• viorel moldovan (08.08.1972)
    kurt santrafor
  • moldovansız fener olmamalı
    bi moldovan 12 tane pendik ediyormuş

edit: yıllar sonra bu yazıya bakınca açıkçası ne demek istediğimi anlayamıyorum. ama o zaman da bu zaman da moldovan'ın fenerbahçe'de oynamış en iyi santraforlardan biri olduğunu düşünüyorum.
  • romen santrafor viorel moldovan , milli oyuncu
  • turkiye'de oynarken montofon lakabiyla da anilan forvet
  • fenerbahçe'den sonra transfer olduğu nantes'ta gollerini sıralarken geçirdiği talihsiz bir sakatlık neticesinde uzun süre sahalardan uzak kalan oyuncu. eurosport yorumcuları takımının o sakatken önlemez düşüşünü sadece bu isme bağlamışlardı. fenerbahçeli bir arkadaşımın konu ile ilgili söylediklerini uygunsuz olacağı için pas geçiyorum...
  • bu adam türkiye'deki yan hakemlerin tecrübesizliğine denk gelmişti.. fifa nın yayınlamış olduğu "eğer pozisyonda ofsayt bayrağı kaldırmak için tereddütün varsa bayrağı kaldırma, oyun devam etsin" kuralının yeni uygulanmaya başladığı zamanlar idi yanlış hatırlamıyorsam. moldovan rakip defans oyuncusunu sürekli kontrol ederek topa vurulduğu salisede hareketlenirdi (sprint olarak zayıf olduğu için zamanlamasını geliştirmiş adam), bunu gören yardımcı hakemde tereddütte kalır kaldırırdı direk bayrağını göt altına gitmeyim diye. öyle maçlar oldu ki moldovan maçı 9 ofsaytla bitirdi. daha sonra televizyondan seyredilen görüntülerde bu pozisyonların %80 ninin ofsayt olmadığı, moldovanın oyuncuyla aynı hizada olduğu görülürdü..

sonra gönderildi haliyle fenerbahçeden ama futbolu iyi bilen adamdı, öyle örneğin serhat veya tuncay gibi saldım çayıra mevlam kayıra stili oynamazdı, iyi bilirdi yaptığı işi...
  • kisa boylu ve hava toplarina hakim santrfor tanımına bire bir uyan futbolcu.bu zatın transferinden sonra spor gastelerinden biri posterini hediye etmişti ve bu poster belki de türk futbol tarihindeki en iğrenç fotoğrafı içeriyordu.modovan fotoğrafta alaturka kubura sıçar misali çömelerek, önünde file içinde bir kaç top ile öyle bir poz vermiş, öyle bir bakmıştı ki obkjektife, sanırsın "fenerbahçe'nin emektar malzemecisi mehmettin ordandolan bu sene için iddialı konuştu" başlıklı bir röportaj üstü fotoğrafı.muhterem fotoğrafta kamburu çıkmış, en az 40 yaşında gösteriyordu... altına da "bold,siyah fontlarla thriller albümü ile patlama yaratan michael jackson şarkıcısı" tadında "moldovan bombacısı" yazmışlardı ...
    (gerçi "pompacısı" yazsalardı daha anlamlı olurmuş...)

velhasıl-ı kelam kendisini ilgiyle izlerdik,başarılı santrafordu.ilk başlarda suskundu, ligin ikinci yarısı patlama yaptıydı.hele hele kadıköy şükrü saracoğlu stadında oynanan fenerbahçe - parma maçında bizi gözlerimizden yaş gelircesine sevindirmişti namussuz...bir de gol attıktan sonra vucuduna 30 dercelik eğim vererek ,kollarını yana açıp koşardı.fenerbahçe'nin dikkatini 1998 dünya kupasında sergilediği fidbol ve ingiltere'ye attığı gol ile çekmişti.
  • cascarino'dan sonra herhangi bir hava topunu yere mükemmel indiren santrafor.
  • turkiye'de oynarken dan dan dan moldovan lakabıyla anılan forvet.
    parma maçındaki golü unutulmaz.
  • ofsaytlarla başı dertte bir futbolcuydu. her maç fenerbahçe'nin 5-6 atağı sırf moldovan'ın ofsayt problemi nedeniyle kesilirdi. bir ara çok sorun yapmıştı bu meseleyi. hatta bir röportajında "antremanlarda bile ofsaytta kalıyorum." şeklinde bir demeci vardı. bu yüzden artık moldovan dense çoğu kişinin aklına hemen ofsayt gelir.
hesabın var mı? giriş yap