• felaket korkutucu bir olay. bazen ulan ya seksen yaşına falan yaşarsam diye düşününce sinir krizi geçiyorum. 32 yaşındayım şu an uykunda öleceksin deseler salise düşünmeden teklifi kabul ederim.
  • bunu istemsizce yasayacagimi dusunuyorum. istemsizce cunku su anda uzerimde 3 saniye aktif kalacak yok olma (olmek degil. hic olmamis olmak.) butonu yerlestirseler mesela milisaniye dusunmeden basarim. o kadar bezgin ruh hali.

birkac tane ameliyat oldum. olumden donup yogun bakimda kaldim. uzerine tereddut etmeden yine ameliyat oldum. ameliyatlardan birinde dikisimde sizinti oldu. 6 gun kanadim. 6. gunun sonunda dikisim acilip yeniden dikildi. defalarca birkac unite kan nakli yapildi. 11 gun hastanede yattim.

trafik kazasi gecirip takla(lar) attim. kemerim bagli degildi. (arka koltuk.)

birkac kere araba carpiyordu. daha sayamacagim niceleri.

hic birinde olecegimi dusunmedim. zulum gibi cunku hayat cilkimi iyicene cikarmadan beni gondermeyecek biliyorum.
  • uzak doğu insanının çoğu bu özelliğe sahiptir, en bilindik örneklerinden biri hirohitodur.
  • nasıl ki yemeğin bolluğundan ziyade, iyi pişirilmiş ve lezzetli olması önemliyse, hayatın da uzun sürmesini değil, onu kullanarak tecrübe edeceğimiz ürünlerin tadını önemsemek gerekir.
  • bir sırrı yok tamamen genetik ve lütuf diyelim.ailemde genel olarak çok nadir istisnalar dışında +80 kesin ve ne kadar yaşlı akrabam varsa sigarası alkolü var.
  • ben çocukken yüz dört yaşıma kadar isterdim. bunda hem üç asırda bulunmuş olma isteği hem de dört sayısının uğurlu sayım olması etkiliydi. tarihe tanıklık etmek istiyordum.

sonra büyüdüm. yine uzun yaşama isteği vardı aklımda. yapacak çok şey, öğrenecek çok bilgi, okuyacak çok kitap vardı önümde. dünyayı her şeyiyle öğrenmek istiyordum tüm benliğimle. her şeyi bilmek için upuzun yaşama isteğiyle dolup taşıyordum.

geçen gece yatağımda uzanır uykuya dalmaya çalışırken dank etti. birden düşünemedim çok ilerisini. içimi buz kestirdi uzun yaşama düşüncesi. yabancılık duygusu olur ya, tarif edilemez bir şeydir hani. öyle hissettim. düşünemiyorum artık geleceği ve bu benim için tamamen yeni bir his. bir yıl sonrasını hayal edebliyorum. beş yıl sonrasını da... ama fazlası olmuyor, sanki daha fazlası olmayacak gibi. ya o kadar yaşayabileceğim ve bu bir önsezi ya da gerçekten istemiyorum fazla yaşamayı. öğreneceklerim, dünyayı keşfetme arzum tamamen boş geliyor artık. bir yanım istiyor ki birkaç yılda yapabileceğimin en iyisini yapayım sonra göçüp gideyim.

bu da garip biraz. içimde yaşam filizlenmiyor artık ama her şey için insanüstü çabalar gösteriyorum hala. her şeyin en iyisini yapmayı deniyorum yine. içime yaşamımın uzun soluklu olmayacağı doğuyor veya bunu istemiyorum ama olmuşken mükemmel olsun isteğim hala var. sırf bunlardan dolayı dışarıdan bir insan çok mutlu çok hayat dolu olduğumu düşünebilir.

bilemiyorum belki bir an gelir üzerimdeki ölü toprağını atarım. eskisi gibi herkesten daha mutlu olurum. içimden bağırarak şarkılar söylerim; döne döne dans edesim, hoplayıp zıplayasım gelir. yalnız kaldığım zamanlarda da gülümserim belki. ancak şimdi dileğim uzun yaşamak değil.
  • insanın doyum noktası var mıdır ? kısa hayatı olsun isteyenler hayata doymuş mudur ?
    her mevsim geçişinde içimde bir umut filizlenir, yaşıyorum diye. ben bir elma uğruna bile yaşayabilirim. ölmekten korkmak değil bu, yaşamı sevmek. bir çiçeğe, gökyüzüne baktığımda ki hissi ölüm bana veremez sanırsam. bıraksalar yaşarım, 300,400.
  • norveç'in bu günlerdeki en yaşlısına sorulmuş "senin gibi uzun yaşamak için ne yapmalı?" el cevap "beklemeli" (detaylar şurada #125845123)
  • uzun değil iyi yaşamak daha önemlidir . dolu dolu yaşam, uzunca 50 yıldan daha anlamlıdır. sığır gibi yemek,içmek ,çoğalmakla yıllar geçirmektense kendini inşa etmek , varolma yoluna gitmeyi denemeliyiz. insan inşa edilen varlıktır (bkz: varoluşçuluk)
  • "demokritos, sıkıntı, yoksulluk, yalnızlık içinde uzun yaşamış. fakat demokritos sıklıkla uzun yaşamanın, gerçekte uzun ölmek olduğunu söylemiştir." serol teber - melankoli normal bir anomali

"hizmet yasası. uzun yaşamak isteyen her varlık başkalarına hizmet etmek zorundadır." hermann hesse - doğu'ya yolculuk

(bkz: uzun yaşamanın sırları)
hesabın var mı? giriş yap