• genellikle tatlı kurabiyeye tercih edilen çeşit.
    tuzlu kurabiyenin yapımı da çok basittir.malzemeler
    1 çay kaşığı tuz
    1 çay kaşığı pul biber
    1 çay bardağı sirke
    1 paket kabarma tozu
    1 paket margarin ve alabildiği kadar un

hazirlanişi
    tüm malzemeyi kulak memesi kıvamına gelinceye dek yoğurun, daha sonra küçük kalıplarla şekillendirip üzerine yumurtanın sarısını sürüp fırına verin, kızarınca alırsınız
  • (bkz: çörek)
  • tuzlu kuru pasta demek de mümkün buna..
    sırf kendim için kullanıcam şimdi seni sözlük. zira hep kaybediyorum bu tarifi..
    artık ben uçana dek bi yere gidemez. ni ha ha.

malzemeler:

125 gr tereyağı
    yarım su bardağı sıvıyağ
    1 tatlı kaşığı mahlep
    yarım çay bardağı toz şeker
    1 tatlı kaşığı tuz
    1 çay kaşığı acı kırmızı toz biber
    1 tatlı kaşığı sirke
    1 paket kabartma tozu
    1 yumurta beyazı
    yarım çay bardağı çörek otu
    aldığı kadar un
    üzerine 1 yumurta sarısı
    hazırlanması:
    1. tüm malzemeyi karıştırıp yumuşak bir hamur elde edin. yarım saat dinlendirip şekil verin ve üzerine yumurta sarısı sürün.
    2. 170c'de pişirin. (çok çabuk pişiyor bu yüzden dikkat)
  • çıtır çıtır yenendir.
  • sirkesiz olmaz.

ama, elma sirkesiyle hiç olmaz.

ben ettim, siz etmeyin. üzüm sirkesi kullanın.

(bkz: deneyim)
  • genellikle 50 yaş ve üzerinin sevdiği kurabiye çeşididir.bu kurabiyeleri seven bir genç bulmak zordur.
  • çayin yaninda candir dedigim kurabiye türü.

olsada yesek.
  • efsane tariflerde bugün :)

çörek otlu - susamlı kurabiye

malzemeler;
    250 gr tereyağ
    1 bardak sıvı yağ
    1 yemek kaşığı şeker
    1 tatlı kaşığı tuz
    1 tatlı kaşığı mahlep
    1 paket kabartma tozu
    1 yumurta beyazı (sarısı üstüne)
    yarım çay bardağı çörek otu
    yarım çay bardağı susam
    aldığı kadar un

tarif;
    sıvı yağ ile tereyağını güzelce yoğuyoruz. (bu işlem biraz itici gibi gelebilir ama birbirlerini özümseyince daha güzel oluyor.)
    yağlar özümsenince şekeri, tuzu, mahlep’i, yumurta beyazını katıyoruz ve yoğurmaya devam ediyoruz. bu işlem bittikten sonra kabartma tozunu ve unu ekliyoruz. yumuşak bir kıvam elde edince çörek otu ile susamı ekliyoruz. yoğurma işlemine kulak memesi kıvamına gelesiye kadar devam ediyoruz. sonrasında şekillerini verip üstüne yumurtanın sarısını sürüyoruz. ve 180 derecede pişiyoruz.

afiyet olsun.
  • içine çörekotu ve bir tutam da dereotu eklerseniz müthiş bir tat ortaya çıkacaktır. dereotlarını yıkadıktan sonra kurulamayı unutmayın aksi halde kurabiyeniz yeteri kadar mayalanmayabilir.
  • canım kurabiye isteyince ben bunun haşhaşlı olanını yapıyorum. hayatımda gördüğüm en basit ama bir o kadar da güzel tuzlu kurabiye tarifi olabilir sanırım. bu kadar basit yapılan bir kurabiyenin "bak doğru söyle, pastaneden mi aldın yoksa?" şeklinde geri dönüşü olması mikemmel. tarif istendiğinde copy paste yapmak için dursun burada.*

malzemeler:
    oda sıcaklığında 125 gram tereyağı
    yarım çay bardağı sıvı yağı
    1 paket kabartma tozu
    1 adet yumurta sarısı
    1 yemek kaşığı sirke
    1 yemek kaşığı su
    1 yemek kaşığı toz şeker
    1 yemek kaşığı haşhaş
    1 çay kaşığı tuz
    1 çay kaşığı kuru kekik
    yarım çay kaşığı kimyon
    2,5 su bardağı un

tarifi: tereyağı, yumurta sarısı, sıvı yağ, sirke ve suyu karıştırın. sonrasında şekeri, tuzu, baharatları, haşhaşı, kabartma tozu ve unu azar azar koyun. hamuru rulo şeklinde yuvarladıktan sonra 15-20 dakika buzdolabında bekletin. ruloyu dilimleyip kurabiyeleri tepsiye dizin. üzerine süt ve sıvı yağ sürüp önceden ısıtılmış 170 derece fırında pişirin.
hesabın var mı? giriş yap