• sony handycam'lerin default kayıt formatı.

bilgisayara attıktan sonra direkt olarak .mpeg uzantısına çevirip, herhangi bir video editleyicisi ile kesip biçmeye çalışırsanız, türlü türlü sorunlarla karşılaşıyorsunuz.

en büyük sorun .vro uzantısıyla kaydedilen dosyanın timecode'larının hiçbir program tarafından doğru okunamaması. dolayısıyla da aslında 2 saat süren bir kaydın 50 dakika gibi gözükmesi, kaydedilen videoların yanlış kesilmesi, eksik gösterilmeleri vs vs...

3-4 saatlik uğraşıdan sonda mpeg streamclip ile sorunu çözmeyi başardım.
    siz de başarasınız diye: http://www.squared5.com/

kendisi bu timecode hatasını düzeltiyor. ondan sonra da istediğiniz bir video editleyici ile adam gibi yol alabiliyorsunuz.

alete bağırmaya gerek kalmıyor.
  • canıma tak ettiren video formati, bir türlü çektiklerimi istediğim gibi kırpıp, birlestirip, daha yaygın bir formata sokup isteyen arkadaşlara da dağıtabileceğim bir hale getiremedim, internetten hangi programı indirsem beceremiyor - ya takılıp kalıyor (videoredo), ya 4 saatlik dvdnin ancak 30-40 dakikasını algılayıp işlem yapabiliyor (virtualdubmod, mpeg streamclip )... sorunun "çekimden" olmadığını da biliyorum, vro formatında vlc media player şakır şakır oynatıyor hatta istediğin gibi ileri geri de yaptırıyor (media player classicde oynatıyor ama ileri alınca görüntü gidiyor, siyah bir ekrana bakakalıyorsunuz...) bunda benim bu işlerden hiç anlamamam, ya da dvdlerime genel olarak "kim uğraşacak devamlı dvd değiştirmekle, hem bilgisayarın hafızası da almaz her programı 4 gb kalitesinde çekersem" mantığıyla min çözünürlük, max zaman (10 saat) ayarlı çekim yapmış olmamın da etkisi olabilir tabii. hayır, programlardan birinin işe yaradığını görsem "deneme" sürümünde paraya kıyıp alacağım kendisini de, daha o aşamaya gelemedik... son umudum avs video cutter/converter/remaker/tools, bakalım o 4 gb büyüklüğünde ve içinde coğu zaman 10 saatlik program bulunan dosyalara karşı ne yapabiliyor.

yani neymiş, en rahat vlc media player'la seyredilebilen, ama üzerinde işlem yapılmak istenilirken fıtık olunabilen, mümkünse uzak durulması gereken video formatıymıs.
  • açılımı video recording object olan vob gibi bir format. bazı dvd-camcorder'lar kayıt için bunu kullanmaktalar.
hesabın var mı? giriş yap