• irkciliktan ote toplumsal davranis sekilleriyle ve zenginlik-okuzluk kavramlarinin birarada anilmasiyla ilgilidir. en net ornegi "arap yagi bol bulunca kicina da surermis" ozlu sozunde gorulmektedir. iki petrolun sayesinde onyedi-yirmi bin dolar seviyelerinde kisi basi milli gelirlerinin oldugunu gormek bile basli basina bir hasetlik sebebi sayilabilir. bonus olarak, buyuk bir kisminin calismamasi, sri lanka vb ulkelerden getirttikleri modern dunya kolelerine uc otuz paraya tum islerini yaptirtmalari gibi etkenler de vardir.

tum bunlarin yaninda, gozlemlerime dayanarak, ki ulkelerinde gozlemleyemedigimden oznellik duzeyi cok daha yuksektir, cinsiyet ayrimciligi yapilmasi gereken bir durumdur. normal bir arap erkeginin formulu en okuzunden turk erkegi*10 (ki bu minimum bir degerdir) seklindeyken, arap kadini dusunebilen, mantikli, modern bir yapiya sahiptir. gerci ataerkil duzenin getirileri bunlar tabi, ezilen taraf evrimde her zaman daha onde oluyor iste.
  • "pilavı elle yemeleri" belki de en büyük nedenidir. ben milletimin yalancısıyım tabi.

(bkz: pilavı elle yemek)

ps: niyeyse aylardır hatta yıllardır (oha 2004'te yazmışım) çok kötü yağıp durdu entrye düzenli olarak.. ayar vermek için bekleyen güruha mesaj fasilitesinden sıra numarası sistemi geliştirmeyi bile düşündüm. inatla da silmiyorum. koskoca bir ırka antipati duymanın sebebinin götü boklu bir yiyeceği elle yemek olması argümanını attığımı sanacak kadar saf varmış buralarda onu gördüm. almanya'da da osurmak ayıp değilmiş ama geğirmek çok ayıpmış.. onun gibi oldu bu. genelleme dedektörlerinizin kapsama aralığını daraltın biraz.
  • bu antipatiye sahip olmak icin "pilavi elle yemeleri"ni sebep olarak kullanacaklara, amerikalilar icin de yolun ortasina balgam attiklari icin benzer bir antipati sahibi olmalarini dilerim.. efendim? hepsi yapmiyor mu? olsun ne farkeder, siz az once tum araplarin elle pilav yedigini dogru kabul etmediniz mi.
  • çek şarabı zik arabı dedirten millet
  • https://www.youtube.com/watch?v=ptiywxoxdq0

ingiliz yalanlarina alet olmalari konusunda, daha once baska bir baslikta yazmis oldugum bir entry'nin bir parcasini buraya da yazmak isterim:

"hepimizin osmanli imparatorlugunu animsadigini varsayiyorum, ayrica adi uzerinde oldugundan osmanli imparatorlugunun bir imparatorluk oldugunu bildiginizi ve hatta ozumsediginizi de varsayiyorum. dogalari geregi imparatorluklar icerlerinde birden fazla ulus, din ve dil barindirirlar. ilginctir ki osmanli imparatorlugu da tam olarak bu belirtileri gostermekte idi. icerisinde etnik olarak sadece turkler yasamadigi gibi ayni zamanda sadece muslumanlar yasamiyordu. tum bu farkli etnik ve dini kokenden cemaatler biraraya gelip osmanli tebaasini olusturuyordu. bu tebaa herkesin bildigi uzere, uzun zaman birarada yasamis; daha sonra batili devletlerin kiskirtmasi ve fransiz devrimi sonrasi ortaya cikan milliyetcilik akimlari ile tebaa kavramini reddedip once kendi milli suurlarini daha sonra da bagimsizliklarini kazanmislardir. bizim taraftan bakildiginda "adi araplar", "kahpe rumlar" seklinde gorulse de ve hatta bu eylemler osmanli imparatorlugunun yikilmasini saglamak icin batili devletlerin cabalari sonucu hizlanmissa da eninde sonunda zaten olacak tarihi gerceklerdi, olmalari gerekiyordu ve oldular. bu olanlar, bu taraftan baktiginizda hala icinize oturuyorsa -ki olur, yadirgamiyorum- fazla geriye gitmeye gerek yok, su siralar bol miktarda sarfedilen "kibristaki turk insanini rum yonetimine birakamayiz" cumlesini inceleyiniz, ayni yaklasimi orada da goreceksiniz. sahsen ben, bu yaklasim neticesi neden sirplar, yunanlar, bulgarlar..vb.. halklarin osmanli idaresinde yasamak istemediklerini ve yasamadiklarini anlayabiliyorum. hatta, bu kararlarinin aslinda cogunlukla bazilari icin yikimdan baska birsey getirmemesine ragmen anlayabiliyorum. dunyada esareti kabul eden, ondan rahatsizlik duymayan, kendi kendini yonetme hakkindan vazgecen cok az halk vardir ve genel yaklasim bu hakkin kullaniminin onur ve cesaret ile birlikte anilmasi yonundedir. cingeneler gibi hic bir zaman bir devlet kurma kaygisi icerisinde olmamis bir halkin sahip oldugu imaji dusununuz. dolayisi ile "araplar" bu ollgunun istisnasi olmamislardir ve kimse de bu yuzden onlari suclama hakkina sahip degildir"
  • yurtdisinda sürekli araplara benzetilmesinden veya araplarla karistirilmasindan ortaya ciktigini düsündügüm, en azindan kendi icimde böyle nedenlendirdigim antipati..
  • yeteri kadar tarih ve sosyoloji bilmemenin doğal sonucudur.

