• bu sözü atatürk'ün söylediğini sanan insanlar var. valla!

dün eskişehirde kırmızı bir arabanın arka camında "vatan millet sakarya" yazısını gördüm. altında da "k. atatürk" imzası vardı. sorsan 10 numara atatürkçüdür bu arkadaş.

gerçi eskişehir halkı olarak biz bunlara alışkınız. devlet lisesinin bahçesine kocaman "atam izindeyiz" pankartı asıp altına aynı "k.atatürk" imzasını koyan eğitimcilerimiz var. şaka gibi...
  • bir süredir evimde tanımadığım bir adam var. bir süredir ben evimde yoktum. ay başında bir iş için şehirden çıkmam gerekti. ben şehirden çıktıktan iki saat sonra o şehre girdi. bir dostumun referansıyla eve ihtiyacı olan bu arkadaş için iş yerime anahtarı bırakmıştım. tarifle evi buldu. o eve girdiğinde ben evden 300 kilometre uzaktaydım.

dün evime geldim. tanıştık. solaklı vadisi'nden öğrenci bir arkadaş misafirim. hes'leri, köylüleri, karadeniz insanının mizacını anlatıyor bana. keşke videoya çekseydim ben bunu, dedim.

onun ağzından devam edeyim ben.

"biz solaklı insanı vatan millet sakarya insanıyız. bizden biri askere gidecek olsa pkk'ile çatışmak için gönüllü komando olur. olmayanı ayıplarız biz. bu hes'ler geldi derelerimize. devlet bizi değil şirketleri korumaya başladı. 80 yaşındaki nenemin karşısına 600 jandarma çıkardı. biz ne oluyoruz, demeye kalmadı jopun, biberin, gazın farkına vardık. ben şimdi dağa çıkanı anlıyorum. pkk'lıyı anlıyorum. benim için artık vatan, millet sakarya değil, vatan millet şirkettir. biz derelerimizi vermemek için yasal olan bütün süreçleri değerlendirmeye çalışıyoruz. devlet önümüzü kapıyor. bilirkişiyi değiştiriyor, evrak gelmedi, diyor. zaman aşımına düşürüyor, sonra da bu kararı emsal karar olarak veriyor. bizim köyde hes direnişi kaybedilecekse, tüm solaklı köylerinde kaybedilecektir. derenin başını tutamazsan sonunu tutamazsın"

arkadaş bana bunları anlatırken ben de tozanlı vadisi'ne yapılacak hes'lerin haberini üç, beş gün evvel almış bir tozanlı köylüsü olarak bizdeki durumu düşünüyorum. bizde de vatan millet sakarya'dır. bizde de askerlik kutsaldır, bizde de devlet büyüktür.

biz de öğreneceğiz vatanın, milletin, şirket olduğunu. hes kapınıza dayanmamıştır belki ama bir gün o hes sizin de kapınıza dayanacak ve o şirketi 600 asker size karşı koruyacak. bilin istiyor, bilin istiyorum, bilin istiyoruz.

(bkz: vatan millet şirket)
  • yamulmuyorsam çetin altanın icat ettiği bir söz öbeğidir. vatan millet sakarya edebiyatı da denir. kuru hamaset, yüzeysel hamasetçilik yapmak anlamına gelir.
    çetin altan kişisinin bir diğer icadı için (bkz: türke türk propagandası)
  • yavuzer çetinkaya'nın kemal sunal'la birlikte oynadıkları filmde, çok alkış alan konuşmasının tamamı.
  • vatan millet sakarya sözünü küçükken marş sözü sanırdım. oysa türk milleti'nin varolma, ölüm kalım savaşının sloganıymış.
    (bkz: #80557709)

osmanlı 2. viyana kuşatmasından beri 238 yıldır geri çekilmektedir. abdülhamit ile başlayıp 93 rus harbi (1877), balkan savaşları, büyük harp ve kurtuluş savaşımızla devam eden yok olma sürecimizi anlatır bu söz. 238 yıllık geri çekilmenin, yenilgilerin son 40 yılı türkleri yok etme savaşlarına dönmüştür. rus harbi ve balkan savaşlarında 1 milyon türk öldürülmüş, 1.5 milyon türk anadolu'ya göç etmek zorunda kalmıştır. rus harbinden beri doğu anadolu erzuruma'a kadar rusların işgalindedir. edirne kaybedilmiş, balkanlardan atılmışızdır. istanbul ingiliz işgalinde, padişah ise kukla bir yönetici olmuştur. ege yunan, akdeniz italyan, güneydoğu anadolu fransız işgalindedir. hava durumu haberlerinde gördüğünüz iç anadolu bölgesine sıkışmış kalmışız. yunan gavuru egeden sonra gözünü ankara'ya da dikmiş, polatlı önlerine gelmiştir. maksat anadolu'da türk bırakmamak, kaçamayan türkleri de köle yapmaktır.

vatan millet sakarya ile anlatılmak istenen, sakarya savaşını kaybedersek bir vatanımızın olmayacağı, bir milletimizin olmayacağıdır. millet varını yoğunu bu savaşa vermiştir. ordumuz zayıf, atacak tek kurşunu kalmıştır. mustafa kemal ve arkadaşları sonu ya zafer ya ölüm olan bir savaşa girmiştir çünkü sakarya savaşını kaybedersek bir daha savaşacak gücümüz olmayacaktı. 22 gün süren bir meydan savaşı sonucu makus talihimiz değişmiş ve bu topraklarda varolma savaşımızı kazanmışızdır.

vatan millet sakarya sözü budur işte. atatürk'ün deyişiyle "tarihten silinmek istenen bir milletin öcüdür."
  • modern dunyada insanlara fiili olarak çizilen sınırların,modern olmayan dunyadaki hali.

vatana hizmet. vatana ihanet.

tek basinasin kardesim, tek başına. dogarken de ölürken de. allaha hesabini verirken de.

tek bi yerde iki kişisin, o da sekste.
  • günümüzde "vatan cinnet saçar ya" şekline evrilmiştir..
  • aklıma fatih'te birbirine paralel uzanan iki caddeyi getiren söz öbeği.
    her tür banal milliyetçi söyleme atıf yapmak için kullanılır.
hesabın var mı? giriş yap