• odtü'nün geçtiğimiz dönemde mezun olanlardan okul ikincisi , mühendislik fakültesi birincisi , makina mühendisliğinden mezun nijeryalı,sevimli bir arkadaş olmuş.odtü satdyumunda yapılan mezuniyet töreninde yabancı öğrencileri temsilen çıkardılar bunu konuşmaya.4 senede öğrendiği türkçesiyle başladı konuşmaya.epey yavaş konuşuyordu.konuşmanın bir yerinde:
    "türkün türkten başka dostu yok..." dediği anda dolu tribünlerden alkışlar yükseldi ki hemen peşinden cümlesini tamamladı:
    "...sözü artık geride kaldı.bilin ki nijeryada artık bir dostunuz var" sözleriyle herkesi dumur etti.
  • okul yıllarında (bkz: ilkokul) zorla öğrenilip, ezberlenen hede.
    her normal kişinin sahip olduğu bilgileri sorgulama yetisine sahip olduğu yaşlara gelince (hiç gelemeyenlere faşist diyoruz) nefret edeceği hödö.
  • cümle anlamı olarak kapalı görüşlü ve saçma gelse de tarihte yaşanan ve hala yaşanmakta olan olayların sonucunda ortaya çıkmış veri
  • "ülkelerin dostları yoktur, çıkarları vardır" -winston churchill
  • türk türk'e o kadar düşmandır ki oysa, türk'e türk'ten başka herkes dosttur desek yeridir.
    zira bu ülkede insan gibi yaşamak/yaşatmak isteyen herkes mutlaka cezasını çekmiştir.
  • apartmandaki bütün komşuları ile kavgalı olan, evinde de huzuru bir türlü sağlayamayan bir babanın serzenişi, çocukları uyutma çabası..
  • kendimizi epeyce bir zorlayıp doğru olduğunu farzetsek bile ortada bir sorun var demektir. zira bu düşünceye göre kıbrıs halkı (hatta kimilerine göre iyilikten anlamayan dallama kıbrıs halkı ) türktür ama pek türk dostu gibi görünmemektedir. azeri, türkmen gibi mevzulara hiç girmiyorum zaten. işin ilginç tarafı türkiye'de yaşayan epeyce bir türk de bu düşünce sahibi türklere pek dost gibi görünmüyor. o vakit belki şöyle revize edebiliriz: "türkün bazı türklerden başka dostu yoktur" . lakin o vakit de şöyle bir savunma mekanizması devreye girecektir tabii (zira tecrübelerimiz bunu gösteriyor): bunları yapanlar türk olamaz. dolayısıyla yine en başa dönmüş olacağız bu durumda ve önerme bu kez yine bizim önerdiğimiz forma dönecek. o zaman şunu söyleyelim ve rahatlayalım: "türkün gerçek türklerden başka dostu yoktur". bu sefer oldu galiba.
  • gölcük depreminden ve tsunami felaketinden sonra görüldü ki, herkes türk'e dost; türk hiç kimseye dost değil.

ek: pakistan depreminden sonra da gördük ki artık bu kanıksanmış bir durum. yardım çağrıları "sıra bizde" sloganıyla yapılıyor fakat ne gelen var ne giden...

ek 2: 20 aralık itibariyle tsunami felaketinden beri 1 buçuk milyon kişinin hala çadırda yaşadığı ortaya çıktı. sanırım hala gölcük depremi mağdurlarından da "normal" konutlara geçemeyen insanlar aileler vardır. yani ne diyelim türk türk'e bile de dost değil mi diyelim?
  • en büyük yalan.

en azından günümüz dünyasında. günümüzde türkün türkten başka düşmanı yoktur demek daha doğru olabilir. her türlü kötülüğü kendimize yaparız.

yurtdışında türklerden kötülük görürsün mesela. yurtiçinde türklere karşı limitsiz bir hoşgörüsüzlük vardır.

mesela bir türke gülümsemeyiz ama bir yabancı çıksa karşımıza hay hello mello der şebeklik yaparız. ben bile dahilim bu gruba. geçen gün cinnet geçiriyorum trafikte. ota boka hatta dayak yeme pahasına dolmuşçulara bile sinirle çatıyorum. hiçbir şekilde sakinleşemiyorum. en son benzin istasyonunda 2 alman turist geldi sırtlarında çantalar. biz güneye gitmek istiyor falan dedi türkçe. ulan tüm sinirim geçti zart diye. yarım saat onlarla muhabbet ettim. aynı şekilde 2 türk gelse hadi abicim hadi işim gücüm var derim.

acayip bir hoşnutsuzluğumuz var lan türklere karşı hepimizin içinde.

bak mesela bir türk kızını örnek al. yakışıklı bir türk genci gelsin kıza selam versin, kız dünyada varolabilecek tüm nazları, tripleri, egoları saçar ortaya. kraliyet üyesi moduna girer.
    ama aynı kıza tipsiz hatta mesleği lağım temizlemeciği olan ne bilim bir ispanyol çocuk selam versin, kız bütün ipleri salar. dünyanın en sempatiği olur bir anda.

hep dikkat et. bir yabancıya karşı hoşgörümüz ve sempatimiz limitaşımıdır. türke karşı sempatimiz sıfırdır.

bir italyan gelsin küfür etsin, ehehe küfür etti ne süper ya, bak adamlar ne rahat abi, çok cool herifler ya dersin. ama bir türk küfür etse doğru konuş lan ananı bacını sikerim senin dersin.

öyle bir şey işte. en son lafını abdde yaşayan milyoner bir türk abimin lafı ile bitireyim. bana aynen şunları demişti.
    "milyon dolarlık yatırımlar yapıyorum. işlerimi baltalamaya çalışan, önümü tıkamaya çalışan ve beni sürekli sağa sola şikayet edenler hep türkler oluyor"
  • ve o da * kendisini gurbette s...r.
hesabın var mı? giriş yap