• turkce'de en cok yanlis kullanilan kelimelerden biridir herhalde "umarsiz"... umarsiz'in umursamaz anlaminda kullanildigini her gordugumde monitore kafa atmak isterim oh bebek, ama zaten sunun surasinda uc kurus para kazaniyoruz, her killandigin kelimede monitore kafa atarsan, para mi dayanir bu ise anasini satayim diyerek dizginlerim kendimi, oh evet, sakinlesmeye calisirim bir sigara esliginde...
  • nâçâr, çaresiz.
  • sanki en baştan yanlış anlaşılsın diye üretilmiş bir kelime.buradan ben de bir kez daha anlatmak istiyorum.
    umarsız kelimesi, ummak fiilinden türemiştir.umacak bir şeyin(in) olmayışı durumu,umutlarının tükendiği durumu anlatır.
    yanlış kullananların zannettiği umursamayan ise arapça amr (iş,ilgi alanı) kelimesinin çoğulu olan umur ile alakalıdır.

burdan son bir kez daha seslenmek isterim ki u-m-m-a-k

bu arada maalesef biliyorum ki yakın gelecekte tdk da halka uyum sağlamak zorunda kalacak ve bir yanlış anlma sonucu bu kelime herkesin sandığı anlama kavuşacaktır.
    yıllarca fotoğrafa resim,resim,resim dediniz.nooldu? en son tdk da size uydu. şimdi resimle resimi nasıl ayırt edeceksiniz?

peşin not:biliyorum resim de fotoğraf da türkçe değil.ama zaten konu da bu değil.
  • edebi zenginlik yakalamaya çalışan zevat tarafından umursamaz yerine kullanılan sözcük.
    örneğin, oturmuş umarsızca pasta yiyordum. hemen çevirelim, oturmuş çaresizce pasta yiyordum. ekmek bulamadın da mı çaresizce pasta yiyorsun, nedir? onun yerine, oturmuş hiçbir şeyi umursamadan pasta yiyordum desen incilerin mi dökülür?
  • bu kelimeyi yanlış kullananları sikesim var. çaresiz anlamıdaki kelimeyi umursamaz algılayan heriflerin ta amk!
  • çok sık fütursuz'la karıştırılan sözcük.
  • umarsız.
    (bkz: desperate)
  • kelimenin kullanimi kullanan kisi icin turnesol kagidi gorevi gorur. umursamaz anlaminda yanlis kullanilirsa, kullananin ozenti, kulaktan dolma bilgileri uzun arastirmalarin sonucu gibi sunabilecek kadar guvenilmez, dile ozen gostermeyen biri oldugu sonuclari rahatlikla cikarilabilir.
  • umursamaz, hoyrat vs. gibi anlamlara gelmemektedir.

-okusaydın kitap, bilseydin dilbilgisi konuşmazdın böyle cayıl cayıl. (murtaza)
  • yanlış kullanımına değil doğru kullanımına arada bir rastlanabilen talihsiz kelime. ses yakınlığından dolayı "umursamaz" anlamına geldiği zannediliyor, o anlamda kullanılıyor. beklenmeyecek, normalde dil konusunda dikkatli, özenli olduğunu bildiğimiz insanlar da bu hataya düşebiliyor.

"umar" çare demek olduğuna göre bu da "çaresiz" demektir. ama "çare"nin suyu mu çıkmıştı da "umar"ı sokuşturmaya çalıştı dövletimizin dilden sorumlu milleti-adam-etme komiserleri, onu bilemeyeceğim.
hesabın var mı? giriş yap