• doğru soru bu değildir; doğru soru ülken için ölümü göze alır mısındır. ölüme anlam yüklemek sadece geridekileri rahatlatma amaçlıdır. önemli olan kıymet verdiği değerler uğruna ölümü göze alırken ölmemeyi başarabilmektir.

bir örnekle açıklamak gerekirse; gazi mustafa kemal cephede defalarca ölümle burun buruna gelmiş ve hayatta kalmayı başarmıştır. eğer çanakkale cephesinde hayatını kaybetmiş olsaydı, ülkesi için ölmüş başarılı bir komutan olacaktı ama ülkesi için ölümü göze almış bir halk kahramanı olmanın yanında bu çok daha önemsiz kalacaktı.
  • hayır sevdiklerim, ülkem ve kendim için yaşamayı tercih ediyorum. benim ölüm kimseye yaramaz. savaş baronları dışında.ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir. mustafa kemal atatürk
  • mutlaka şu veya bu sebepler için milleti savaşa sürüklemek taraftarı değilim. savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. hakiki düşüncem şudur: ulusu savaşa götürünce vicdan azabı duymamalıyım. öldüreceğiz diyenlere karşı, “ölmeyeceğiz” diye savaşa girebiliriz. ancak, ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir.

(1923, adana) (atatürk’ün söylev ve demeçleri, atatürk araştırma merkezi, c. ıı, ankara, 1997, s. 128)
  • buraya olmem yazmayin. ben yazdim; mesaj gonderenler sayesinde ilik, pembe gotlu, korkak oldugumu ogrendim. bu gerceklerle yuzlesmek istemiyorsaniz yazmayin derim. millet kefenini giymis de gelmis entari doseniyor.
  • gözle görülmeyen çizgiden ibaret bir şey için ölmek mi?
    atalarımız da insanlık uğruna öldü emin olabilirsiniz.
    mühim olan insandır!
  • ülke için ölürüm. çünkü benim için ülke demek üzerinde yaşanılan toprak parçası demek değildir. işgale ve teröre karşı bunu diyorum tabii ki aslansın kaplansın diye ele silah tutuşurup yarı siyasi eylemler isteyecek yönetim için söylemiyorum. bu topraklara yabancı postalların basmaması için ölürüm, bu topraklarda belki yarın belki 50 sene sonra bir mustafa kemal daha çıkar umudu için eğer ben bir mustafa kemal olamadıysam gövdemle karşı koyar nene hatun gibi ölürüm. sizin gibi gerzeklerin bile bebekleri yaşasın diye kadınlar düşman askerlerinin tecavüzüne uğramasın erkekler blackwater işkencehanelerinde acı çekmesin diye ölürüm. ırmağının akışına ölürüüüm türkiyeeeem.

neyse umarım gülümsetmiştir. gözümü bile kırpmam. elbette akıllı savaşırım şov olsun diye ölmem. karşı tarafa en az 1000-1500 insan ve çok ağır ekipmanların çoğunluğunun imhasını başaramadan ölürsem başarısız hissederek ölürüm ama yine de ölürüm yani. belki kendi çocuğum olmaz ama başka insanların çocukları için ölürüm hepsi benim çocuğum olur akıllarına bir hikaye takılır bizim için savaşan birileri olmuş derler ve ömürleri boyunca sırtlarından eksilmez al bayrağın gölgesi. onurumla, savaşarak, kahramanlaşarak ölürüm. belki ilk düşmanla karşı karşıya gelir gelmez ölürüm sorun değil, geride bıraktığım binlerce savaş taktikleri ve hayatta kalma teknikleri üzerine dökümantasyonu bir kitap haline getirmiş ve çoktan yaymış olurum. benim başaramadığımı elbet bir türk çocuğu başarır. bu topraklarda türk çocukları özgür eşit ve kardeşçe büyüyecek ve tüm dünyaya ne imparatorluğun ne de diğer gerici yönetimlerin hala tamamen yok edemediği o yüksek kültür, gelişim ve teknoloji ile birleşerek, türklük kavramını bilimle, ilerilikle ve yüksek insanlıkla aynı noktaya taşıyacak bir medeniyet yaratacaklar umuduyla ölürüm.