osmanlı'nın neden fethetildikleri dönemlerde dağda kurtlarla beraber yaşayan balkan topluluklarına değil de avrupalıların bohlarını camdan dışarı attıkları dönemde dünyanın ilk hamamı, tuvaleti gibi temizlikle alakalı işlerini yapmış olan araplara benzemeye çalıştıklarını anlayamamış bünyelerin, arapların yüzyıllar boyunca "pis ve cahil" olduğunu sanmasının doğal sonucudur.

suudi arabistan başta olmak üzere tüm arap ülkelerinde modern muhafazakarlar baştayken, onlarla iş yapmak, onlardan petrol aşırmak zor olduğu için ingilizler ve diğer emperyalist güçler tarafından 1920'lerde nasıl aşırı dincilerin başa getirildiğini, halkın eğitilmesinin ve gelişmesinin nasıl engellendiğini, her şeyden yoksun kalmış halkın doğal olarak dine ve onu sömürenlere sığındığı bilmeyen, bilmek istemeyen insanların beslediği antipatidir bu.

araplar hakkında "iğrenç yaratıklar, tiksiniyorum" diyince çok bir boh olduğunu sandıkları batılı olduğunu düşünen insanların antipatisidir.

güzellik anlayışını batı kaynaklı medyanın pompaladığına göre geliştirmiş, "hepsi çirkin bu arapların, kıyafetleri de berbat, iğrenç yaratıklar, tiksiniyorum" diyen insanın antipatisidir.

400 bin mühendis fazlası varken, endrüstisi durağanken inatla mühendis yetiştirmeye çalışan bir ülkenin, eğitimcilerce ilkokuldan itibaren öğrenim hayatının merkezine sadece matematik koyulmuş, üniversitede de her şeyi matematiksel verilere dayandırmayı öğrenmiş insanın; devletin tarih, sosyoloji öğretmeyi unuttuğu insanın, "zaten puanı da düşük tarihin" diye öğrenmeye de çabalamamış insanın, sosyal bilimler alanında da sabit doğrular olduğunu ve bunların değişmeyeceğini, toplumların, sosyal yapının yüzyıllar önce de şimdiki gibi olduğunu ve yüzyıllar sonra da aynı kalacağını düşünen insanın beslediği antipatidir.
  • bir ayı aynı sınfta kendileriyle bizzat geçirdikten sonra edindiğim antipati türüdür. bana en abazasından bi 15 tanesi mi denk geldi bilemiyorum ama boynu açık bir şey giydiğimde bütün ders gözükmeyen göğüslerimi izleyen, partilerde en hareketi parçalarda olduğum yerde tepinirken gelip belime yapışan, kameralara çeken, verilen sigara karşılığı öpücük isteyen, üniversitede kalan kız odalarına pencereden girmeye çalışan sapıklar hep arap nufusundan çıktı. benden*uzak allah'a yakın olsunlar.
  • konu sadece birinci dünya savaşı ile sınırlı olmayıp daha eskilere gitmiştir. bu konuda yavuz sultan selimden önce barbaros hayreddin paşanın hatıratı da ciddi bir kaynak olarak görülebilir. ama kanımca arapların hiçbir zaman despotizmden öteye geçemeyen yönetim anlayışları ve kabileden yukarı çıkamayan kimlikleri nedeni ile kolayca bölünebilmeleri, özellikle petrolün yaygın kullanılmaya başlamasıyla birlikte pek çok medeni sömürgeci devletin ilgisini çekmiş ve bu ilgi sonucu çevrelerinde asla hiçbir millet kendileri de dahil gün yüzü görememiştir.

bu durum insanların bilinç altına işlemiş ve iktidar sahiplerinin "yabancı" kavramı yaratarak iktidarlarını destekledikleri dönemlerde bilinçaltının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.
hesabın var mı? giriş yap