• 10 dolar iyi para
  • günlük 10 dolara çalışan kölelere döndük mutlu musunuz? böyle giderse 1 dolara falan düşecek.
  • abd'de bir tane odayı 2000usd'ye kiralayabileceğiniz lokasyonlar da var, 850usd'ye arka bahçesi olan müstakil garajlı evleri kiralayabileceğiniz lokasyonlar da var. birisi şehrin göbeğinde, diğeri 25-30 dakika araç sürme mesafesinde. ama türkiye'de 300usd'ye kiraladığın yerle bunu kıyaslayamazsın bambaşka şeyler.

türkiye'de 3000x maaş alan birisi 1 depo benzin alınca 60lt yakıt tankı olan bir araç için 408tl ödersiniz, maaşınızdan geriye 2592x kalır.

amerika'da 3000x maaş alan birisi 1 depo benzin alınca aynı aracı 40x'e doldurur, 2960x para kalır geriye.

amerika'da 3000x maaş alan birisi, ayda kenara 1000x koyarak 10 ayda 2009 model bmw 530i alabilir, türkiye'de 3000x maaş alan birisi 10 ayda 1000x koysa 530i'nin 4 tane sıfır kışlık lastiğini ancak alır.

daha devam ederim de üşeniyorum. batmışız ölmüşüz, adam hala abartmayak beyler diyor.

edit: beyler durun durun adam ekleme yapmış. diyor ki ekmek 2.70usdmiş 22tl imiş orada, türkiye'de 2.5tl imiş. bak sen bak. büyük ihtimalle karşımızda genç bir arkadaşımız var. kalp kırmadan düzgünce anlatmak gerek. alım gücünü o şekilde orantılayamazsın çünkü ekmeği biz ithal etmiyoruz, bizzat burada üretiliyor ve 2.5 birime satılıyor. 3000 paran varsa 2997.5 paran kalır. abd de kendi ekmeğini üretir, o da 2.5 birime satar, ikinizin de parası eşit derecede azalır. ama dananın kuyruğu ithal edilen ürünlerde kopmaya başlar. bir de bunun üstüne ülkenin aldığı zibilyon tane vergileri eklersen aradaki farkı zaten ortaya çıkarabilirsin. abd'de bir depo 40 dolara doluyor. sen bunu 8 ile çarpıp 320tl diyemezsin çünkü orada dolar kazanıyorsun.

aynı şekilde 10.000 usd'ye çok iddialı araçlar satın alabilirsin, yine bunu türk lirasına çevirmemen gerekir çünkü orada yaşadığını ve usd kazandığını varsayıyoruz.
  • herkes vurmuş ama ben de vurayım, daha ölmemiş.

git pittsburgh'da 400 dolara banliyöde müstakil ev tutarsın. gidip mannhattan'de ev tutmaya kalkarsan 2000 doları ödersin. gel ben sana istanbul'da aylık kirası 10000 dolara denk gelen ev göstereyim istersen.

ekmek demiş bir de kafasız. amerikada 1 saatlik asgari ücretle 3-4 ekmek alabiliyorsun. türkiyede de 3-4 ekmek anca alabilirsin. ekmekler denk fakat;

amerika'da 1 saat çalışıp 1 kilo kırmızı et alabiliyorsun. türkiyede markettem değil de üşenmeden gidip et ve süt kurumundan alsan bile 70 lira civarına alabiliyorsun. yani hemen hemen bir gün boyunca çalışıp anca 1 kilo et alabilmen mümkün.

ekmek kafalılar da anlayamıyor. yapacak bir şey yok.
  • ya arkadaşım bostona yerleşti 2 sene oluyor çocuk habire instagramdan hikaye atıyor barbekü garaj falan baya iyi bir ev . senin yüzünden çocuğu arayıp sordum kirası 900 dolar çocuğun . neden yalan atıpta burada konuyu provoke ediyorsun amk çocukta yanlış anlamıştır hayırdır bu bizim eve mi iş oluyor diye

o hikayelerde gördüğüm evi sen türkiyede 3 bin dolara tutamazsın
  • zaten bu amaç ile kurulan ak partinin ve bu yüzden politikaya kazandırılan recep tayyip erdoğan'ın kendilerine verilen görevi layığı ile yerine getirdiğinin göstergesidir.
  • alım gücünün yerlerde olduğu inovasyon ve gelişimin tamamen ortadan kalktığı dönemde hala betona az para veriyoruz durum kötü değil diyenleri gösteren başlık
  • zamanında national geographic'in bir sayısında çin'deki işçilerin saatlik ücretini yazmıştı. 1,5 dolar gibi birşeydi. çok üzülmüştüm. hayat mı bu mk diye.
    ne sikime üzülüyorsun. al başına geldi.
    bu arada başlık altında kira ve ekmek ücretlerinin kıyasını yapana allah'tan şifa diliyorum.
  • herkes vasıflı olmak zorunda mı ?
  • almanya'da en düşük saatlik asgari ücret 9,5-10 euro civarında sanıyorum. üstelik nüfusun çok az bir kısmı asgari ücretle çalışır. asgari ücretle çalışan biri, günde 8 saat çalışsa, günde yaklaşık 95-100 euro kazanır almanya'da.
hesabın var mı? giriş yap