• sanırım ilk entry sahibi arkadaş da övmek için değil de "dünyanın en pahalı kenti londra'ya yakınlaştı fiyatlar." demek için yazıp linç yemiş.
  • alınan maaşı da tl cinsinden karşılaştırın da millet ne döndüğünü görsün. hayatımda gördüğüm en saçma karşılaştırma.
  • oncelikle karakter sinirindan dolayi,dogrusu

ingiltere mutfak alisverisi vs turkiye mutfak alisverisi

yaziya baslamadan once de

(bkz: 2018 ekonomik krizi)
    (bkz: turkiye’den siktir olup gitmek)
    (bkz: turkiye’de muthis bir pahaliligin yasanmasi)

zorunlu ust edit ; yorum ve mesajlardan turkiye sanki daha ucuzmus mesaji algilandi sanirim .
    asagida bir kac kisi belirtmis , burasi dunyanin en pahali sehirlerinden biri. sen kendi ulkende olmasi,olabilmesi muhtemelen urunlerin 1 kilosuna 6,40 tl veriyorsun. buraya geliyorsun bir bakiyorsun burada da 1 gbp.
    a)senin orada uretim,besicilik ve olmasi gereken normal vergilerden mutevellit ayni urune , ornegin 2-3 tl odemen lazim veya
    b)ayni verimsizlik,tarladan sofraya surecte zengin olanlar ve hayvani vergilerin burada da uygulandigini dusunursek de , burada 2-3 gbp olmasi lazim
    evet bir turk asgari ucretlisi turkiyede bu alisverisi 5 kere yapabilirken
    bir ingiliz asgari ucretlisi ingiltere'de bu alisverisi 26 kez yapabiliyor ,ama konu o degil.
    bu uretimsizlikle , verimsizlikle, capsizlikla patates-sogan veya xyz 10 tl olacak , ama parasi hayvan gibi degerli ulkeye gelip baktiginiz da turkiye'ye gore daha ucuz alisveris yapabiliyor olacaksiniz. (edit sonu)

bir suredir dikkatimi ceken fiyatlarla ilgili bazi ornekler verecegim. bu ornekleri veririken de , elma ile elmayi kiyaslayacagiz. yani, benzer urunler,benzer kalite ve/veya ayni markalar.
    kuru alirken de , oyle 6 ile degil guncel kur olan 6.40’ı baz alacagiz. tum fiyatlar tl olacak yani.

tesco 6’li yumurta 5,69 tl – carrefour 6’li yumurta 4,35
    tesco makarna 3,20 tl – carrefour makarna 1,15
    hovis 400 gr tam bugday ekmegi 5,12 – uno tam bugday 450 gr 6,95
    tesco/sainsbury’s taze patates 6,40 – migros/carrefour dokme taze patates (ort) 6,20
    tesco/sainsbury’s taze sogan 3,74 – carrefour dokme taze sogan 3,49
    ıceland/tesco/morrisons domates – 4,49 – carrefour domates 6,99
    tesco/sainsburys muz 4,99 – carrefour/yunus (ankara) 9,99
    tesco/sainsburys/waitrose limon 12.80 – carrefour/yunus limon file (ort) 8,50

(burada meyve sebzelere bir parantez acayim , londra’da bu urunler genelde adet satiliyor , tahmini bir gramaj verip carpmak dogru degil,yani salatalik adet 30 p mesela , 1 kg kac adet girer bilemiyorum , o nedenle direct kg olanlardan orneklere devam edelim)

tesco/asda havuc 3,84 – carrefour/yunus havuc (ort) 4,00
    asda/tesco ıceberg 3,20 – carrefour/yunus iceberg (ort) 3,20
    asda/tesco/morrisons cartedor madagascar van. dondurma (1000 ml) 11,20 – carrefour cartedor kaymakli (850 ml) 13,50
    tesco 1 kg greek yogurt 10,50 – carrefour/yunus sutas tava yogurt (ort) 8,25
    (bu iki urun ayni seyler de degil ama olsun)
    tesco/asda tavuk kanat 13,90 – carrefour / yunus tavuk kanat (ort) 18,00
    tesco/morrisons/sainsbury tavuk gogus (ort) 38,40 – carrefour/yunus (ort) 18,00

(bir parantez de buraya , bu urun aldi’de 4,89 gbp ama aldi’nin muadili bim-a101 gibi firmalar , buranin en ucuzunu alirsak oranin da en uygununu almamiz lazim)

tesco/sainsburys dana kiyma %15 yagli (ort) 25,60 – carrefour/yunus %15-20 yagli (ort) 37,90
    tesco/sainsburys/asda hellim 225-250 gr 12,80 - carrefour/yunus pinar-sutas hellim 11,95
    (burada tr’deki gibi beyaz peynir kulturu yok)
    tesco/asda 5’lik su (own brand) 6,99 – carrefour 5’lik su (own brand) 2,25
    tesco/asda/sainsburys basmati pirinc 1 kg (ort) 10,24 – carrefour reis 1 kg 17,90
    tesco/sainsburys 100 gr nescafe gold 24,64 - carrefour/yunus 100 gr nescafe gold 25,45
    tesco/sainsburys 1 lt sizma zeytinyagi 22,40 - carrefour 1 lt sizma zeytinyagi 22,90
    sainsburys zeytinyagli ton baligi 160 gr 7,36 - carrefour dardanel ton 160 gr 13,90

