• 10.000 tlye 1660lı falan bir pc yerine alınası bir konsoldur kendisi. alınır, en azından 7 sene rahat edilir. muhtemelen gta 6 oyununda güzel bir çözünürlükte 60 fps vermesi de kesin gibidir.

ha ben ne yaptım; ekran kartımı sattım series s aldım, o da olumlu.
  • ilk xbox deneyimim olan one x (bkz: #103534372) ile yollarımı çok memnun şekilde ayırdıktan sonra yine playstation mı alsam yoksa series x mi alsam diye sorarken buldum kendimi. ama yine, yeniden kararımı xbox'tan yana kullanıp xbox series x aldım.

bu arada playstation kısmında kullanan arkadaşlarımın olması unsuru göz ardı edilemeyecek kadar mühim bir konu olduğu için soruyordum. yoksa cevabı önceden malum xbox idi.

ilk bakışta malzeme kalitesi one x'teki gibi güven veriyor. eleştirilebilirim ama teknolojik cihaz aldığım zaman benim için kullanılan malzemesi, şekli ve rengi önemli oluyor. minimal buzdolabı tasarımı ve mat siyah rengi gerçekten playstation 5'in fütüristik fakat ince plastik kaplama hissi veren dizaynına tercih ederim.

yeni nesil, yani 9. nesil gamepad'te ufak tefek kozmetik yenilik ve paylaşma tuşu haricinde kolun gerçekten 8. nesil kola göre daha sağlam yapıda olduğunu hissettim.

arayüzü zaten tanıdık ve zaman geçtikçe güncelliyorlar. markette çeşitli filtreler kullanarak -örneğin 4k, xbox x|s için, one x enchanced- gibi çeşitli türlerde tarama yapabiliyorum. en son oyun yapımcı şirketlerine göre filtreleme seçeneği üzerinde çalışıyorlardı.

performansı konusunda izlediğim videolarda quick resume olayı halihazırda cezbedici iken gerçekten oyun değiştirdiğim sırada iki oyun arasında tam geçiş ben gibi dinozora inanılmaz hızlı geliyor. control oyunu kapalı olmasına rağmen -arka planda uyku modunda da değil- açtığım sırada yaklaşık 4 saniyede pause ekranındayım. oradan gears 5 oyununa 8 saniyede geçiş yapabiliyorum. yanlış bilmiyorsam oyunların da destekleyici olması gerekiyor. ana işlemci, grafik işlemcisi, ssd vb. tüm donanımların hakkını veriyor.

1080p ekran kullandığım için görsel anlamda dilediğim tatminliği yaşamasam da ince detayların içinde rtx tadını alabilmek güzel.

önceki nesilin oyunları dışında -dirt 5, medium hariç- yeni nesil oyunları tam anlamıyla henüz denemedim. daha çok eskiden oynadığım oyunlar bu cihazda nasıl performans gösteriyor, görsel anlamda değişiklik var mı, varsa keyifle oynuyorum.

sonuç olarak henüz piyasada yeni nesilin hakkını tam anlamıyla verecek oyun olmamasına rağmen artan dolar kuru ve küresel tedarik aksaklıkları nedeniyle alelacele aldığıma pişman olmadım. ki ukrayna'dan yolcu beraberinde getirilen iki yıl garantisi bulunan sıfır cihazları türkiye mağazalarında satılan fiyattan yaklaşık 1000 lira daha uyguna alınabiliyor. 1000 liraya ekstra kol, pil şarj cihazı, yıllık gamepass ultimate alınabilir ve kendinize bir iskender söyleyebilirsiniz minimum.

