şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir türk vatandaşının vietnam'da bir sponsoru (şirket, arkadaş, tanıdık vs.) olmadan almasının neredeyse imkansız olduğu vize. başvurular elbette kabul ediliyor; lakin vize ne yazık ki çıkmıyor. başvuru ücreti 1850thb (106tl).

  edit: http://yoldaolmak.com/vietnam-vizesi.html
 • türk vatandaşları için özellikle zor verilen vizedir kendisi. almanın en rahat yolu tayland, kamboçya, myanmar ya da laos gibi çevre ülkelerden almaktır. örneğin bangkok'da ki vietnam elçiliğinde isteğinize göre 24 saatle 96 saat arasında vizeniz çıkmaktadır. 24 saatte almak isterseniz yaklaşık 100 doları gözden çıkarmanız gerekir. ıvır zıvır ülke vatandaşlarından para ve de vesikalık fotoğraf isterken, türk vatandaşlarından sponsor da istemektedir ve de bu belge konsolosluktaki gerekli evraklar alanında bile yazmamaktadır. tamamen olay kıllık.

  ayrıca online vize başvurusu ve de havalimanında vize olaylarına sadece bir kaç afrika ülkesi ve de türkiye dahil edilmemiştir. dolayısıyla konsolosluk dışında bu vizeye başvurma imkanınız yoktur. anlamadığım şey biz bu adamlara zamanında kıllık mı yapmışız da bize böyle zorluk çıkarıyorlar? neyse bu konuda yorum yapmayayım.
 • dunyanin super gucu olmaya dogru kosan ve diger ulkelerin bunu kiskanarak her defasinda karistirmak icin gotunu yirttiklari bir ulkeye * nasil uygulanabildigini anlamadigim vize.
 • paranın pek de umursanmadığı sayılı ülkelerden birinin , kapitalist emperyalist hiyerarşide nerede yer aldığını hiç takmamasından mütevellit bilezik gibi taktığı vize .
 • bu ülkede paranın pek umursanmadığı kapitalist şirketlerin ağababaları takır takır fabrika açarken değil de turiste vize verirken hatırlanması ilginçtir. crocs'umun altına bakıyorum eşşek kadar made in vietnam yazıyor ne iş? azcık salak olsak doğası gereği kokuşmuş bürokrasi nedeniyle turistlere eziyet çektirilmesini anti emperyalizm diye yedireceksiniz bize çakallar ;)
 • kapitalist hiyerarşiye ayar veren ülkenin vizesiymiş. bu kapitalist hiyerarşi nedir, buna nasıl ayar verilir bunları biz ölümlüler bilemiyoruz tabi. bunları ancak das kapitali okuyup anlayabilen o müthiş insanlar bilebilir.

  yalnız şöyle bir şey var, sen ülkene patronları davet etmişsin, "bakın sizin ülkede işçinin aylık maliyeti 3000-4000 dolar, bizde sadece 5-10 dolar, gel fabrikanı kur" demişsin, kendi işçinin işgücünü adamlara peşkeş çekmişsin. yetmemiş avrupalı, abd'li işçiyi işinden etmişsin. sonra bekliyorsun ki bu elin kapitalisti senin ülkende 3-5 dolara malettiği terliği sözde ayar verdiğin türkiye'de 50-60 dolara satsın, para kazansın, sana üç beş vergi atsın da askerlerine onunla silah kaçaksının tekinden keleş al. valla böyle ayara can kurban. bana da verseler ayar keşke, belim büküldü eşşek gibi çalışmaktan aq. bok atılan türk işçi bir aylık geliriyle o terlikten 6-7 tane alabiliyorken vietnamlı işçinin bir tane bile alamaması da ilginç tabi. yok yok burada bir ayar gizli mutlaka.
 • o taraflara giden türk pasaportu sahibi beylerin ne maksatla gittiklerini adamlarda biliyor o sebepten "bunlar bizim 13 yaşındaki bakire kızlarımız için geliyor bari onlardan önce mümkün mertebe biz onları bi düdükleyelim" diye düşünüyorlardir kim bilir.
 • bunu almak isteyenler (vize kabul mektubu) özelden ulaşırlarsa vietnam orijinli bir tur firmasını gönül rahatlığıyla önerebilirim. bünyelerinde çalışan bir beyefendi var, adam size sizin talep ettiğinizden daha fazla yardım ediyor. ne kadar gereksiz sorularınız varsa sormanızı istiyor, sorduğunuzda da detaylı olarak cevap veriyor. üstüne size vize ücreti hariç hiçbir şey satmaya kastırmıyor. adam o kadar iyi niyetliydi ki artık ben sordum "abi bana ekstra ne iteleyebilirsin?" diye.

