• aylık 3500 liranın sadece internet bağlantısı olan ve çay kahve ikram edilen bir yeri kullanma karşılığı talep edildiğini duyduğum zaman bu elit beyaz yakalıları ne kadar siksen sonuna kadar hakediyor diye düşündürmüştür. otur evinde çalış amk başkasının ofisinde çalışmak ne oluyo. evin rahat değilse o paraya en kral manzaralı stüdyo daire kiralar, sadece çalışmaya gider, çayını kahveni kurabiyeni istediğin gibi yer içersin. yeter ki çalışmak iste.
  • starbucks'ta* bir kahve alıp*, açıp laptop'ı, kulaklığı da taktığın zaman, sabahtan akşama kadar oturabiliyorsun. ayrıca bunu her gün yapabiliyorsun. toplu kiralamaları bilmem de bireysel olarak pek işe yaramaz duruyor.*
  • yaklaşık 1,5 ay önce 8 senelik şirketimizi taşıdığımız ve ticari hayatımızın en büyük hatalarından birini yaptığımızı hissettiğimiz şirketimsi yer.

şubelerindeki çalışma ortamına diyecek yok. her şey gayet iyi (arada sırada merkezi şubelerde oturacak yer bulamama sıkıntısı dışında tabi). ancak bunun dışındaki her şey beceriksiz merkez çalışanları nedeniyle gerçekten berbat.

bize yaşattıkları skandal yaklaşık 1 haftada çözülmesini taahhüt ettikleri şirket sabit hattının 1,5 aydır kendi altyapılarına geçirememeleri oldu. 8 yıllık şirketin yıllardır numarası değişmemiş sabit hattına 1,5 aydır kimse cevap vermiyor yani. telefon da bizim şirketin en önemli new business yapma araçlarından biri. potansiyel müşterilerin çoğu ilk iletişimi e-mail yerine telefonla yapmayı tercih ediyor. ve bizim telefonlar açılmıyor.

bu gidişle kendileriyle mahkemelik olacağız.

eğer bir freelancer'sınız ve çok fazla bir beklentiniz yoksa gidip çalışabileceğiniz bir yer. ancak var olan şirketinizi taşıyorsanız, hele bir de teknik altyapı ihtiyacınız varsa... biz yaptık siz yapmayın.
  • mimarlık ofisi açmak için tercih ettiğimiz oluşum.
    4 yıllık deneyimim şöyle

lokasyon : levent

1. yıl startup ortak alan sabit masa şirket adresi ve telefonu workinton bünyesine kurulur. vergi müfettişi gelir ve şirket kurulur. sabit telefonlar çağrı merkezine bir senaryo ile bağlanır. tüm aramalar otomatik olarak verilen mail adresine bildirilir.(kim ne için aradı kaydı tutulur). sekreter ücreti ödemezsiniz. kargo ve paketleriniz teslim alınır. ayrıca sabit masa da aylık 8 saat ücretsiz hakkınız vardır. biz ilk yıl o kotayı bile dolduramadık. hafta içi (8:00 - 20:00) sonuç: aldığımız proje gereği (kiralık ofis)kapalı alana geçmek durumunda kaldık.

2. yıl başında kapalı ofislere geçtik. 24 saat erişim hakkınız var, yani kendi ofisiniz. geceleri hizmet yok ama sıcak su ve sallama çay ve neskafe için sıcaksu temini var. kendi ofisinizi kiraladığınızda 4-5 kişi için erişim izni çıkarıyorsunuz. 24 saat onlarda ofisinizi kullanabiliyor. yine toplantı haklarınız var. biz 1 yılda ofisi toplasanız 6 ay kulandık sürekli şantiyelerde geziyoruz. sonuç : kiralık ofis proje durumuna göre tercih edilir

3.yıl kiralık ofisten 1 ay önce ayrılıp , 1 aylık kirası ile normal üyeliğe geçtik çok az bir farkla tüm yıllık giderleri peşin ödedik. sahada olduğumuzdan kullanmadık. atlamamam gereken konu projemiz ankara'da olduğunda ankara(izmir de kullandık) ofisini kullandık. italya ya(milano) gittiğimizde yine bize çalışma alanı yarattılar(aynı sistemde çalışma ortamı). ek ücret ödemedik.

4.yıl ofisi çok sık kullanmıyoruz diye kullandıkça sisteme geçtik. artık kullandıkça ödüyoruz. bir işletmenin dünyada seçim, pandemi , kriz daha sayamayacağım problemlerin olduğu, bir çok sıkıntının önüne geçtiği muhakkaktır. kısacası esneklik bizim gibi işletmeler için önemli.

ülkemizde sistemleri anlamak kanıksamak yerine kulaktan dolma bilgilerle hareket etme özelliği olduğu için, telefonla bilgi almak yerine randevu alıp gidip görün deneyin sorgulayın öğrenin ve sisteminizi kurun..

yeni bir startup'tan şimdi yurt içi danışmanlık,yurt dışına proje üreten bir firmaya dönüşmekteki etkisi bizim için önemlidir. aksilikler elbette oldu bu süreçte ancak çözümsüz olmadı. çalışmaktan başka çareniz kalmıyor, düşünmenizi engelleyen minik problemleri yok ediyor. fikir babasını takdir ederiz.

pandemide kıymetini anladık.
  • yaptığı işi değil, kendisini ciddiye alan kişilerin çalıştığı şirket.

hazır ofis opsiyonu için satış temsilcilerinden biriyle dün yaptığım telefon görüşmesi ve bugün bir şubelerine yaptığım ziyaret sonrasında ciddi hayal kırıklığı yaşadığım overrated kuruluş.

