• yerli yapımı olanı koç müzesinde sergilenmektedir.

bi acaip ülkeyiz vesselam. sen kalk wankel motor üret sonra da otur araba ithal et....

neyse çok yüzeysel de düşünüyor olabilirim..
  • felix wankel tarafından icat edilen, ticari olarak yalnızca mazda rx-7 ve mazda rx-8 modellerinde kullanılan, çalışma prensibi içten yanmalı motorlardan tamamen farklı, bünyesinde silindir ve piston barındırmayan, düşük hacimden bol miktarda güç elde eden, basit, hafif, ama ekonomik olmayan motordur.

seksenli yıllarda turbo sakız oyununda bünyelerin mavi ekran vermesine neden olmuştur.

- silindir sekiz bop
    - bende yok.
    - nasıl yok?
    - wankel motorlu mazda rx-7 olum bu, silindir yok bunlarda.
    - tamam, seninki sıfır işte, ver kartı.
    - olmaz olum, bunlar ayrı teknoloji, başka şey sor.
  • motor derslerinde "bi de wankel motoru vardır" şeklinde geçiştirilen bir motordur. ama bu motorla ilgilenen de hakkıyla ilgilenir, "hobim, wankel motor" diyen kişiler de vardır, öyle ki odasında duvarda gördüğünüz resmi "herhalde babası" diye düşünürken, "işte felix wankel" diyebilirler.
  • şu sıralar tasarımı ile yoğun bir şekilde uğraştığım motor. rotor yayının uzunluğunu hesaplayan denklemi tam tamına 3 hafta matlab'da yazıp hesaplayamamış akabinde bunun için maple ve mathematica programlarını öğrenmeye çalışmış ve en sonunda yine çözememiş bu da yetmetip 4 tane hocama sorup onlar da çözememiş tam ümitsizliğe düşerken yardımıma amerikalı bir profesör yetişmiştir. sağolsun, gönderdiğim mathematica kodunu inceleyip değiştirmiş hatamı da çok güzel bir şekilde beyan etmişti. zaten bu tarz uzun denklemlerin yazımında mathematica gerçekten çok iyi. neyse efendim devam edersem; şuradan da görüleceği üzere pistonlu motorlara göre en büyük avantajı çok az parçadan meydana gelmiş olmasıdır. geometrisi pistonlu motorlara göre çok daha karmaşık olmakla birlikte sadece ve sadece 2 tane referans kaynağı mevcuttur. bunlar da kenichi yamamoto ve r. f. ansdale'nin yazdığı kitaplar. wankel ile yazılmış çoğu makale ve tezi okuyan birisi olarak elinizde sadece bu kaynakların olduğunu bilin. wankel motoru ile ilgili tez aldığım için almanca, ispanyolca ve ingilizce çoğu makaleye ve teze baktım. benim yapacağım wankel motoru yani tasarımı üzerinde çalıştığım wankel motoru insansız hava aracı için olacak. o yüzden ufacık bişey. yazdığım şeyler karmaşık gelebilir. şuan faz dişlilerini tasarlamaya çalışıyorum kafam çalışmamaya başladı resmen. yakın zamanlarda wankel motoru ile ilgili bulduğum tüm kaynakları ve kendim de yazacağım bir çok notu buraya yüklerim. zira türkçe bir kaynak zaten yok. tez yapacaklar ya da merakı olanlar inceler diye.
  • çalışmadı.

buraya atacağım giriyi çok uzun zamandır erteliyordum. çalıştırır öyle atarım diye. olmadı. tam 8 ay oldu bu tezi alalı, tez hocamın bile şaşıracağı seviyede bir ilerlemeyle devam ettim. motoru masasının üstüne koyduğumdaki şaşkınlığı... anlatmak istediğim bu değil şimdi boşverin ne kadar uğraştığımı falan, çöp hepsi.

haftalardır ateşlemesinin üstüne çalışıyordum. bugün bitirmem ve çalıştırmam gerekiyordu. niye mi? en iyi arkadaşımın ölüm yıldönümü bugün. sabah ki derse bile girmedim. direk atölyeye inip, motoru çalıştıracak hale getirmeliydim. onun içindi. hediyem olacaktı da ben yine elime yüzüme bulaştırdım tabi.

hastaydım biraz. manyeto sistemi için z şeklinde profil ayarladım ve herşey tamamdı. bir matkap ile ilk hareketi verip ardından lpg ile çalıştıracaktık. lpg mi kaldı oğlum demeyin. şu motor çalışsa her türlü yakıtla beslerdim onu. hayalim hidrojen ile çalıştırmaktı. zaten hidrojen ile çalışabiliyor wankel. verdik ilk hareketi. tık tık etti ama kompresyon az geldi. söylemiştim tez hocama. kompresyon testinde net sonuç alalım şöyle 5-6 bar elde edersek öyle bağlarız şu zıkkımı. dinlemedi. tornaya bağladığımızda bu vakum yeter gibi demişti. evet eliyle yaptı bunu. tamam tamam mühendislik bu değil ama sıkıysa hocaya sen söylesene orda. olmadı anlayacağınız. bu deneme başarısızdı.

edison medison muhabbetlerine girmeyin bilirim çoğu bilim adamının başarısızlıktan başarıya ulaştığını. tüm bunlar bir yana ona güzel bir hediye vermek istemiştim. ben çıkarken kimse kalmamıştı okulda. hocam ve ben sadece. gittim oturdum çardakta. yeni geldim yurda. bir daha da gücümü toplayıp tekrar uğraşır mıyım bilemiyorum.

hiçbir işim olmuyor bu ara. neye el atsam bi şekilde başarısız oluyorum. gerçi hep böyleydi.