klavye delikanlılığı değil bu. ulusta, meclis önlerinde, ergenekon mahkemelerinde, gezide defalarca korkmadan gözüm kapalı nasıl öne fırladıysam, açılım süreci adı altındaki ihanet sürecinde nasıl kendi ülkemin polisinin koruması altında terör propagandası yapanlara karşı her türlü silahlı tehdit ve onlarca saldırıya karşı koyduysam canımı sakınmadan eğer gerçekten gerektiğine inanıyorsam ölürüm de öldürürüm de. ve bunun için yaptığım hiçbir şeyden ötürü de en ufak bir pişmanlık duymam.
  • ben ülke için ölsem, ülkenin başındakilerin lüks hayatlarına devam edeceğini bildiğim için asla ölmem.
  • ulkem icin ölmek, ulkemdekiler icin olmektir. hamile esim icin dogacak bebeğim icin. annem babam ablam yeğenlerim icin olmektir. kısaca ülkede yasayan sevdiklerimizin basına yagma tecavuz organ mafyası vs. gelmesin diye göğsünde ay yıldız olan butun kardeşlerimle ölüme koşarak gideriz. biz boyle gorduk boyle geldik anadoluya kadar.

fulari boynuma takip koseye sinsice çekilmeyi de bilirim kimse de ayıplamaz hatta yengesiyle yasak ask yasayan konulu roman da yazarım kimse sormaz ulan savasta bu nasıl aklına geldi diye. ama ben turkum savaşın öldürmek icin degil ölmeye gidenlerin kazanacagini bilirim.
    milletimiz gercekten çok cesur. fakat önderine iyi bir el ense çekmeden de ölmeye gitmez. iyi bir onder de zeki bir dusman da milletimizle yanyana ya da karşı karşıya savaşanların tamaminin ortak noktası milletimize duyulan hayranligidir. bu tarihlerde hep varoldu gelecekte de olacaktır. ben de gorev arz ettiginde bu büyük tarihte şehadetimle kucuk bir katki yaparsam ne mutlu bana.
    ne mutlu turkum diyene!
  • önce bilal ölsün, inandırıcı olursa düşünürüz...
  • nutuk

neler yapmadık şu vatan için!
    kimimiz öldük;
    kimimiz nutuk söyledik.

(bkz: orhan veli kanık)

evet gerçekten de birileri ölür. inandırıldığı büyük değerler uğruna seve seve canını feda eder. sonra birileri gelir. onların tabu(t)larının üzerine ellerini koyarak nutuk atar.

ölenler öldüğü ile kalır. bu vatanın nimetlerinden en fazla nasiplenenler ise nedense hep nutuk atanlardır.

vatanını çok seven biriyim. bu vatan için canlarını feda eden, bize bu vatanı armağan eden şehitlerimize büyük saygım var. ne zaman bir şehit haberi görsem gözlerim yaşarır. onların hatırasına layık olamadığımızı düşünüp içlenirim. ancak dürüst olmak gerekirse bu halk, bu toplum bunu hak etmiyor.

yeri geldiğinde haklarında hamasi nutuklar attığımız, törenler yaptığımız, şiirler okuduğumuz şehitler çoğumuz için birer sayıdan ibaret. yakın çevresi dışında kim onlar için gerçekten yoğun bir üzüntü duyuyor. kim onlara hak ettikleri minnet duygusunu gösteriyor. maalesef hiç kimse.

belki kurtuluş savaşı yıllarındaki gibi bir bağımsızlık mücadelesi içerisine girsek yine çoğumuz koşar ve silaha sarılırız. gelgelelim siyasi amaçlarla düzenlenen bir askeri harekata katılıp birilerinin kirli dudaklarından çıkacak bir sayıya dönüşmek için ölmemeli insan. insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.
hesabın var mı? giriş yap