sorduğu sorunun yanıtını telefonda da yüzyüzeyken de dinlemeyen workinton temsilcisi, otomatik yanıtlama sistemi gibi ezbere aynı cümleleri tekrarlayadurdu. çok net bir şekilde ihtiyacımızın ne olduğunu, mevcut ofisimizin çalışan sayısını ve büyüklüğünü telefonda aktarmama rağmen, bize çok uygun olduğunu söylediği "hazır ofis" alternatiflerinden biri f tipi hücre formatında, diğeri de ondan azıcık halliceydi.

asgari nezaketten yoksun çalışanlarına belki müşteri ile temel iletişim becerileri eğitimi aldırarak bir adım atabilir, workinton'un büyük türk düşünürleri.
  • cepteteb'le 1 günlüğüne bedavaya girip sonra müdavimi oldum. dolayısıyla amaçlarına ulaştılar.*
    günlük 40 tl; ama düşününce o parayı çıkarıyorsunuz. şöyle ki;
    - * milli kütüphane'ye gitseniz park yeri sıkıntısı, sabahın köründe kuyruğa girme, içeri yiyecek/içecek sokamama gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz. kantindeki bulaşık suyu kahveye ve sade hamur poğaçaya para dökeceksiniz üstelik.
    - üniversite kütüphanelerinde* park yeri sıkıntısı yine var. yol kenarına park ettiğim aracımı çekecekler mi, biri çizip kaçacak mı stresinden derse konsantre olamam.
    - ders çalışmak için herhangi bi cafe'ye gitseniz bi kahveye en az 10 tl ödeyeceksiniz ve tüm gün rahatsız edilmeden oturmanız pek olası değil.
    - workinton'da tüm gün sınırsız kahve, çay, su vs. ve simit, peynir, kurabiye* gibi ikramlar var. herhangi bi cafe'de bu dediklerimi tüm gün oturup almaya kalksanız daha fazla para ödersiniz.
    - cafe tarzı yerler hem pis, hem gürültülü. workinton gayet sessiz ve ortamı ders çalışma motivasyonu açısından çok iyi.
    - interneti gayet hızlı. masalar, sandalyeler çok konforlu.
    - o kadar para bayıldıktan sonra sabahın köründe gidip mekan kapanana kadar çalışıyorsunuz.*

final haftalarında ya da belirli bir sınava çalışırken gidilesi bir ortam. daha fazlası bütçeyi zorlayabilir.
  • asla bulaşılmaması gereken kurumlardan biridir.

janjanlı bir girişim olarak başlayıp beceriksiz satış ve yönetim ekibi nedeniyle maalesef zaman içinde gözlerimizin önünde şark kurnazlığına, iş bilmezliğe ve küçük hesap adamlığına doğru evrilmiştir.

"siz işinizi yapın, gerisini biz hallederiz" taahhütleri zaman içinde "siz hem işinizi yapın, hem bizim uğraşmamız gereken ofis işleriyle uğraşın, hem de üstüne bizim beceriksizliklerimize ve vurdumduymazlığımıza tahammül ederken sinir krizi geçirmemeye çalışın" gerçeğine dönüşmüştür.

hayırlısıyla yakamızı kendilerinden bir kurtarabilirsek bir daha herhangi bir şubesinin önünden bile geçmeyi düşünmüyorum. yaşattıkları tüm rezillikleri de belgeleriyle birlikte ayrıntılı bir case study haline getirip madalyonun öteki yüzü olarak yeni girişimcilere örnek olması amacıyla paylaşıma açmayı planlıyorum.
  • masa,sandalye kiralama şirketi, gerekirse mini, isteğe göre maxi toplantı odası kiralama şirketi. internet, kahve-çay ve kurabiye * ise bedava. benzer işlerde çalışanların birbirlerini bulacakları ortam sağlayıcısı.
    ilk kez istanbulda kozyatağındakine gittiğimde başka bir ülkede gibi hissettiren mekan. benim toplantım sağladıkları altyapı nedeniyle çok verimli geçti, öğle yemeği için gayet lezzetli yemekleri olan fiyatları makul olan büyük bir yemekhane mevcut.
    bu arada macbook kullanma mecburiyeti var gibi bir durum da hiç dikkatten kaçmıyor. *
  • yarınki vize sınavıma hazırlanmak için sabah 9’da atatürk kitaplığına gittiğimde kapıda 20 kişi olduğunu görünce kara kara düşünürken bir anda aklıma gelen sistem.

hemen internetten numaralarını bulup haftasonu açık olup olmadıklarını sormak için aradım. anadolu yakasında buyaka avm; avrupa yakasında da astoria avm’deki ofislerinin açık olduğunu söylediler.

ilk defa deneyeceğim için biraz da merakla astoria’ya gittim. avm’nin -2. katındalar. içeride çok nazik bir hanımefendi sizi karşılıyor. meramımı anlattıktan sonra sessiz bir ortam sağlanıyor mu diye sordum. pazar günü olduğu için zaten kimsenin gelmeyeceğini, o yüzden müzik de açmayacaklarını belirtti. bir masaya geçtim. dedikleri gibi akşama kadar sadece bir kaç kişi geldi gitti.

mekanda sabah kahvaltı ikramları (simit, poğaça vs.), gün boyu çay-kahve, öğlen meyve, öğleden sonra da kurabiye ikramları varmış. çikolatalı kurabiyelerine gerçekten bayıldım.

içerideki ortak bölümün tasarımı, masalar, sandalyeler özenle dekore edilmiş ve estetik görüntüsünün yanısıra gayet kullanışlı. haftaiçi ortam nasıldır bilmem ama bana bu pazar günboyu ders çalışmak için güzel bir ortam sunduklarını söyleyebilirim.
  • maçka binası evlere şenlik olan oluşum..

https://www.workinton.com/subeler/istanbul
hesabın var mı? giriş yap