• van lilara has olan bir kahvaltidir . genelde pazar gunleri bir ayin gibi yapilir . sofrada her turlu kahvalti mevcuttur. ozel van a ait kahvaltiliklarda konulur
    cacik, kavut , otlu peynir hatta ki tuzlu balik. vana gidenlerin muhakkak yapmasi gereken kahvalti.
  • bir van kahvaltısının olmazsa olmazları, süzme yoğurt ile yapılmış cacık, murtuğa, çörek*, kavut, bal, kaymak, van peyniri* ve en önemlisi, kalabalıktır.
    yılın belli dönemlerinde yapılan aile "yatıya kalmalarının" vazgeçilmez unsuru. sabah, burnunuza gelen yumurta, un ve çörek kokusuyla uyanırsınız. yüzünüzde engellenemeyen bir gülümseme oluşur. tüm aile fertleri odanın en büyük odasında sabahlıkları, pijamalarıyla oturmuş televizyon izliyor, sohbet ediyordur. sofraya tabaklar, çatal-bıçaklar, çay bardakları yerleştirilmiştir. servis yapan aile fertleri bir bir odaya girip, sofraya bir şey bırakır. o sıcak ortam, sofranın tamamen kurulup da kahvaltının başlamasıyla daha da ısınır. sofra öyle berektlidir ki, herkes patlayana kadar yediği halde*** kahvaltılıklardan artan olmuştur.
  • tarlabaşı'ndaki mekanda kötü bir demosunu görebileceğiniz kahvaltı türü. demo diyorum çünkü eser miktarda kaymak, damla hesabı bal, kağıt inceliğinde peynir konuyor tabaklara, diğer malzemeleri de ilaçlık veriyorlar. okul kantininden beri tabağımı o kadar öksüz görmemiştim. kötü diyorum çünkü malzeme seçiminde de belli bir kalite yok açıkçası. bir de üstüne öyle bir kahvaltıya okkalı sayılacak bir hesap alıyorlar.
  • sıradan bir kahvaltı olup van gölü kenarında yapılmadığı sürece de bir şey ifade etmeyen kahvaltı çeşidi. van'daki mekanlarda otlu peynir, bal kaymak, kavut, istediğiniz bir yumurtalı yemek yanına klasik zeytin, reçel, domat vs falan gelir. otlu peynir zaten mide kanseri edercesine tuzlu, illet bir şey. kavut güzel bir tat. gerisinin de bir numarası yok.
    he sorarsanız ki 'boğaza karşı kahvaltı yapmak varken niye göle karşı yapayım?' diye; ben de 'e yapmayın' derim.
  • vandaki her ailenin cihangirdeki versiyonunu yiyebildiği ve cihangirdeki arkadaşların da vandaki (ortalama bir ailenin)
    versiyonunu yediği günlere kadar bahsini duymak istemediğim kahvaltı.

dalga geçer gibi birşey.

ne diyem mahmut mu diyem yazmaya niyetlenen olursa beri gelsin.
    (bkz: sinirliyken entry girmek)
  • şişirilmiş olgu. lüzumsuz şey.

van denilen şehir, ülkenin gurme yörelerinden biri değildir, ki standartlara bakıldığında ülkede hiçbir şehir değildir. ama yine de, van'ın kahvaltı kültürümüze katabileceği tek şey aşırı tuzlu, otlu peyniridir, dahası da yoktur. kültürel olarak birleştirici bir şehir deseniz değil, kahvaltı kültürümüze ait hiç bir şey van'da yetişmiyor ya da üretilmiyor. yani bir afyon değildir, size kaliteli sucuk ve kaymak sunsun, izmir değildir, boyoz ve gevrek üretsin, eskişehir değildir, hamur işlerinde destan yazsın, doğu karadeniz yaylalarından gelen bal veya tereyağı ile katkıda bulunsun, kayseri değildir pastırma göndersin, çanakkale değildir domatesi 100 metre öteden koksun, çengelköy değildir, hıyarı badem olsun, rize değildir, çayı dünyada konuşulsun, kars değildir, gravyeri veya kazı olsun, bursa değildir yaylalarında keklikle beslenmiş hayvanlarını yiyelim, antep değildir, büryanın üstüne katmer yiyip tüm gün kendimizden geçelim. ankara gibi ülkenin ortasında, istanbul gibi her tür sapkınlığın kozmopolitlik kabul edildiği bir yer olsun.

