• mutlaka, fizikçilerin açıklayacağı pek çok yöntem vardır.
    ben, ralli yarışlarına pek bakmam. izlediğim zaman da genellikle yanda oturan muavine ve onun defterden okuduklarına odaklanırım. böylece şöför, o aracı, o hızla virajdan nasıl aşırıyor pek görmemiştim.
    geçen bi yerde denk geldi, izlemeye başladım. fakat muavin yabancı dille okuyunca ilgimi çekmedi. ben de şöföre bakmaya başladım. şöför virajda, direksiyonu önce viraj yönüne çevirip ardından sabit tutmayıp, küçük küçük sağ-sollar yapıyordu.
    buradan öğrendiğim bilgiyle, ben de şirketin lineasıyla, tabelada 50 km/h yazan viraja 95 ile girdim. önce viraj yönüne doğru kırdım ardından küçük sağ sollar ile aracı oradan geçirdim ve aracın altı güneş görmedi.
    bence işe yarıyor ama siz yine açıp izleyin, anlatmada pek başarılı olamadım, görerek öğrenin.
    virajlara yavaş girmek, yağışlı havalarda iyice yavaş girmek hayat kurtarır.
    benim söylediğim yöntem sadece istenmeden viraja hızlı girildiği ve ani fren yapılamayacağı zamanlarda kurtarıcı bir yöntemdir.
  • karayolları şantiyesinde bulunmuş bir mühendis olarak proje hızına uymak ya da biraz üstünde seyretmektir.

aksi takdirde hız hız yüksekken bazı durumlarda ayağı gazdan çekmek gerekebiliyor. bu da sürüş konforunu engeliyor.
  • (bkz: aramaya inanmak)

aramaya inanirsaniz hayatiniz kurtulabilir. neden, cunku benzer bir baslikta sayfalarca tartisilmisi var.

(bkz: viraja gereğinden hızlı girdiğinin hissedildiği an)

zorunlu edit: gelen hakaret icerikli ve cok bilmis mesajlar uzerine. bknz verdigim baslikla bunun alakasi yokmus! iki basliktaki entryleri karsilastiriyorum, uc asagi bes yukari ayni yorumlar, benzer icerikler. ama iste okuma aliskanligi olmadigi buradan belli, sadece basligin adina bakarak alakasi yok diye mesaj atiyor vatandas. buraya kopyalamaya usendim, bknz verdigim baslikta detayina kadar aciklanmis hiz ve savrulma ile ilgili detaylar. cok biliyor ya ama iste, egosunu tatmin edecek ya, bana yazmis ki “iki fav kasmak icin” peki vatandas, bu harika tespitinle basbasa birakiyorum seni. cevap yazmaya da degmez, anlayacak adam zaten su mesaji atmaz.
  • ne arabalar var dünyanın en acemi en mal şöförüne ver o virajı kendisi döner, ne arabalar var dünyanın en iyi şöförü olsa o virajı istediği gibi dönemez ve ölür.
  • keskin viraja yol müsaitse dar girip sonradan genişleyerek savrulmanın azaltılacağı yöntemdir.
  • viraja hızlı girmemek.. daha etkilisini tanımam.
  • a3'e viraj için kaliteli araba diyenlerin olduğu başlık. rs6 falan dediğini sanıyor ses etmeyin.
  • 200 le viraja girmek net cozum.
    takla atıyorsunuz ve savrulma sorunu ortadan kalkmis oluyor
hesabın var mı? giriş yap