not: gamepass'ın canını seveyim
  • yaklaşık 1 aydır benle olan cihaz. macbook sahibi olduğum için triple a oyunları macos yüzünden oynayamaz oldum. m1 olduğu için bootcamp de yapamıyorum. bu sebeple oyun konsollarına göz atmaya karar verdim ve tercihimi ps5 yerine xbox series x'ten yana kullandım. iki yeni nesil konsolu kullanmış biri olarak karşılaştırma yazısı yazmak istedim. xbox'ı tercih etmemde ana etken gamepass oldu diyebilirim. aylık 45 liraya 200'den fazla güzel ve orta derecede oyuna ulaşmak çok güzel. üstelik bu fiyata ea oyunlarıda var. ve bu sisteme microsoft'un geliştirdiği her oyun çıkış tarihiyle aynı günde sistemde oluyor. microsoft'un bethesda gibi büyük devleride bünyesine kattığınıda düşünürsek, süper. düşünsenize bir gün elder scrolls 6 çıkacak ve çıktığı gün oynayabileceksiniz, hemde 600 lira vermeden (aylık sadece 45 liraya). şu anki triple a oyunlar maalesef 600 lira ve bu fiyatlar artmaya da devam edecek. çünkü avrupa'da 60 euro olan oyun fiyatları 80 euro'ya yükseldi. kimse kusura bakmasın ama bir oyun 600 lira etmez bence veya etmemeli. lakin eksi tarafası ise ps çıkan exclusive oyunlardan mahrum kalmak. microsoft exclusive oyun tarafında maalesef xbox one x konsolunda sınıfta kalmıştı lakin aynısı ps4 konsolu için söylemek imkansız. ama ben bunun series konsollarla düzelteceğine inanıyorum xbox'ın. microsoft'da bu şekilde bir açıklama yaptı. gelelim oyun performanslarına ikiside 4k 120 fps oyun deneyimi sunmayı hedefliyor. lakin ben bunu pek gerçekçi bulmuyorum. şu anki oyunlar optimize edilip 4k 120 fps oynanabiliyor( call of duty: cold war, ac valhalla). lakin benim düşünceme göre bir kaç yıl sonra çıkacak oyunlar 4k 120 fps yerine 4k 60 fps'te oynanabilecek. o sebeple bence 4k 120 hz bir monitör yatırımı boş bir yatırım olacaktır. zaten en az konsol parası kadar da monitöre para vermeniz gerekiyor 4k 120hz bir monitöre sahip olmak için. benim yaptığım ve tavsiye ettiğim 4k 60hz hdr destekli bir ıps monitör almanız. bu arada xbox tarafı oyunda hdr olamasa bile genel ayar kısmında hdr aktifleştirebiliyorsunuz. bu sayede hdr oyun keyfi yaşayabiliyorsunuz( netflix'in de hdr içeriklere sahip olduğunu bildirmek isterim). bu arada kağıt üstünde xbox saf kas gücü olarak daha iyi bir konsol. gelelim gamepad olayına. burada açık ara ps5 çok daha iyi bir gamepad'e sahip. özellikle titreşim mevzusu çok dikkatimi çekti, lakin üçüncü parti oyunlar bunu ne kadar destekleyeciği muallakta. ama çoğu sony yapımı oyunda bunu göreceğimize eminim. bir de gamepad'te fps oyunları oynama çilesi var eğer benim gibi mouse klavye alışkanlığınız varsa gerçekten çok zor aim olayı. burada da mouse klavye desteği giriyor yani klavye mouse takıp oynamak. burada xbox'ın öne geçtiğini görüyoruz çok büyük yatırımları var bu konuda. lakin her oyunda yok bu özellik destekleyen oyunlara bakmanız gerek(call of duty destekleniyor).gelelim fan sesleri konusuna burada ikiside sessiz cihazlar. lakin henüz bu cihazları zorlayan oyunlar yok piyasada, 2-3 yıla belli olur. son olarak ssd konusu, burada ikiside çok hızlı cihazlar kağıt üstünde. ps5 2 kat daha hızlı bir ssd kullanmış. ama gerçekte ben bir fark göremedim ikisi arasında. testlere de baktım neredeyse hiç bir fark yok yükleme ekranlarında. hatta bazen xbox geçiyor bile ps5'i. ama burada da quick resume özelliği sayesinde xbox bir adım önde bence. quick resume ile oyunlar arasında 10 sn civarı bir sürede geçiş mümkün. telefon uygulamaları arasında geçiş gibi. hatta bu özellik konsolu kapatıp açtığınızda bile devrede. depolama alanlarında ise ps5 825 gb, xbox 1 tb alan sunuyor.
  • gtx 1080 ekran kartımı satıp buraya transfer oldum. 4k tv ve 144hz fhd monitörle beraber tüketmekteyim.

bu konsol için optimize edilmiş oyun sayısı 30'u geçmiyor. bu biraz can sıkıcı. bilgisayarda her oyunu kendi sisteminize göre optimize edebiliyorken, burada yapımcıların keyfini beklemek durumundayız malesef. hazirandaki e3 konferansında bu nesil için eski oyunların upgrade haberlerinin gelmesini bekliyorum. o zaman ortalık şenlenir.

