şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turk edebiyatının kendine has yazarlarından biri.ozellikle oykuleri gayet yalın ve gercekci.sanırım bilge karasu gibi o da yazdıgı herseyin en ince ayrıntısına kadar ugrasıyor.yeni bir kitabı cıktı ''kapan''...siyah beyaz,bay muannit sahtegının notları,dost, kıtaplarından bazıları.muhakkak okunmalı
 • 'dost' adlı öykü toplamıyla çağdaş edebiyatımızın zirvelerinden birine tek başına imza atmıştır diye düşünüyorum. 'bay sahtegi'nin notları' da türlerarası olarak nitelendirilebilecek, çok katmanlı ve derinlikli bir yapıttır. yenik ama yenilgisinin getirdiği bilgeliğin keyfini çıkarmasını da bilen bir sestir bener'in yapıtlarındaki. nedense bilge karasu ile onu hep yan yana gelir aklıma. kalıcılığı su götürmez bir ustadır.
 • dili gayet yaratıcı kullanan, hakkında kara anlatı yazarı diye bir de kitap yazılan, biçem sahibi bir yazar.
 • (bkz: larva)
 • parasi oldugunda rumeli'ye, olmadiginda tavukcuya gitmi$ adam gibi adam
 • atlet degistirmek, bozulan muslugu tamir etmek gibi yasamin fuzuli islerinden fazlasiyla muzdarip, ama kendini ve genel olarak insani anlatmayi cok iyi bilen; 93 yilinda odul verdiklerinde, alkolun de etkisiyle "40 yil once basladi oykuculuk seruvenim, 40 yil sonra odullendirildim, sagolsunlar" diyerek tepki veren, kendi dilini olusturmus turk yazari.

  "sanatçı yaratılışın -neymiş neymiş(?)- öznel acıları, ölümlülüğün diyelim yetmezliği yaratılarına, o hep var olacak, hangi ortam getirilirse getirilsin."
 • hakkında çağla şikel'den daha az entry girilmiş olmasını tarihe havale etmek istediğim büyük öykücü.
 • oğuz atay'ın en yakın dostu.
 • ilk kez 50'li yillarda imzasi gorulen ve halen hayatta olan oyku ve roman yazari.. siir denemeleri de mevcuttur..

  sapkin, sinir tanimayan bir ironi, postmodernleri kiskandiracak uslup denemeleri, cetin, dolambacli ama ote yadan da iktisatli bir dil tum duzyazilarinda olaganustu bir uyumla bir araya gelmistir.. dost ve yasamasiz'daki ilk oykulerinde konularini genis bir alandan secmis,karakterleri arasindaki psikolojik gerilim genellikle oykulerinin temel unsurlarindan biri olmustur.. romanlarinda ise kendi yasamindan ciddi izler gorulebilmekte olup cogunlukla hayatla alip vereceginin ne oldugunu bilemeyen, mutsuz, huzursuz, tasraya ya da buyuk sehir icindeki kendi tasrasina sikisip kalmis insanlari anlatir.. ozellikle romanlarinda, cok yogun ve ustaca yedirilmis bir ironi karsimiza cikar ve kelimenin tam anlamiyla acitir okuyani..

  1952 tarihli dost adli oyku kitabi turk oykuculugunun birkac dorugundan birisidir.. bana gore birincisidir.. bu kitapta hem o ana kadar alisik olunmayan konu ve kisileri oykunun yorungesine tasimasiyla, hem de keskin, sert, vurucu uslupuyla yalnizca oykuculeri degil donemin siir evrenini de etkiledigi soylenir.. dost'un su an piyasada olan iletisim baskisi bir sonraki oyku kitabi olan yasamasiz'in yanisira 80'lerde yazdigi birkac oykuyu de icermektedir..

  buzul caginin virusu ve bay muannit sahteginin notlari en onemli iki romani olup ozellikle birincisi benim gozumde aylak adam ve tutunamayanlarla birlikte turk edebiyatinin en mustesna kosesinde yer almayi hak etmistir..

  ayrica tutunamayanlar'daki suleyman kargi karakterinin vusat o bener'den esinlenilerek olusturuldugu rivayet olunur.. oguz atay'la olan arkadasliklari ve suleyman kargi'yla bener'in romanlarindaki anlaticinin benzerligi dusunuldugunde akla yatkin gorunmektedir soz konusu rivayet..

  eski bir askerdir.. birakmistir, uzun yillar memur olarak calistiktan sonra bir sendikaya danismanlik yapmisligi da vardir..
 • sarhoslar diye bir oykusu vardir dost'ta, raki gibi..