• konya-ereğli doğumludur. lisans eğitimini odtü jeoloji'de aldıktan sonra yüksek lisansını yurtdışında tamamlamıştır. türkiye petrolleri anonim ortaklığı'nda uzun yıllar çalışmıştır. odtü'de jeoloji bölümünde dersler vermektedir. evli ve bir kız çocuk* babasıdır.
  • osmanlı'da neft ve petrol isimli eseriyle 2006 sedat simavi sosyal bilimler ödülünü kazanmış kişi.
  • (bkz: şirin ediger)
  • yıllarca hem cumhurbaşkanlığı enerji danışmanlığı görevini yürütmüş hem de odtü jeoloji mühendisliği bölümü'nde yarı zamanlı ders vermiştir. tipik bir işini bilen bürokrat gibi geniştir ve bu sayede uzun süre cumhurbaşkanlığı'nda çalışmıştır. birlikte çalıştığı öğrenciler de karakter olarak genelde kendisine benzer.
  • şu sıralar yüksek lisans dersleri veriyor sanırım.

yayınları ve kendisi hakkında daha çok bilgi edinmek isteyenler için;

http://www.v-energy.net/yayinlar.html
  • 2007 yılında türkiye petrol jeologları derneği'nin cevat eyüp taşman ödülünü almıştır.
  • izmir ekonomi üniversitesinde yüksek lisans dersleri vermeye başlayan şahsiyet. girdiği derslerdede başarılarını, ödüllerini bir tutam böbürlenme ile anlatıyor.. bir keresinde öğrencilere kendi ve çalıştığı sektör hakkında bilgi vermek için girdiği atölye dersinde devlet sektörüne yönelmenin artık karın doyurmadığını, enerjinin maddi manevi çok tatmin edici sektör olduğunun ve bu sektöre yönelmenin çok akıllıca bir tercih olacağı tavsiyesini vermiştir.
  • volkan şevket ediger, bilimadamı, yazar ve bürokrat. ortadoğu teknik üniversitesi’nden lisans ve yüksek lisans dereceleriyle mezun olduktan sonra doktora derecesini 1986’da pensilvanya devlet üniversitesi’nden almıştır. kadir has üniversitesi'nde profesör olarak çalışan ediger, aynı zamanda enerji ve sürdürülebilir kalkınma uygulama ve araştırma merkezi - cesd'in müdürü olarak görev yapmaktadır.

vikipedi - https://tr.wikipedia.org/wiki/volkan_ş._ediger

katıldığı bir tv programı için - https://www.youtube.com/watch?v=tyhj7rtermi
  • "artık bir gram enerji bile sokağa atılmamalı ve bütün tedbirler alınmalı. çünkü verimli olarak tasarruf ettiğin her enerji, yeni bulduğun enerji kadar değerlidir"
  • ipetgas 2023 ün acilis gununde "türkiye cumhuriyeti'nin 100. yılında geçmişten günümüze petrol ve doğalgaz sektörü" konulu panelde konusmaciydi kendisi. 1890'lardan 1950'lerin ortasina kadar olan donemi anlatti. osmanli'da neft ve petrol isimli ve su an uzerinde calistigi kitabindan alintilar yapti.

ben uzu yillardir oyle bir sunum izlememistim. pur dikkat, acaba sonra ne yapilmis, himmmm demek bu bu yuzdenmis, bak ben bunu biliyodum, bunun arkasindan da bu olmustu bakalim diyecek mi, aaaa ben boyle bilmiyodum ki bunu, diye diye izledim/dinledim.

kongre katilimcisi olan bir arkadasim hatirlatti. necip hablemitoglu nun derslerinde de biz bu tepkileri verirdik. pur dikkat dinlerdik. hikayemsi bir tat katarak anlatirdi ve aklimizda kalirdi.

o gun volkan hocamizin sunumunda o tadi aldik. kendisine tekrar tekrar tesekkur ederim. keske öğrencisi olup surekli dinleyebilsek kendisini.
hesabın var mı? giriş yap