(basmati ithal urun farkindayim ancak burada osmancik vs olmadigi icin yine ayni urunleri kiyaslamak gerekir diye dusundum,zaten amac savunmak vs yermek degil sadece en sonda toplam sepeti gorebilmek)

tum marketler heineken 650 ml 12,80 – bomonti filtresiz 500 ml 9,50

(bir parantez de buraya , biralarin hemen hepsinde 3 adet alirsaniz 1,75 gbp yani 11,20 ama cok da onemli degil)

tesco/asda/sainsburys head and shoulders 500 ml 34,00 – carrefour/yunus head and shoudlers 500 ml 15,90
    tesco/asda colgate triple action 100 ml 6,40 – carrefour/yunus colgate triple action 150 ml (ort) 8,00
    tesco andrex 16’li tuvalet kagidi 42,00 – carrefour/yunus solo 16’li (ort) 26,00

her bir urunden birer birim aldiginizi dusunursek,burada turk parasiyla bu urunlere 333 tl odemeniz gerekiyor
    ayni urunlere ise turkiye’de yine turk parasiyla 304 tl odemeniz gerekecek.
    yani sadece %10'luk bir fark var.

eskiden yurt disina cikislarda,marketlerden vs bir sey alirken , duruma gore euro veya gbp ile carpip “hassiktir daha neler” derken , bugun aradaki gap inanilmaz azalmis durumda.

yani eskiden turkiye’de bu urunlere buranin yarisi kadar falan oderdiniz , zaten burada degisen bir sey yok daha once de belirtmistim , fiyatlar hep ayni , ama bir sure sonra bu rakamlar da esitlenecek. (keza sterlin daha 1 hafta once 6’larda geziyordu, kuru oradan ele alsak hemen hemen ayniya gelir de mevzu o degil)

elbette bir baska belirtmek istedigim konu , buradaki meyve sebze gibi urunlerin cogu dokme falan satilmiyor , hepsi paketli secilmis urunler , ama karsilastirma butunlugu bozulmasin diye oyle baz aldim.

acikcasi carrefour ve ankara’nin local marketi olan yunus haricinde online fiyat bulamadim ya da pek bakmadim diyelim. elimden geldigince de muadil firmalari ele almaya calistim.

a101 – bim derseniz ben de aldi-lidl derim , oradan hic fiyat almadim.

migros’tan da fiyatlara baktim , hos migros’un buradaki karsiligi tahminimce waitrose’dur , macrocenter’in ise m&s (marks&spencer food )

maksat fikir versin diye yazdim.
  • lan mal mısınız? adam uk'de gelirler türkiye'nin 3-4 katı olmasına karşın türkiye'de market fiyatları o kadar yüksekki nerdeyse uk'ye eşit diyor. nesi saçma bu listesinin?
  • adam acık acık ulkedeki fiyatlar kol gibi oldu ingiltere’ye yaklastı yazmıs orta zeka seviyesindeki herkesin ingiltere’de gelirin tl’ye dondugunde bize gore cok cok daha fazla oldugunu bildigini dusunerek, gene de linc baslamıs.

bari atıp tutmaya baslamadan ahaber falan diye adamın son 3-5 entrysine goz atsaydınız.
  • zamaninda yabanci kuru tl ye cevirip orda da fiyatlar maaslara gore eheh diyen beyinsiz akp liler icin aslinda bu. bak birkac gun once lidl den alisveris yaptim liste bu
    -1 kilo org bananas yani organik muz 7.63tl tr de normal muzu bu fiyata alamiyosun lan organigi en az 15 liradir.
    - 250gr feta cheese 6.10 tl bildiğimiz market peyniri bak fiyat neredeyse ayni
    -sardines in oil konserve sardalya 2.18tl bunu tr de 5 6 liradan assa bulamazsin
    -msc mackerel sunflower yani uskumru konserve 3.40tl buda en az 6 7 lira eminim.
    -still mineral water 2litre sise su 1.92tl tr de 2 litre su ne kadar bilmiyorum

diğerlerinin tr de pek karşılıgini bilmedigim için yazmıyorum ama konserve hazır mikrodalga lik urunlerin sacmalik derecesinde pahali olduğunu bildigim için daha ucuz olduğuna eminim.

fiyatlar gordugunuz gibi beyler.birkac gun oncesine ait fis sansa buldum. et icki ve arabanin ne kadar ucuz olduğunu soylemiyorum bile.simdi gelelim maas konusuna sen tr de haftada 6 gun 8 saat calisarak 1604tl asgari ucret alıyorsun. burda haftada 6 gun 8 saat calisirsan eline gececek para 1389 paund dur. suanda guncel kur 1 paund 6.42 tl olduguna gore asgari ucret 8917tl yapiyor.aklin gotune girmis olabilir akp li neyse bugun gunlerden 15 temmuz biraz ahaber trt ac izle kendine gel, samanın bol olsun.
  • migrosun karşılığı tescodur
    macronun karşılığı waitrosetur
    m&s da gurme ürünler bulunmaz daha çok hazır yemek üzerinedir
  • asgari ücretleri de türk lirası olarak verelim de arada fark var mı yok iyi anlaşılsın

uk saatlik asgari ücret £7.83=6,4*7.83=50,11 tl( holiday pay olmadan)

türkiye saatlik asgari ücret 6,45 tl. (agi olmadan)

http://www.minimum-wage.co.uk/

https://iscidunyasi.com/…inin-saat-ucreti-ne-kadar/
  • sepette yurdum marka keriz göremediğimden yok hükmündedir.

kerevizsiz mutfak olmaz.

tanım: bizler için bir başka haşırt dı bileckbord kıyasıdır.
  • biri sik kadar ada ulkesi, biri eskilerin tarim cenneti.

(bkz: baska sozum yok)
hesabın var mı? giriş yap