi başına çekilen mri sayısı gerçekten zirvede.
    https://data.oecd.org/…ct-exams.htm#indicator-chart bu da ct için anlaşılan burada usa affetmemiş.
  • doğru olandır. link
  • mri'dır o, mr olsa duramazsın.

(bkz: ülkece yanlış kullanılan tabirler)
  • tıp ve biyoloji uzmanlarından cevap bekliyorum. manyetik alanın insan sağlığı üzerinde kanıtlanmış kötü etkileri var mıdır ? yoksa, yanlış teşhisleri azalttığı için iyi bir şeydir, varsa .... tuttuk
  • nmr imagingtir o, mri tabiri mi kaldı? nmr tek başına gayet yeterli ve doğru bir tabirdir.
    nuclear de radyoaktif bir mana taşımaz, çekirdek anlamındaki nucleus kelimesinden gelmektedir.
  • eğitimin ne kadar önemli olduğunu tekrar ayyuka çıkartmış başlıktır.

şaşırdım mı? elbette hayır, çünkü her şeyi yozlaşmış bir ülke için gayet olağandır.
  • ulan neyine salladınız yine anlamadım. adamlar kullansa suç, kullanmasa suç. ne güzel işte her şeyinize bakıyorlar lan. eskisi gibi senin başın ağrımış diye gönderilip aspirin elinizde evde ölmek mi istiyorsunuz?
  • özel sigortamla geçen yıl çektirdiğim 8 mr ile ortalamayı tek başıma yükseltmiş olabilirim.
    parmağım uyuşuyor diye gittim, ilaçlı beyin mr'ı çektiler. emg çektiler. sonra fazla mouse kullanmaya bağlı bilekte sinir sıkışması çıktı.
    fıtıktan dolayı 3 kere bel, 1 kere boyun, 1 kere toraksal bölge.
    menisküsten 2 kere diz mr'ı çekildim.
    ben hastaneye girip çıkarken arada çaktırmadan bi kaç mr daha çekmiş olabilirler.

edit: metal kaşıkları elimle kavramadan tutabiliyorum.
hesabın var mı? giriş yap