şimdilik en önemli veriyi warzone'da elde ettim diyebilirim. oyun xbox one x için optimize edilmiş olsa da 4k tv de çok keskin ve sabit 60 fps'te cayır cayır çalışıyor. renk doğruluğu üst seviyede. doku ve gölge kalitesi ise açık dünya çok oyunculu bir oyun olmasına rağmen next gende olduğunuzu hissettiriyor.

battlefield v'te fhd kalitede 120 fps'i sabit sunabiliyor. 4k'da ise nefes kesici bir atmosfer oluşuyor. battlefield 6'nın ps5 ve xsx için tasarlandığı açıklamaları heyecan yaratıyor.

özetle şimdiye kadarki en güçlü oyun konsolu sloganıyla çıksa da konsol ekosisteminin köşelerini kırabilmiş değil. konsoldan önce yayınlanmış oyunlardan upgrade beklemek de pek adil olmasa gerek. şirketler yeni çıkacak yapımlara odaklanıyor doğal olarak.

2022 yılı series x odaklı oyunlara doymaya başlayacağımız dönem olacaktır diye tahmin ediyorum
  • amazon türkiye stoklarına gelmiş olan konsol. yaklaşık 1,5 ay önce 6700 tl olan fiyatına yaklaşık 1000 tl zam gelmiş. *
  • üstteki arkadaş mesajı kapatış. buradan yardımı olayım, eğer benzer durum ise.
    elektrik gidip-gelme, modem resetlenme durumlarında konsol haliyle internetten kopuyor.
    kendi kendine gelmesi biraz zaman aldığı için, ben restart ile çözüyorum.
  • xbox'un gamepass sistemi muhteşem çalışıyor. sahipleri adına seviniyorum. ama ikide bir gelip ps veya ps5 başlığını pisleten trolleri bırakında biz de ps5 alalım da playstation markası da hayatta kalsın. rekabet her zaman için iyidir. bugün agresif kampanyalarla şunu da veriyor bunu da veriyor diye övdüğünüz microsoft piyasada rakibi kalmadığını anlarda işi tekele dökerse sizi öyle bir öper ki feleğiniz şaşırır. yapmaz demeyin zira geçmişte almış olup da tepkiyle geri attığı pek çok adım var hatta iki tanesini sony abi de kendisinden örnek almak suretiyle oyuncuların başına çok güzel sarmış durumda.

nedir bunlar diye sorarsanız daha bir önceki nesil de (8. nesil-xbox one) zorunlu internet bağlantısı gerekliliğini örnek verebilirim. cihazımız güncel dursun sürekli iletişimde kalalım bahanesi ardına sığınarak korsan oyunculuğu önlemek için binlerce lira verdiğiniz cihazınızı internete bağlı olmadan kullanamayacaktınız. düşünsene konsolumu öyle yazlığa götüreyim, köye götüreyim, öğrenci evime götüreyim iki el fifa, battlefield atayım falan yok, bulunduğunuz konumda internet bağlantısı olacak ve 24 saatte bir bağlanmanız gerekecek. başka türlü açıp da kullanamayacaksın.

