• fenerbahçe'ye geldiği sezon, fenerbahçe kızılyıldız ile bir açılış maçı yapmıştı. haim revivo, milan rapaic, yusuf şimşek, ceyhun eriş, ariel ortega'nın önünde oynayacaktı o yıl. neyse efem, o maçtan önce tüm futbolcular lazerle vs. sahaya çağırıldı, bir de her oyuncuya kısa bir tanıtım-onurlandırma cümlesi söyleniyordu isminden önce. işte o gün çok şeyler beklenen bu adamın anonsunu nedense hiç unutmamışım: "golün başkenti... washington!"

bir de bu adam söylendiği kadar odun olmadı hiç. golcü güdüsü olan bir santrfor odun olsa ne fark eder ki zaten? atar elbet.

edit: yahu şu yukarıdaki isimlere baktım da, hepsini bir arada oynatsan topu kaybetmezsin. total futbol'un kıyısından dönülmüş.
  • fenerbahçe'ye transferi adına "hakan şükür tipi çağdaş forvet" denen ve çok şükür ki kurtulduğumuz hakan şükür fetişizmi sayesinde gerçekleşmişti.

ilk günlerinde washington da karpuzla poz verip, "en az 20 gol atarım" "sarı kanaryayı uçururum" klişelerini tamamladıktan sonra, ilk ciddi röportajında kendisinden "jardel'in koşanı" olarak bahsetmişti. "benim de son vuruşlarım iyi ama oyunun her anında varım" açıklaması yapmıştı.

o zamanlar winning eleven'ı saymazsak, futbolcular sadece türkiye'de "koşmuyor" "koşuyor" şeklinde değerlendirilmekteydi. jardel golleri sıralıyordu ama koşmuyordu. hagi koşmuyordu, gitmeliydi. onun da sorunu buydu. maç içerisindeki koşu performansı jardel'den çok da iyi değildi. o yüzden ağzıyla kuş tutsa yaranamazdı, yaranamadı da. yine de fenerbahçe'de kaldığı kısa dönemde forvet olarak güven vermese de, attığı gollerle istatistiğini iyi tuttu.

fenerbahçe'ye geldiğinde şeker hastası olduğu biliniyordu. üzerine bir de kalp krizi geçirince, kendisine yol verildi ve kendisiyle mahkemelik olundu. hedef "çürük yumurta sattılar" diyip, ödenen bonservisi geri almaktı. yalnız o zamanlar fenerbahçe'nin şimdiki gibi hemen her davayı kazandığı zamanlar değildi.

bir süre sonra dava sonuçlandı ve fenerbahçe davayı kaybetti. washington bonservisini bedavaya aldı, gitti. futbola döndüğü ilk maçta 3 gol attı ve o maçtan sonra "bu golleri fenerbahçe taraftarına armağan ediyorum" dedi. pek sallanmadı ama öyle oldu.

yalnız geldiği kulüp olan ponte preta'nın adını o transfer olduğunda ilk kez duymuştum, bir daha da duymadım.
  • ilk intiba önemlidir ve sanırım bunun kurbanı oldu fenerbahçe'de. bütün yaz "gol rekoru kıracak" gibi geyiklerin gazeteleri süslemesi sonucu elbette beklentiler yükselmişti.

özellikle panathinaikos maçında kaçırdıkları ve ankaragücü'ne karşı boş kaleye atamadığı gol sonrası herkes "acaba?" diye düşünmeye başladı. kritik maçları boş geçip diğer maçlarda ikişer tane atması biraz sinir bozucuydu. gittikten sonra bizi vladimir besçasnik'e mahkum etmesi ise tuz biber oldu.

yıllardır "alex de souza ile oynasa nasıl olurdu acaba?" diye düşünmeden edemem.
  • az evvel lig tv de gösterilen eski bir bursa maçında (galiba 2002 senesi) hayvani goller atmıştır.

peşinen edit : 7-1 lik maç
  • gol ortalaması oldukça yüksek. maç/gol sayısı olarak bakcak olursak

fenerbahçe : 12/10
    atlético paranaense: 38/34
    tokyo verdy: 33/22
    urawa red diamonds: 52/42
    fluminense: 28/21
    são paulo: 59/35

şimdilerde fred ve belletti ile birlikte lider fluminense'nin formasını giyiyor. ilk maçında eski takımı atletico paranaense'ye 2 tane salladı.
  • pazar günü futbola veda edecek ama onu tekerlekli sandalyede gördüğüm zaman gözlerimden süzülen yaşları asla unutturamayacak eski fenerbahçeli yeni emekli futbolcu,washigol!
  • sambacıların ülkesinde washigol denilen bu ademe kabzımal erman toroğlu soyadına istinaden yafa lakabı takmıştı. hatta yafa'nın ne olduğunu bilmeyen şansal büyüka'ya bunu çok güzel anlatmış akabinde konu erman'ın kabzımallık yıllarına kadar gitmişti. hülasa washigol, özellikle son dönemde fenerbahçe'ye gelen diğer golcüler gibi zor pozisyonları gole çevirip kolay pozisyonları harcayan biriydi. sağlık sorunları peydah olana dek attığından daha fazlasını kaçırmış bu topraklarda az da olsa hoş bir sada bırakmıştı.
  • 2004 yilinda atlético paranaense formasi ile gol krali olmasinin yani sira, oynadigi 38 lig macinda attigi 34 golle brezilya futbol tarihinde bir sezonda en fazla gol atan futbolcu olmu$tur.
  • sadece denizlispor değil, 6-0 biten galatasaray macindan sonra fenerbahce'nin aldığı ceza nedeniyle izmir'de oynanan bursaspor karşılaşmasında (bkz: 17 kasım 2002 fenerbahçe bursaspor maci) da hattrick yapmıştır. bir fenerbahceli olarak güzel bir tat bırakmıştı ağzımda bu hasta adam...
  • biz burda yıllarca beraber oynasalar nasıl olurdu acaba diye düşünürken kaptanla buluşmuş en sonunda...

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…57304_n.jpg
hesabın var mı? giriş yap