şükela:  tümü | bugün
 • böyle bir insan olmak için yapılması gerekenler şunlardır:

  1. uykudan önce mutlaka yemek yenmelidir ki mide bütün gece hazım faaliyet ile uğraşacağından, sabah uyanıldığında çok yorgun hissedilsin.

  2. mümkünse akşam işten geç gelmelidir. işte yapılması gerekenleri son ana bırakmak bunun en güzel yoludur. böylece eve geç gelindiğinde mutlaka son anda yapılması gereken işlerin stres ve yorgunluğu ile ertesi gün yapılması gereken işlerin stresi insanda derin bir uyku hissi doğurur.

  3. kişinin mutlaka halledilmesi sürekli ertelenmiş kişisel, ailevi, okul vb. sorunları bulunmalıdır. böylece bu sorunlar gecenin bir yarısına kadar kafada evrilip çevirilerek çok geç uyuyabilme sağlanır.

  4. mümkünse televizyon karşısında uykuya dalmalıdır. böylelikle gecenin bir yarısı, abshaper reklamı kapanmak için kalkıldığında, uykunun en gerekli yeri, rem aşaması bir güzel bölünmüş olur. (tabi kişi "ben rem aşamasını 45'er dakikadan iki devre almak istiyorum da diyebilir; bu kendisinin tercihidir.) böylece bünye, uykudan tam istifade edemez, daha çok uyunmak istenir.

  5. geç yatıp, geç kalkma öyle bir alışkanlık haline getirilmelidir ki; vücut zinhar bir daha erken kalkmanın tadını alamasındır.

  6. hava sıcaklığına çok bakılmaksızın öyle kalın yorgan ve battaniyeler ile örtünülmelidir ki sabah olduğunda, hele bir de oda ısısı çok yüksek değilse, yataktan kalkmak bir işkence haline gelmelidir.

  7. çalar saat yatarken elin hemen ulaşabileceği bir yerde bulunmalıdır ki, sabah çaldığında, bakılarak, "oooo, daha çok erken, yarım saat daha uyusam da derse/işe yetişebilirim." ya da "zaten bu ders çok önemli değil canım" replikleri kolayca edilip, alet göz önünden başka bir yere kolayca yerleştirilebilsin.

  8. mümkünse telefonun sesi kısılmalı ya da telefon uzak bir yere konmalıdır ki uykunuzu bölmek isteyen zındıklar amaçlarına ulaşamasın
 • bir de bunu marifet sanan ortaokul tripleri vardir.

  -abi deprem olurken naaaptin bole 45 saniye..
  -abi uyanmadim ya beni uyandirmiyo bole seyler..
  -olm 7.8 di be daha ne istiyosun?
  -yok abi hicbi bok uyandiramaz beni..
  -vay be tokmakcan buyuk adamsin be...
 • universitede kronik olarak dersleri kacirirlar
 • sabah saat sesiyle uyanıp "heeyyt bugün zamanında ve kolayca uyanabildim" deyip okula gittiginde ertesi gün olduğunu farkedenler*
 • bir zamanlar, bir kitapta okuyup, not ettiğim tasviri hatırlatmış insanlardır. ne yazık ki, hangi kitap olduğunu not etmemişim.

  "kendisi uğursuz önsezilerle dolu yeni bir sabahın kaçınılmazlığıyla yüz yüze gelmemek için uykunun son ipliklerine sıkı sıkı tutunuyordu."

  uyanamayan insan yoktur. uyanmak istemediğinin farkında olmayan insan vardır, diye de atıp tutarım.
 • katlanamadigim insan turu, ya gercekten.
  ben alarmin ilk tinisiyla zart diye kalkiyorum, eminim ben de o insanlar icin iticiyimdir ama ne yapayim dayanamiyorum boyle insanlara.

  azicik tez canli olun yaa, gun baslamis, ac o gozu artik bi dikil.
  bunun size sarila sarila yataga geri ceken sevgili versiyonu en iyisidir yine, ama yine de bir noktadan sonra sinir basar.

  ya kalk!
 • uyumakta zorluk cekenleri de vardir bu insanlarin. sonra bi uyurlar; lhcdeki protonlar kafalarina carpsa uyanmazlar. uyanamazlar.
 • af edersiniz ama sikim gibi insanlardır.
  uyandırırsın dürtersin kalktığına emin olursun gider gelirsin hala yatakta.uyandırana kadar dünyanın sinir krizini geçirirsin.aksam erken de yatsa gec de yatsa,hava ister buz gibi ister cehennem sıcağı olsun,alkol almış olsun olmasın durum hep aynıdır.merak etmeyin farklı durumlarda sağlaması yapıldı.
  aynı tipler askerde devamlı ceza yiyen,üniversiteyi 6 yılda bitiren tipler aynı zamanda.hayattan bir sikim beklemesin bu insanlar ki gördüğüm kadarıyla uyanamayan uykuyu seven adamdan pek bir bok çıkmadı şimdiye kadar.en azından benim gözlemlerim bu kadar.
  bak aklıma geldi yine sinirlendim.
 • dahil olduğum insan grubudur.

  geç yatıyorum ve erken uyanıyorum.uyanıyorum ama kalkamıyorum bir türlü yataktan. elbette geç yatmaktan kaynaklanan bir durum ama, günün en üretken saatleri olan gece vaktini çöpe atmak istemiyorum.

  ister erken kalksın, ister geç kalkmış olsun insanın sabah erken saatlerinde üretken ve çok verimli olduğunu pek düşünmüyorum. en azından benim gördüğüm insanlar genel olarak öylelerdi.

  hemen hergün işe 10 dakika, 15 dakika yarım saat geç gidiyorum bu yüzden. ama biliyorum ki sabahın köründe işe vaktinde gidince bir bok olmayacak. işler yine saat 09.30 gibi başlıyor, insanlar gazete okuyor, kahvaltı yapıyor, sosyal medyayı takip ediyor. gelirse göz ucuyla maillere bakıyorlar.

  baktığın zaman 09:00-10:00'a kadar adam gibi bir iş yok. ben şimdi ne diye kalkıp geleyim. evet gayette farkındayım mesai saatlerinin ama zihnim aslında gerçeklerin farkında ve
  -siktiret 10 dk daha yat diyor.

  ben kahvaltımı yapıyor, duşumu alıyor, uyanmış ve çalışmaya hazır şekilde geliyorum işe.

  lakin patronlar sevmez benim gibilerini. en iş bitirici ve iyilerinden birisiyim iş yerinde. ama sen yeterki götünü vaktinde yerine koy düşüncesi her daim vardır bizde.

  iskandinav ülkelerinde, servbest iş modeline geçiliyormuş yavaş yavaş. yani istediğin saatte gel, işini zamanın yap ve yetiştir gerisi önemli değil modeli özetle.

  ama yine de hep uyanamamak ve geç kalmak nedeniyle bende sövüyorum kendime, siz zahmet etmeyin.

  bende isterdim sabahın 06:00'sın neşeli, mutlu ve dinamik bir şekilde uyanmayı. hele ki şu güneşin 08:00'e kadar doğmadığı soğuk, buz gibi soğuk kasım sabahlarında.
 • her sabah eziyettir kalkmak isterssiniz kalkamazsınız. alarm çalar bu ne dersiniz.