van kahvaltısı denilen böyle bir saçmalığa bu kadar değer verildiğini, bizim ülkemiz dışında, dünyanın envai ülkesinde, kahvaltı alışkanlığı greyfurt kaşıklamak olan ülkelerde bile rastlamadım ulan. nasıl kuruyorlar sizi anlamıyorum ki.

gözünüzü seveyim, siktir edin şu saçmalığı, prim vermeyin bu gerizekalılara. ülkenin 81 şehrinin 70'ini gezdim, kiminde kahvaltıda baklava yedim, kiminde köz biberle ekmek, kiminde sumaklı soğan cücüğü ile ekmek, kiminde 3-5 çeşit peynir ile reçel-bal, kiminde çorba diye tereyağı kaşıkladım. bazısında ekmek yoktu pasta vardı, bazısında börek vardı, kiminde salata vardı. 300-500 çeşit yoktu hiç birinde. ama her biri yörenin en kaliteli malzemeleri ile hazırlanmıştı. para versen alamayacağın kadar kaliteli malzemelerden... hepsi de ikramdı, çoğunda kuruş bile ödemedim. bu sikik süpermarketlerden alınmış malzemelerle, hepsinden tek lokma bile yeseniz bitiremeyeceğiniz, kalitesiz malzemelerden hazırlanmış kahvaltıya kişi başı, boğaz kenarı balık restoranı fiyatı veren hıyarlara pirim vermeyiniz. ille van kahvaltısı edecekseniz, gidin adam akıllı bir markete, 10 çeşit peynir alın damak zevkiniz el veriyorsa ithal olanlar da dahil, en kalitelisinden afyon kaymağı ve sucuğu, kuş gönü pastırma alın, salam, sosis de ekleyin. ithal reçeller alın. hepsinin en kalitelisinden alsanız 300 lira verirsiniz maksimum. cumartesi ve pazar sabahı tüm aile yersiniz (iki kişi bile olsanız günlük kişi başı 75 tl'ye gelir), artananını yemeseniz, hiç bir şekilde değerlendiremeseniz bile, bu "van kahvaltıcısı" na verdiğiniz para kadar koymaz.
  • eğer van’a yolunuz düşerse, mutlaka bir kahvaltı salonuna uğrayın. kahvaltı vanda tescil edilmiş bir kültürdür. çok şatafatlı lüks mekanlara gitmeyin. normal bir mekan olsun. zira böyle yerlerdeki ürünler daha kalitelidir. yabancı olduğunuzu mutlaka belirtin. korkmayın vanlılar yabancılara çok iyi davranırlar. kazık yemezsiniz. eminim hayatınızda yediğiniz en iyi kahvaltıyı yapacaksınız. çeşit açısından değil kalite açısından en iyi kahvaltıyı kastediyorum. diyarbakır’da bitlis’te muş’da siirt’te hatta istanbul da van kahvaltı salonları vardır. ama hiç biri van’daki lezzeti vermez.
  • hiç bir özelliği olmayan, ağır brusella riskli kokuşmuş peynirleriyle sıradan keriz söğüşleme kahvaltı türü
  • bu kahvaltı nasıl olur da meşhur olur aklım hafsalam almıyor. hangi kafası güzel yaptı bilemiyorum ama meşhur olacak herhangi bir numarası yok. yani bir diyarbakır kahvaltısı değil. yüce diyarbakırlılar ne kadar mütevazi insanlarmış. hasanpaşa hanı'nda herhangi bir yerde yiyeceginiz kahvaltı buna 15 basar. *

tanım: annemin mutsuz uyandığı günlerde çay yavan olmasın ama yanına da bir şeyler hazırlamakla yorulmayayım mantığıyla hazırladığı kahvaltı.
  • dünyanın ve türkiye'nin pek çok yerinde kahvaltı yaptım, hayatımda bunun kadar mükemmel bir kahvaltı etmemiştim.

kesinlikle kusursuz.
hesabın var mı? giriş yap