şükela:  tümü | bugün
 • dallanip budaklanmis pagan inanc sistemlerinden biridir. tarikatlasmaya oldukca uygun bi yapi sergilemesi itibariyle "new age" paganlarla tartismalar yaratmistir bu hususta. genelde irlanda kokenli paganlar wiccayı benimsemislerdir ama baska bi ad koymuslardir bu seferde! witta da derler.
 • (bkz: tradcraft)
 • gereksiz seyler butunu
  aklın ve bilimin yolunda ilerlemeyen bir tür sacmalık. ancak iyi makyaj yapılıyo benim bile hoşuma gidiyo semboller kavramlar falan.

  farkındalıkla gelen edit: sacmalık değil, gereksiz mi bilemeyeceğim.wiccan öğretiler şaman öğretisinin avrupa topraklarındaki tezahürüdür. doğanın gizlerine dalmaktır. biraz bayanlara hitap ediyor gibi bence. toprak ananın dişilliğindendir.
 • wicca (bkz: witchcraft)'ın modern bir formudur... geleneksel olarak wicca gerald gardner'in öğretilerine dayanır.. ve kovan tabanlıdır... her bir kovanın kökeni kendi öğretmenleri ve onların öğretmeleri aracılığıyla gerald gardner'in kendisine kadar gider...ve boylelikle döngü orijininde tamamlanmış olur..gardner geleneksel wiccasına alternatif olarak alexandrian wicca, seax wicca gibi değişik pek cok inanç sistemleri kurulmuştur. ..geleneksel wicca genellikle bir muamma din olarak anılır...çünkü her bir üyenin daha önce kurulmuş bir kovan tarafından üyeliğe kabulünü(initiation) gerektiren, kendi içinde çeşitli rütbe ve seviyeleri olan bir inanç sistemidir... sadece üyeliğe kabul edilmiş (initiated) olanların görebildiği, kendi çalışmalarının ve araştırmalarının toplandığı bir (gölgeler kitabı) (book of shadows) vardır... geleneksel wiccanlar ,aktif kovan görevlerinden ayrılmış yaşlıların dışında pek solitary olarak görülmezler...

  1970 lerde wiccanın yapı ve uygulamalar itibariyle daha serbest bir formu daha günyüzüne çıktı... bu inanç sisteminin izleyicileri genellikle çeşitli pagan inanç sistemlerinin karışımlarıyla kendi inançlarını kurmuşlardır... bazıları da kendi tradition ya da kovanlarını kurup kendi inançlarını anlatan gölgeler kitabı'nı yazar... çogu ise kendi inanç sistemlerini kendileri sürdüren, kendi ayinlerini (ritual) kendileri belirleyen solitary'ler olarak yaşarlar.
 • mistik ve mitolojik konularda a$mi$, $u aralar kafayi iskandinav mitolojisi ile bozmus, ate$i kullanmadan da 3 element ile dumani yakalayan*, ara ara kendi mitolojimizi olusturmak icin kastigimiz* kadim dost..
 • (bkz: kirmizi gul)
 • karadenizli bir aileye sahip olup, balık fobisi olan bahtsız cancagizim.
 • bir mystifier albümü.
 • wiccanin kelime anlami eski ingilizcede erkek cadidir...
  (bkz: wicce)
 • paganismin esaslı unsurlarını içinde barındıran (bkz: threefold rule)(bkz: an it harm none do what thou wilst) witchcraft ile paralellik arzeden, nazariyenin yanında ameliye vasfı (bkz: spell casting) (bkz: healing) da bulunan inanç sistemi.