şükela:  tümü | bugün
 • açılın beyler yeni interstellar izledim. ama öncelikle uzayda korumasız, başlıksız, üstten tişört alttan kaprili insana ne olur onu açıklayayım.

  soruları alabilirim:

  1- hocam kurtulur muyuz?

  kurtulamazsınız güzel kardeşim. tahmini olarak 9 ila 11 saniye bilinciniz açık kalır. hemen sonrasında hızlı bir felç ardından kasılmalar sonrasında tekrar felç durumu ortaya çıkar. bu arada dokularda hızla su buharı oluşmaya ve vücudunuz şişmeye başlar. kalp hızı hemen yükselir sonra yine aynı hızla düşer. atar damarlardaki kan basıncı 30 ila 60 saniye içinde çakılır, toplar damarlardaki basınç yoğun gaz ve su buharı nedeniyle artar.bir dakika içinde bu iki sistem arasında basınç eşitlenir, dolaşım durur. akciğerlerden ve hava yollarından yoğun bir gaz ve buhar çıkışı olur. bu yoğun buhar çıkışı ağzı ve burnu dondurur.

  yapılan hayvan deneyleri kalbin ilk dakikada fibrile olduğunu ve sadece 90 saniye içerisinde müdahale olursa allahın inayeti ve yardımıyla geri dönebileceğini, bir kere durduktan sonra da ölümün kaçınılmaz olduğunu göstermiştir.

  yani uzayda dolaşmaya çıktığınızda yanınıza bere ve gocuk almazsanız sizin 5-10, sizi kurtarmaya çalışanların da 60 ila 90 saniyesi var.

  2- hocam diyorlar ki uzayda kanımız damarlarımızda kaynamaya başlarmış. bu doğru mudur bu durumda orucu kaza etmek gerekir mi?

  hayır bu yanlıştır. tipik kan basıncı 120-75'tir. 75 mm basınçta suyun kaynama derecesi 46'dır. vücut sıcaklığı 37 derecedir. kan damarlarındaki elastik basınç buna izin vermeyecektir. yani kazaya gerek yoktur.

  3- hocam uzay soğuk diyorlar. uzayda donar mıyız? bu durumda abdestimizi mesh üzerinden alabilir miyiz?

  hayır uzayda sıcaklık kavramı yoktur. uzay sıcak yada soğuk değildir. uzayda astronotların giydiği beyaz gocuklardan giymezseniz deriniz su buharlaştığı için soğuyacaktır ama donma diye bir şey inşallah olmayacaktır.

  4- peki hocam uzayda ölürsek cesedimize ne olur? bulunup gömülmesi icap eder mi?

  mevcut sıvının buharlaşmasından dolayı ceset bir nevi mumyalanmaya başlar. aerobik bakteriler kısa sürede ölür. anaerobik bakteriler ise oksijene ihtiyaç duymadıkları için vücudun göz ve testis gibi yumuşak bölgelerinde kısa süre de olsa yaşamaya devam ederler. en sonunda vücut sıvısız bir kaya parçası halini alır ki o saatten sonra gömülmesi icap etmez.
 • ilk aklıma gelen şu değişkenlere göre bir çok farklı şekilde sonuçlanabilecek akibet:

  (1) kütle çekimi
  (2) astronot elbisesi
  (3) sıcaklık ve ışıma

  yakınlarda büyük bir kütle varsa bu kütlenin çekim alanına girip belirli bir süre sonunda o kütleye düşebilir. bu kütle atmosferi olan bir gezegense, gezegene düşemeden yanar. güneşe/yıldıza düşerse, düşemeden yanar. ay gibi atmosferi olmayan bir gezegen ya da gök cismine düşerse, gök cisminin kütlesine ve hızına göre farklı sonuçlar beklenebilir.

  astronot elbisesi varsa, çürüme olma ihtimali vardır. ama, o da elbise içindeki oksijen miktarı ile alakalıdır. sonuçta bakteri de oksijen tüketiyor. diğer yandan, anaerob bakteriler var, o da ayrı bir mevzu.

  sıcaklık ve ışıma ise, ayrı bir sorun. cesedin bir tarafı güneşe bakıp diğer tarafı karanlık kaldığında iki taraf arasında ciddi sıcaklık farkları olacaktır. örneğin, atmosferi olmayan ayda yüzey sıcaklığı 123 derece ile -153 derece arasında değişmektedir. keza, ceset, gamma, derin uzay radyasyonu gibi başka ışınımlara da maruz kalacaktır. ki bunların da, örneğin sıcaklık farkından dolayı cesedin parçalanmasına kadar gidebilecek, farklı sonuçları olabilir.

  ingilizce ve canlı bedene ne olacağı anlatılmakla birlikte, aşağıdaki adreslerden daha fazla okuma yapılabilir:

  bağlantı 1
  bağlantı 2
  bağlantı 3
  bağlantı 4

  ve videolar:
  bağlantı 1
  bağlantı 2
 • cok urkutucu bir dusunce... sonsuz uzsy boslugunda yol almak... evet ilgi cekici bir konu ama konu sonsuz karanlik olunca isler drgisiyor..
 • çekimine kapılacağı büyüklükte bir şeye yaklaşıncaya kadar boşlukta doğrultusunu bozmadan sürüklenir gider. çürümez, o küçüklükte ki bir şeyin yanması, (atmosfere maruz kalmadığı sürece) bir şeye çarpması ve ya bir şeyin çekimine kapılması bir hayli zordur. baya uzun yollar kat edebilir. tabi baya uzun yıllar alır. gömülmekten çok daha mantıklı geliyor bana ya da yakılmak. 1 milyon yılda evrene karışacağıma 1 yılda karışırım. kafam rahat olur..
 • uzayın sırlarını tamamıyla çözmeden izah edilemeyecek konu.
  (bkz: uykusuzluk sen nelere kadirsin)
 • eğer bir karadelik ağzındaysa kaybolmaz. karadelikte kütle aynen korunduğundan ceset bozulmadan, helezonik döner durur. ta ki karadelik beyaz cüceye dönüşene dek.
 • duygulanıp birkaç dörtlük yazdığım akibettir.

  ilgi çekici bir olay,
  işte bunlar hep uzay,
  bilalim ya hak der,
  bize kalır ok ve yay.

  senin neyine ceset?
  uzun adama hep haset,
  bahsedersin kaset maset,
  işte bunlar hep uzay.

  geldin eşek yaşına,
  seçme al eşini,
  sonra bul işini,
  işte bunlar hep uzay.

  fıtratında üç çocuk,
  seccadende üç böcük,
  muhalefet pek küçük,
  işte bunlar hep uzay.

  uzayın dibi kara,
  huzuru islamda ara,
  kutularda kaldı para,
  işte bunlar hep uzay.

  rasim ozan kütahyalı,
  beyaz futbol uzaylı,
  ahmet hoca verir gazı,
  işte bunlar hep uzay.

  şair koştu çok yoruldu,
  ve şimdi o da düştü,
  üstüne ıhlamur içti,
  işte bunlar hep uzay.
 • (bkz: müge anlı)
 • voyager 1'e arkadan çarpıp 38 yıllık veri transferini bozar. insanoğlu işte ölüsü bile zarar.
hesabın var mı? giriş yap