şükela:  tümü | bugün
  • günlerdir medyaya pompalanan ucuz et satılacak haberlerinin külliyen aldatmaca olduğu gerçeğidir. gıda, tarım ve hayvancılık bakanı ahmet eşref fakıbaba'nın bugün yaptığı açıklamada bim ve a101 marketlerine toplam 6 ton et verildiğini ve gerekirse bunun 10 tona çıkarılacağını, tüm türkiye'de et satışının yapıldığını ve sabah saatlerinde etin tükendiğini açıklamış. ha keza bim de kap'a yaptığı bildirimde tüm türkiye'de et satışına başladıklarını söylemiş.

bugün 4 tane bim ve 2 tane a101 mağazasına gidip et sordum, hiç birinde yoktu. çalışanlara ne zaman gelecek dediğimde bir teki bile cevap veremedi, biz de bilmiyoruz dediler. bu da bence gayet normal bir durum. 6 ton et 2 markete veriliyor ve bu marketlerin toplam şube sayısı 14000 civarında. bakanın açıklamasına göre bu marketler tüm türkiye'de ve tüm şubelerde et satışı yapacak şartı ile ihale verilmiş. 6 ton eti 14000 şubeye bölersen şube başına 1 kilo bile gelmiyor. yani bim ve a101 hakkari'den edirne'ye her mağazaya en fazla 1/2 kg et verebilir. bunun içinde soğuk zincir kurup dağıtım yapacaklar. insanların aklıyla böylesine alay etmek akp hükümetlerinin hobisi zaten de ben ahmet eşref fakıbaba'ya hiç yakıştıramadım. peki bu 6 ton et bu şartlarda satışla çıkamayacağına göre ne olacak? bence kağıt üzerinde satılmış gösterilip toptan biçimde yemek fabrikalarına ve catering şirketlerine satılacak. ortamlarda ucuz et sattım dersin, kim bilecek meselesi yani.

edit: rakam konusunda 6 ton değil 6 bin ton diye düzeltmeler geliyor. başlığı açmadan 4- 5 haber sitesine baktım hepsinde 6 ton yazıyordu. bir bim çalışanı attığı mesajda mağaza başına 12 kıyma 6-7 kuşbaşı dağıtıklarını belirtmiş. yani 6 kilo kıyma, 3 kilo kuşbaşı.

edit2: 6 ton et lafını benim uydurduğumu söyleyenlere bakanın konuşmasını dinletmek istiyorum. bakın bakalım 6 ton mu demiş 6 bin ton mu. adam en az 10 defa 6 ton, 10 ton diye söylüyor. bir defa geçse bu ifade dil sürçmesi diyeceğim. düzeltecekseniz gidin bakanı düzeltin.
  • şaşırtmayan durum. bu tip şeyler artık bizim için klasik, elhamdülillah belli bir standart oluştu ülkemizde, düzenli olarak alay ediliyor, küçük düşürülüyor, en az yüzde ellinin dibine kadar hakettiği biçimde yönetiliyoruz. o kadar sefil bir ülke oldu ki ülkemiz, alıp başımı gitsem ve bir yerde bir şekilde iki gün için bile olsa huzur bulsam yerimi yadırgarım.

öyle bir ülkedeyiz ki, mesela tarım ve hayvancılık bakanına bu konuyu sorsalar, o da "yiyin birbirinizi ete para vermeyin" diye cevaplasa, bir kişi şaşırmaz. yüzde elliye yakın bir kısım da avuçları patlayarak alkışlar. ve diyelim ki bim'de ya da a101'de o yarım kilo eti ucuza satsınlar -ki öyle bir şey de yok-, millet sabah 7'de marketin önünde kuyruğa girip birbirlerini doğrar, yine de düşüncelerinde bir parça değişiklik olmaz.

ama yol yaptılar, köprü yaptılar. yiyorlar ama çalışıyorlar da. hem oralara gelip de yememek de neymiş. dünya lideri, dünyanın beşinci büyük ekonomisi, büyük oyun, avrupa üçüncü havalimanından korkuyor falan filan...
  • (bkz: et giren yere dert girmezmiş)

(bkz: giren çıkan halka)

bir kasap arkadaşımın iddiasına göre bütün kasaplar sabah sıraya girmişler.
  • migros dün kilosu 31 tl.dan sattı,ustelik kendi imkanlarıyla tamamı yerli ürün.
    edit:lezzetini begenmedim.
  • yarın fakıbaba (bkz: yerli ve milli et) ile telafi edeceğini açıklarsa şaşırmam

" yemedim eti kimseye yedirmem"
    "efendim kalmamış."
    bu millet böyle bir yalan dolan kandırmaca dalavere görmedi arkadaş.
  • ahmet eşref fakıbaba'nın "biz 24 saat et satacağız demedik ki, 80 milyona et satmıyoruz, bugün bittiyse yarın gelir" şeklinde açıklama yaptığı olay.

adam bakan mı kasap mı belli değil hahahaha.
  • toplam 6 değil. günde 6 ton et söz konusu ama bence bu marketlerin asıl sorunu; bu etler helal değil.

islami koşullarda kesilmiyor.

(bkz: afiyet olsun)
  • ucuz eylem planından, ucuz sonuçlar doğar. 6 ton et ve deli sorular.

yine klasik bir akıl dışılık, şaşılası durum değildir. üretmediğin bir ürünü satmak, bu kadar olur.

daha da öz cümle, taşıma suyla değirmen ucuz dönmez.

düzenleme: imla.
  • ağıza bir parmak et çalıp onu da göstererek geri çekme eylemidir. onlar da biliyorlar 3-5 ton etin türkiye'ye yetmeyeceğini ve biliyorlar yerli üreticinin desteklenmesi gerektiğini ama.. ne desem gg. bir de çıkıyorlar biz halkı düşünüyoruz goygoyu. neyse. ama napalım bunlara oy veren böyle çomar bir ırka etin kokusu bile çok.
  • hz. google'a sorup öğrendim ki dana ve sığır etlerinde kemik oranı % 18-28 nispetinde imiş. yani 6 ton karkas etten ortalama %25 kemik firesini çıkarırsan geriye 4 ton kemiksiz et kalıyor. market başına 2 ton et yani. yukarıda şube başına et miktarını 1/2 kilo hesaplamışım da o da yalan çıktı. şube başına düşen et miktarı 300 gram oluyor bu durumda. pişir pişir ye.