• bir populasyonun mean value'su populasyon degerleri hakkinda bize tam bir bilgi vermez, örneğin bir dolum fabrikasının şişelerinden 5 tanelik bir sample alalım ve değeler sirasiyla 9,9,10,11,11 cl olsun. aynı şekilde başka bir fabrikadan da 5 örnek şişe alalım ve değerler 7 5 15 12 10 olsun. bu fabrikaların 2'si de 10 cl'lik dolumlar yapmayı amaçlasın. şimdi bu 2 sample'ın da ortalama değerlerini karşılaştırdığımızda 2'si de 10 çıkacaktır. fakat bu ortalama değer sistemin iyi işlediğini söylemek için yeterli değildir. ilk fabrika ikinciye göre çok daha düzgün bir dolum yapmasına rağmen ortalamayı tutturmuştur. variance hesabını yaptığımızda ilk dağılımın sample variance'ının 2.'ye göre daha az olduğunu görürüz. bu da o dağılımın daha başarılı olduğunu gösterir.
  • bir soruda standart sapmayla yanyana kullanılmışsa ananızı ağlatmaya gelmiştir.
  • varyans'la standart sapmanın arasındaki farkın ne olduğunu benim gibi düşünenler için geliyor ;
    sadece standart sapmaya bakarak yaygınlığın (sapmanın yaygınlığının) büyük mü küçük mü olduğunu anlayamayız. bu nedenle varyans'ı kullanarak standart sapmanın % kaçlık bir değişim gösterdiği bilgisine ulaşıyoruz.

valla ben böyle anladım yanlışsam uyarın.

edit : varyans ortalamayla olan kare farkları üzerinden hesaplandığı için değişkenle birim uyumsuzluğu vardır. (değişkenin birimi cm ise varyansın birimi cm^2'dir.) bu uyumsuzluk ortadan kalksın, yorumlarken problem olmasın diye karekökü alınır, ona da standart sapma denir. ikisi arasındaki fark kabaca bu. ** *

bir de şöyle birşey var
    (bkz: varyans analizi)
  • küçüğü makbuldur.
  • bir dağılımın, kendi ortalamasından sapmasının karesinin beklenen değeridir. dağılıma ait her bir değerin dağılımın ortalamasından ne kadar uzak olduğuyla ilgilidir.

yani formüle edersek; e((x-mü(x))^2)

*x:random variable
    *e():expectation fonksiyonu
    *mü(x)=e(x):x'in beklenen` : ortalama` değeri(expectation)
  • istatistik ve olasılıkta kullanılan bir terim.
    standart sapmanın karesi. sigma kare ile gosterilir.
    (bkz: standart sapma)
  • puanların ortalamadan olan sapmalarının kareleri toplamının evren için n*'e, örneklem için serbestlik derecesine n-1'e bölümüdür. standart sapmanın karesidir.
  • dalgin bir animda trt4 teki acikogretime bos bos bakarken ogrendigim bir konudur. senelerce once ogrenmistim, birden aklima geldi de halen unutmamisim konuyu. zamaninda dersleri cin gibi dinlemekle olmuyormus demek ki. biraz dalgin, biraz ebleh de bakmak gerekiyormus ara sira.
  • türkçesi değişkedir.
  • bir istatistiksel terim olarak; bir veri setinde gözlemlenen değerlerin, değerlerin aritmetik ortalamasından sapma büyüklüğüdür. verilerin aritmetik ortalaması bir çemberin merkezi kabul edilirse, varyans çemberin çapı olarak tanımlanabilir.
hesabın var mı? giriş yap