"oldu başka derdin var mı?" dediyseniz daha bitmedi evet bir derdi daha vardı aynı nesilde xbox'un. ikinci el oyun takas yasağı. her oyuncuya yeniden bir oyun satabilmek için, her oyunun kendine özgü bir aktivasyon kodu olacaktı. böylece cihazına takıp çalıştırıp kendi hesabınız ile etkinleştirdiğiniz oyun orjinal olsa bile başka bir xbox’ta çalışmayacaktı. iki kişi danaya girer gibi gireyim oyun alayım, arkadaşıma vereyim o da bitirsin, takaslayayım, satayım, eşimle dönüşümlü oynayım falan yok. herkese tek oyun!
    tabi bu planlarını xbox duyurduğu zaman ciddi tepki alması ve ilk satışlarda playstation 4'ün arkasında nal toplaması sonucu apar topar rafa kaldırdı ve hayata geçiremedi. bunlar o kadar ciddi hatalardı ki o nesilde xbox kaba tabirle götünü tekrar toparlayamadı ve sekizinci nesil satışları nintendo switch'in bile gerisinde kaldı. bu nesilde de aynı durumu yaşamamak için bu kadar agresif bir kullanıcı dostu politika izliyor.

peki sony'nin iyi tarafını örnek almayıp da, kötü taraflarını örnek aldığı mevzular nedir diye sorarsanız; birincisi ara nesil denilen güçlendirilmiş versiyonlar. her ne kadar eski versiyonlara etkisi olmasa da, donanım belli bir yerden sonra yetersiz kalıyor dense de bence bu olay konsol mantığına ters. konsolcular ben bir cihaz alırım minimum 5-6 sene kafam rahat eder mantığıyla hareket ettikleri için sorunlu bir durum. 2 senede bir konsol alacak olsak zaten gider pc master race alırız. bu olayın ileride 2-3 sene de bir yeni konsol çıkartma durumuna ön ayak olacağını da düşünmüyor değilim ama neyse. microsoft 2016 yılında xbox project scorpio adıyla güçlendirilmiş bir xbox one versiyonu geleceğini duyurunca sony de elinde tuzluğuyla koşarak benim neyim eksik bende pro yaparım diyerek ocağımıza incir ağacı dikmeye yeminli olduklarını bu nesilden sonra belli etmişlerdir.

bundan önemlisi ikinci mevzu diyebileceğim oyunlarda multiplayer için ücretli üyelik mevzusu; microsoft tarafından taaa bundan iki nesil önce xbox 360 zamanında parasını verip orjinal şekilde satın aldığınız oyunun çoklu oyuncu modlarına giriş yapabilmeniz için dayatılan xbox gold live servisi. günümüzde türkiye şartlarında 500-800 tl arası ücretler ödediğiniz oyuna, yıllık 250 lira civarlarında ayak bastı/hava parası ödemeden korsan oyun almışsınız muamelesi çekildiğiniz, cihazına ayrı internetine ayrı oyununa ayrı para ödediğiniz yapımın haracının da alındığı, online odalarına yassak hemşerim diyerek alınmadığınız bu olayın fikir babası microsofttur. sony'nin kibar feyzo misali bu "xbox da onlineda parayla hemi?" diyerek şaşırdığı bu servisi köyüne dönünce feyzo'nunda kendi paralı helasını açması gibi ancak bir nesil sonra ps4 ile birlikte hayata geçirebilmiştir.

sonuç olarak istediğiniz konsolu cihazı alın, hatta ekonominiz iyiyse ikisini de alın, hatta daha da iyiyse hiçbirini almayın 40bin lira ekran kartı ücretleri ile başlayan bir pc toplayın 4k/120hz oyun oynayın gözünüz bayram etsin ama siz siz olun hiç bir firmanın köpekliğini yapmayın. sahibi babanız değilse, kar payı falan kazanmıyorsanız hiç kendinizi üzmeyin. kapitalist düzenin en vahşi tarafı tekelciliktir (monopoly). tek seçenek sen isen kuralları sen koyarsın. hele hele microsoft gibi her pc'ye kendi işletim sistemini size sormadan dayatan en baba tekelcilerden birinin eline düşerseniz ayazda kalmış bekçi burnuna dönersiniz sonra hiç hoş olmaz. efendi olun, adam olun en önemlisi fanboy olmayın. oki doki?
  • uzun uza okumak istemeyenler için özet;

--- spoiler ---

sonuç olarak ; x box siqer.