bir de battaniyesini bile özlediğim birisi var. çok özlüyorum be. neyse ki o yaşıyor ama.

biliyorum burası wankel motoru başlığı. biliyorum başlığın dahil olduğu kanalları da. ama 8 aydır tüm çalışma çöpe gitti.
  • düşük motor hacimden yüksek güç alındığı sürekli söylense de işin aslı öyle değildir. wankel motorun yapısı pistonlu motorlardan çok farklı olduğundan iki motor cinisini hacm açısından karşılaştırmak elma ile armutu karşılaştırmak gibidir.

başta motor hacmi denilen kavram motorların bir çevriminde yer değiştiren akışkanın hacmidir. 4 zamanlı pistonlu motorlarda bir çevrim için şaft 2 kere dönerken bu wankel motorlarda 3'tür. mazda rx-8'lerde kullanılan 13b motorlarda iki rotor olup her biri 0,654 lt olan altı odası bulunmakta, tam bir çevrimde ise toplam 3,9 lt akışkan hacim yer değiştirmekte. sonuçta motor hacmi 3,9 lt mi, hem evet hem hayır. aslında motor hacmi 3,9 lt olsa da hile şurada wankel motorlarda bir çevrimde şaft 3 kere döndüğünden bunun 4 zamanlı pistonlu motordaki eşleniği bulmak için bu hacmi 1,5'a bölmek gerekiyor sonuç 2,6 lt. neymiş 1,3 lt hacme, 3,9 lt motor hacmine ve 2,6 lt eşlenik hacme sahip bir motor. fark ettiyseniz o muazzam yakıt tüketimi bu hacimlerden kaynaklanıyor. öyle 1,3 lt deyip geçmemek lazım.
  • bu motor her ne kadar ülkemizde
    "çok yakıyor",
    "ustası yok",
    "hassas motor",
    "arıza yaparsa at çöpe"
    gibi ithamlarla üzerine çamur atılsa da, yüksek devir çevirmesiyle, kendine has sesiyle, karakteriyle petrolhead'lerin kalbinde, spor araba dünyasında kendine her zaman yer edinmiştir..

öncelikle söylendiği kadar hassas bir motor değildir.. zamanında rx8'ler türkiye'ye gelmeye başladığında, wankel motorunda kullanılması gereken "dexelia" yağ rx8'lerden 3-4 yıl sonra gelmeye başlandı.. tabi bu süreçte rx8'ler uygun yağı bulamadıkları için ömürleri çabuk doldu ve mecbur yeni motor atıldı.. sonra bu haberler kulaktan kulağa yayıldı ve wankel motor ülkemizde kötü bir üne sahip oldu..
    herkes bu motorun çok hassas olduğundan arızalı olduğundan bahseder ama kimse yağ yakması ve çok benzin yakması dışında herhangi bir arızasından bahsetmez.. çünkü yoktur.. pistonlu motorlara göre oldukça basit olan çalışma prensibi gereği hem pistonlu motorlardan daha hafiftir, hem de daha sarsıntısız çalışır.. ayrıca yine çalışma prensibi gereği yanma odasına da yağ püskürttüğü için yakıtla birlikte yağ da yakar, dolayısıyla yağı sürekli kontrol edilmelidir..

yağı, suyu ve ateşleme sistemi sık sık kontrol edildiği sürece bu motor herhangi bir arıza çıkarmaz..
    zaten kendine özel olan yağ da türkiye'ye geldiğinden beri motor değişimleri de azalmıştır ve motor değişim haberleri artık duymuyoruz..
    olan değişimler de kullanmayı bilmeyenler yüzünden olmaktadır..
    bu motor öncelikle ısınana kadar devir çevrilmemelidir.. bu motorun en hassas yerleri yağlanan yerlerin yağsız kalmasıdır..
    normal kullanımda da sık sık "yüksek devirde" kullanılmalıdır.. motor içinde yanma sonrası kalıntı kalmaması için..

tesadüfe bakın ki buradaki tüm yazılan tavsiyeleri herhangi bir spor araç aldığımızda da yapmamız gerekir.. yani ekstra birşey yok.. olanı da sadece motorun kendine has özelliklerinden dolayıdır..

son olarak bu motor bir mazda 787b aracında 1991 yılında motor sporlarının en zorlu yarışı, le mans 24 saat yarışını kazanmıştır.. bu da bu motorların ne kadar dayanıklı olduğuna dair size bir fikir verebilir..
  • motorun en buyuk problemi, rotasyon yapan parcanin etrafindaki banta (genelde polimerik malzemeden yapilir) cok cabuk zarar vermesi ve daha sonra bunun cok sik olarak degi$tirlme geregidir. burada dayanikli bir polimer malzeme bulunursa motor $u anki icten yanmali silindirli motorlarin yerini alacaktir.
  • http://www.animatedengines.com/wankel.html adresinden çalışma şekli görülebilir.
  • wankel motoru, piston motorlara gore sarsintisiz cali$ir. bunun nedeni, wankel rotorunun hep ayni yonde donmesidir, pistonlar ise her zaman yon degi$tirdiklerinden sarsintisiz cali$malari zordur (piston motorun sarsintisiz cali$masi icin ya pahali tasarimlar -cok sayida silindir gibi- ya da sureklilik garanti etmeyen sistemler gerekir).wankel rotorunun, ciki$ $aftindan daha yava$ donmesi de, yine piston motorlara gore parcalarin omrunu uzatan bir faktor imi$.tork uretmek icin daha cok devir istemesi ise yakit tuketimini artiran karakterlerinden biridir.
hesabın var mı? giriş yap