  bunun haricinde de şunu not düşmek lazım, vietnam konsolosluğu ile iletişim kurma ihtimali yoktur türkiye'de. istanbul telefonu (internette bulacağınız numara ve 118 80'deki numaralar farklı, ikisini de denemiş biri olarak bunu yazıyorum) hiçbir zaman düşmediği gibi, ankara telefonunda da defalarca numara tuşlayarak bütün departmanlara ulaşmaya çalıştım ama hiçbiri telefonu açmadı. bunu da aklınızda bulundurun.

  edit: o kadar fazla soruldu ki artık buraya yazayım. diem@joymarktravel.com. bu arkadaş bana çok yardımcı olmuştu. sözlükten bu arkadaşa yönlendirdiğim herkes de memnun kaldı, zaten bir arkadaş daha yazmış. öneririm.
 • alması sanılanın aksine oldukça kolay olan vizedir.

  internette ve burada yazılanlar gözünüzü korkutmasın. vietnam turistik vize için birçok ülkeden olduğu gibi türkiye'den de c1 belgesi istemektedir. bu belgeyi almak için türkiye'deki acentalara başvurmak gibi bir hata yapmayın. vietnam'daki focus travel şirketi oldukça güvenilir ve uygun fiyatlıdır. bu firma pasaport bilgileriniz ve 60 dolar karşılığında c1 belgenizi 1-2 hafta içinde hazırlayıp giriş yapacağınız havaalanına yolluyor. size de taranmış halini mail atıyor. havaalanında visa başvurusu yaparken ihtiyacınız olanlar; bu c1 belgesinin çıktısı, şuradan indirebileceğiniz (bu form havaalanında da mevcut) m3 belgesi, pasaportunuz, 2 fotoğraf ve +45 dolardır.

  özet olarak toplamda 105 dolar masraf ile vizenizi ülkeye girişte (visa on arrival) alabilirsiniz.

  dipnot: eğer bu seyahat şirketinden ek olarak herhangi bir tur alırsanız c1 belgenizi 50 dolar karşılığında hazırlıyorlar. ayrıca yukarıda bahsettiğim yöntem ho chi minh city ve hanoi havaalanları için geçerlidir. karayolu ve diğer havaalanlarından ülkeye giriş yapmayı planlayanların bunu öncesinde belirtmesi gerekebilir.

  edit: http://burakalsan.smugmug.com/vietnam-2014

  edit: bize yardımcı olan kişi yeni bir şirket kurmuş. kendisiyle temasa geçmek için "diem@joymarktravel.com" email adresini kullanabilirsiniz.
 • en çok korkutan, cikmasi en zor diye duydugum vizelerden biriydi. elimde vietnamlı bir arkadaşın yazdığı davet mektubu da vardı. uçak bileti, kalacak yerlerin ciktisi, vize basvuru kagidi, foto, pasaport her sey hazirdi. korka korka gittim vietnam konsolosluguna, dediler ki davet mektubu olsa bile referans numarasi lazim size, referans numarasini da vietnam'daki tur sirketleri ile anlasarak elde edebilirsiniz. gitmeme cok az kaldigi icin epey tutusmustum, arkadasim bir tane tur sirketi ayarladi (75 dolar) ve 5 gun icinde ustunde referans numarasi olan davet mektubu geldi. bugun tekrar korka korka gittim konsolosluga. kesin yine sorun cikacak, vermeyecekler vb diye beklerken, 15 dakika icinde vize cikti :)))) hatta adam dedi ki, buraya gelmene bile gerek yoktu, direk havaalanindan da alabilirdin vizeyi. velhasil, tur sirketi ile anlasildigi surece, cikmasi cok da zor olmayan bir vizeymis :)

  edit: vize her havaalaninda verilmiyormus. belli basli havaalanlarindan alabiliyormussunuz. gidecek olanlar ona da dikkat etsin ^^
  edit2: vietnam hakkinda mini bir gezi yazisi icin bloga bakabilirsiniz ^^