--- spoiler ---
  • 2-3 entry arkada ps fani bir arkadasimiz gelmis uzun uzun xboxu gommus.entrylerine baktigimda ps5 muazzam konsol bla bla bla.kendisi ps fani gelmis burada fanboy olmayin diyor.abicim icine oturan nedir ya derdiniz nedir sizin?xbox donanim,malzeme kalitesi ve yazilim acisindan ps5'i tekme tokat sikip atan bir konsol.onumuzdeki zamandada saglam tassakli firmali bunyesine almis bulunmakta.suandada fifa21'den tut bf'sine forzasina tonla yaygin olarak oynanan oyunlari yuksek konfor alarak cuzi bir miktar odeyerek oynuyoruz.daha 1080p'de 120 fps veremeyip 60fps veren bir cihaz 2-3 yil sonra cikacak oyunlarda dusuk kalite 60fps yada 30fps vererek calistaracak.gunumuzde 30u gec 60fps bilene goze yorucu akici olmayan bir deneyim sunuyor.2 yil sonra ps bilmem kac pro cikarsada hic sasirmayacagim ki cikacak gibide duruyor.

milletin hemen hemen hepsi fifa battlefield oynayan kisiler.ps alipta sadece fifa bf oynayan tonla adan tanidim.hatta exlusive oyun oynayan adam cok nadir goruyorum :d.aga o zaman neden ps aliyorsun birde alip neyin fanboylugunu yapiyorsun.zaten bf'sinden tut fifa21'ine forza'sindan full paket destiny2'sine hepsini beleş oynayabiliyorsun gamepasste.her iki cihazda birbirinin rakibi degil amk.ben gidipte ps basligina bi entry girmem.adam gelmis buraya entry giriyor.bu kadar icine oturan nedirde gelip buraya yaziyorsun :dd.biz xbox series x kullananlar olarak cok cok memnunuz acikcasi ps5 kullananlara nazaran suanda.hadi basligina don.
    he playstation oyunlari efsane ona sozum yok.kisa bir sure ps4 pro kullandigim ve ozellikle last of us'a bayilmis biriyim.ama burada xbox'a bayilan kisilerin arasina giripte fanboyu olmayin demekte apayri bir vizyonsuzluktur.ıki konsolda farkli kitleye hitap ediyor.o yuzden ps fani kardesim cidden buraya ugrama bir daha.
  • psx, ps2, ps3, xbox 360, wii, ps4 pro ve pc sahibi olarak sonunda karaborsacı ps5 satıcılılarını zengin etmemek için amazondan alacağım konsol olacak. no ref link https://www.amazon.com.tr/…solu-siyah/dp/b08k3f3vqg

şu anda ps5'te ratchet clank harici alıp oynayacağım özel oyun yok. demon souls hali hazırda ps3 te var, grafikler ps5 te muhteşem ama souls oyunlarını grafik için oynamıyorum, platinyumladım sekiro hariç hepsini.

xbox'ın geri uyumluluğu çok iyi, neredeyse bütün xbox 360 ve 720 (360 sonrasındaki işte x ler s ler karışıyor, adlandırmanı sikeyim microsoft) oyunlarını oynatıyor, ps5 ise sadece ps4 oyunlarını (çoğunda daha iyi bir framerate var ama bloodborne hala 30 fps...). işin garibi 2023 e kadra (hüloooğğ) ps plus aldım, bide şimdi gold/game pass alacaz. bas bas paraları havaya... adamların 2 pizza parasına aldığı hizmet için ayın yarısı çalışmamız gerekiyo... neyse yapacak bir şey yok artık.

seneye ps5 oyunları bollaşınca da taksidi de biter onu alırım artık ehhhehe.

edit: game pass ultimate konsola bi baktım şimdi çokgzel oyunlar var, ea play ile eski battlefield lar, dead space ler... fallout new vegas dantes inferno, the outer space, skyrim, morrowind falan, yeni wolfenstein lar da var. valla alınası be.

edit 2: cihaz tükenince link gamepad e yönlendiriyor. stok gelirse tekrar ürüne yönlendirir diye düşünüyorum. he, ben de alamadan bitti bu arada, kartın kesim tarihini bekliyordum *
hesabın var mı? giriş yap