• arapça açılımı ve+allah=v'allah(i) olan bir yemindir (bkz: ve/#9216900). dili arapçaya yakınsayanların vellahi diye telaffuz etmesi de mümkündür.
    (bkz: billahi)
  • "ah bu gidiş gelişlerin
    ah bu yarım sevişlerin
    ah bu canım deyişlerin
    ben öldürecek, vallahi öldürecek" sözlerine sahip candan erçetin şarkısıdır.

candan, sen de beni öldüreceksin.
  • candan erçetin'in şarkısında çektiği ahh'lar kulaklarımı tırmalamaktadır.
    takıldım bir kere her dinleyişte de dikkatimi çekiyor.
    gırtlaktan bir ahh demektedir.
    sanki avrupalı candan değil de doğulu candan ahh çekmektedir.
  • gitle beraber kırık kalpler durağında albümünün en güzel parçalarından..

besinci şarkıda diyor ki candan;

"
    seni paylaşmak istemedim, beceremedim
    belki de çok şey bekledim, değişemedim
    kırıldım, döküldüm, utandım, söyleyemedim
    kararlar aldım, sonunu getiremedim

ah bu gidiş gelişlerin
    ah bu yarım sevişlerin
    ah bu canım deyişlerin
    beni öldürecek vallahi öldürecek

sakladım seni herkesten içimde büyüttüm
    yüreğimdeki korkuları bir bir uyuttum
    hayaller kurdum sımsıcak hepsini soğuttum
    teslim oldum ben bu aşka kendimi unuttum..
    "

bir de güzel ahhh çekiyor ki, hiçbir kelime ile anlatamam..
  • "görmedim mutlu bir gün görmedim. ama sorarsan yine bugünden iyiydim. insana insan gerek, geç olsa da farkettim. üzülürüz, seviniriz, yeter oyalama artık..." diye devam eden candan erçetin şarkısının girişidir.
  • önüne geldiği cümleye türkler arasında "evet, bu gerçekten oldu. bana inanabilirsin çünkü vallahi dedim" anlamı ekler.
  • o kadar çok yazasım var ki. e neden yazmayayım? yazayım yazayım.

herkesin olmuştur ya böyle, bir gelen bir giden yarım yamalak seven, ne sevmemeyi ne sevmeyi tam becerebilen, zihninizden atsanız kalbinizde atamadığınız, kalbinizden attığınız anda "canım" diye geliveren...

kararlar aldırıp o kararları yıkan, canınıza okuyan, aşktan ölünmez ya, ama işte aşktan ölünseydi işte şimdi ölürdüm dedirten birileri...
    birileri dediğime bakmayın, böylesi hayattan bir kere geçse, ikincisi olmasın diye olanca hızımızla kaçıveriyoruz fark eder etmez.

hah, ne diyordum? şarkı, bu şarkı işte böylelerini en güzel ifade edebilecek şarkı.
    ne git der, ne gel, sadece durumu niteler... yaptığını gören biri, azıcık insansa, bu şarkıdan sonra ya gelir ya da gider. sanırım.
  • o canım dedikçe; "kararlar alır, sonunu getiremezsin" bir türlü.
    o canımlar içini paramparça eder, çünkü bir yandan bilirsin sever seni, ama bir yandan çözemezsin senin istediğin gibi mi sever. bazen canım der; "hayaller kurarsın", sonra tekrar canım der, bu sefer "hepsini kurutursun".

sen onun her lafıyla öleyazarken, bir türlü karar veremezken, kararlarını eksik uygularken, içinden geçenlerii yapamaz ve gittikçe daha çok üzülürken, "belki çok şey bekler, ama değişemezken", sonunda en korktuğun olur: "onu paylaşmak istemezsin, ama beceremezsin". başka birine senin ne anlama geldiğini karar veremediğin canımları söylemeye başlamıştır; ve sen de bunu duyarsın.

bu şarkı ilk anında da canını yakar, evet işte bu dedirtir. sonra tamamen uyduğunu düşünürsün. aradan uzun bir süre geçer, hiç dinlemezsin. o sürenin sonunda dinler, yine burulur, şarkının anlamını sorgular ve bunları yazarsın. çünkü öyle bir acıtıyor ki candan erçetin'in her ahhı...
  • güzelliğinde derya türkan kemençesinin ciddi payı olan şarkıdır.
hesabın var mı? giriş yap