şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ukraynalı satranç büyükustası. fidenin temmuz 2005 elo listesinde dünyanın en güçlü 5. oyuncusu.

  18 mart 1969'da ukraynada doğan ivanchuk, ününü 1991 yılında dünyanın en prestijli turnuvalarından birisi olan linares turnuvasını 21 yaşında kazanarak duyurdu. bu turnuvadaki bütün oyuncular, turnuvanın oynandığı tarih itibarıyla dünyanın en güçlü 50 oyuncusu arasındaydı.

  önceleri ivanchuk'un dünya satranç şampiyonu olacağı beklenmişse de, bu hala gerçekleşmemiştir. 2002 yılında fide dünya satranç şampiyonası knock-out finaline kadar çıkmıştır. 1990 yılından bu yana sürekli fide sıralamalarında dünyanın en güçlü 10 oyuncusu arasında bulunmakla birlikte, dünya şampiyonası kademe maçları gibi ikili maçlardaki performansı, bu karşılaşmaların turnuva tekniğiyle oynanmamasından dolayı kötüdür. kritik pozisyonlarda kolaylıkla sinirlenir. maç yaparken tahtaya nadiren bakar. genelde gözünü uzaklara diker. oyun stili çoğunlukla tahmin edilemez. bu da ivanchuk'u tehlikeli bir oyuncu yapmaktadır.
 • 2007 kasım ayı fide listesinde 2787 raitingle ikinci sıraya yükselmiştir.. türkiye adına yarışacağı söyleniyordu ama artık zor gibi ...
 • satranç ve yabancı dil uzmanı. bu tecrübeli büyükusta son derece sempatik bir insandır.
  sıcakkanlıdır, neşelidir. zor pozisyonlarda bile hesap yaparken gülümsediğini görebilirsiniz.
  wijk aan zee 1996 turnuvasında alexei shirov'a karşı yaptiği 21.vg7!! hamlesi satranç tarihinin muhteşem hamleleri arasında yerini almıştır.
  ha bir de, bilmem kaç tane yabanci dilden oluşan repertuarına türkçeyi de katmıştır.
 • vassily daha gencecik bir yetenek iken linaresi kazandığında bulutsuz gökten düşen bir yıldırım gibi satranç kamuoyunu şok etmişti..çok geçmeden gelip geçici bir yıldız olmadığı anlaşıldı..yeryüzünde elit satranççıların karşılaşmak istemediği büyükustaların başında gelmektedir çünkü vassily bir muammadır.

  vassily, hiç dünya şampiyonu olamadı.. ve hiç te olamayacak çünkü karakteri buna müsait değil..zira o bir mozart dehasında ve duygusallğında satranç oynamakta...yeryüzünde 2710-2780 elo puan aralığında canı çektiğinde 60 puan düşüşler ve tırmanışları yalnız o yapabilir...bu büyük asansör grafiğini hiç kimsede göremezsiniz..örneğin pek çok oyuncu için 2705'den 2760'a çıkmak 3 yıl alırken vassily için iki turnuva kadar kısadır.elbette tersi de geçerlidir.

  dünya şampiyonluğu yolunda büyük trajediler yaşadı ve bazen içine kapandı..hatta bazen bırakmak istedi.. ama yeryüzündeki büyük hayran kitlesi buna mani oldu...

  herhangi bir zamanda herhangi bir dünya şampiyonu, vassily'in karşında tahtaya oturduğunda istisnasız soğuk soğuk terleyecektir.çünkü hangi açılışı oynayacağı belirsizdir..oyun ortasında hangi devam yolunu kullanacağı da öyle..

  hele siyahlar elindeyse, vassily bir kabusa dönüşür...rakip tahtadan hangi skorla kalkarsa kalksın bir daha karşılaşmamak için dua edecektir.

  dünya şampiyonu, tahtada vassily karşısında satrancın tanrısı olarak oturabilir..ama bu bir şeyi değiştirmez.. karşısındaki satrancın şeytanıdır...
 • muhtemelen kariyerinin son şampiyona döngüsünde. adaylar turnuvasına birkaç gün kala alıntı-yorum karışık kısa bir değerlendirme için (bkz: 2013 londra satranç adaylar turnuvası)
 • biraz garip bir tip. müthiş renkteki gömleğiyle, 4 saniye süresi kala arkasına yaslanıp gülümsemesi ile.
 • anand'a karsi bir rapid macinda tek hamlede mati gorememesiyle akillarda yer eden, son 10-20 senenin en onemli satranc oyuncularindandir.
 • karpov, kasparov efsane tabii ki ama bu oyuncu da satranç dünyasının ilk 5 isminden biridir.
 • anand'a karşı blitz atarken göremediği mat hamlesini siz buradan görebilirsiniz.

  videoda 7.38'de izleyeceğiniz o anda eğer ivanchuk v*h1 hamlesini oynamış olsaydı. anand'ı mat etmiş olacaktı. ne yazık ki usta oyuncu bu hamleyi kaçırıyor ve süresi bittiği için mağlup oluyor.
 • carlseni dunya sampiyonu yapan oyuncudur. eger adaylar turnuvasinin son macinda kramnik i yenmeseydi sampiyonluk maci anand kramnik arasinda oynanacakti.

  not : adaylar turnuvasinda carlseni de yenmistir.