şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çilekeş grubunun çıktı çıkacak olan albümünün ismi. aynı adlı bir de şarkıları var. albümdeki şarkılar şu şekilde sıralanıyor.

  kendimden geriye
  y.o.k.
  çilekeş (ardıma hiç bakmadan)
  gözalti
  kürar
  yetmiyor
  körpe
  sorma
  siyah
  yeniden
  kendimden geriye ii

  y.o.k. adlı şarkını sözleri ise söyle;

  bu ilk değil, son olmaz
  hayat yalnız yaşanmaz
  gidenin ardından bakıp ağlanmaz
  kimsesiz, çaresiz. bir şey yok, hiç kimse yok
  ağlasam, yalvarsam, bağırsam
  bir şey farketmez...

  elimden hiçbir şey gelmez, hiçbir çarem yok
  karanlık bu sokaklarda sesimi duyan yok
  elimden hiçbir şey gelmez, hiçbir çarem yok
  karanlık bu sokaklarda elimi tutan yok

  ilk değil, son olmaz
  hayat yalnız yaşanmaz
  sesimi duyan yok, elimi tutan yok
  ağlasam, yalvarsam, bağırsam
  bir şey farketmez

  elimden hiçbir şey gelmez, hiçbir çarem yok
  karanlık bu sokaklarda sesimi duyan yok
  elimden hiçbir şey gelmez, hiçbir çarem yok
  karanlık bu sokaklarda elimi tutan yok

  hiç kimse yok!
 • nicedir canlı dinlenmemiş olması, üstüne üstlük pek yakında çıkacak çilekeş albümünden istenildiği kadar dinlenebilecek olması insanın bu güzelim parçaya duyduğu özlemi kamçılıyor*, bir böyle heyecan garip...
 • keske ilk klip calı$malarını bu $arkıya yapsalardı.
 • 2005 yılının en ne yapmak istediğini bilen ve yapan albümü. defalarca dinledikten sonra kesin kararım budur.
 • ilk dinleyişte oldukça iddialı görünmesiyle bu tarz müziğe özlem duyan bünyelerde heyecanı dibine kadar arttıran çilekeş albümüdür...

  sözler (özellikle genelinde kullandıkları akıbet, mecalim yok vb. kelimeler) daha yüksek değerler taşıyan yaşlarında olan insanların asla anlatamayacakları kadar dürüst, yalın ve tam açıklıyor herşeyi.
  birkaç aşrkı hariç gitar tonlarının ve (ne denir bilemedim) kesikli akorların tekniği, şarkıları benzeştirse de özellikle bir sonraki dinleyişte herbirinin kendi içinde cayır cayır yanan parçalar olduğunu anlamasını kolaylaştırıyor. hayır ya bu adamları böyle bir kardeş gibi sevesi geliyor insanın, bu yaşta nicelerinin yapamadıklarını bu kadar kendileri olarak yapabildikleri için. "kardeşinden gurur duyarsın" ya öyle bir şey. şayet kendilerini tanıyor olsam, diyeceğim "ülen, torpil koyuveriyorsun yine albümün başına" lakin tanımam, etmem, konserleri olsun canlı kanlı saygıyla seyredeyim diye beklerim anca...
  bir kere herşeyden önce y o k gibi şarkı için kutlamak isterim kendilerini, daha önce de duyduğumda mıhlandım, kaldım ve hep hapsolacağım sanırım bu parçaya...
  albümde dikkatle takip sinyalizasyonu açık dinlenmesi gereken "bass" yürüyüşleri...
  belki de masteringden kaynaklı her şarkıda gayet özenli duyuluyor ki kulağa çalınan bölümleri için daha da beğenilebilecek olan sayılıdır.
  lakin bir konu var ki kendilerine sahnede nacizane ve aslında bi boktan anlamayan fikrimle "ikinci gitar olsa ne kadar şahane olurdu değel mi" demek isterim.
  ankara'da kendilerine denk geldiğim kendimi yaşlı saymaktan haz ettiğim günlerdi sanırım ki "vay be, bu yaşta, helal, saygı" kelimeleri ile özetlemiştim kendilerine az gelen kelimelerle fikirlerimi.
  bir kere bu solist demiştim hatırlıyorum bak, "ender içten vokallerden ve iç titretir" demiştim. sonra baktım yıllar geçmiş, bu gençleşme fikrine kendimi inandırmaya çalışırken albümleri çıkmış.
  hala aynı düşünceler...
  "saygı ve helal" temaları etrafında dolanan beğeni ifadeleri silsilesi hala mevzubahis. nicedir onlar gibi bu kadar cayır cayır bir albümü bize sunan sayılı tecrübeli müzisyen ve grup vardı lakin sayelerinde herşeyin çok daha başarılı seviyelere ulaşacağına inandık.
  dinledikçe insan her seferinde albümdeki farklı kalemlerine kayıp heyecanlanıyor. misal canlı davullar, pek başarılı olmuş, ve tat katmış her parçaya kanlı canlı.
  y o k akabinde kürar, sorma, gözaltı ve yetmiyor ve hepsi gayet hastası olunan çalışmalar...
  bir de genel yarattıkları his: "albüm aslında tadımıza bakman için, canlı performanslarda lezzetimiz eşsiz" gibi sankim...
  p.s: hidden olarak çilekeş bağırtısının da pek bir değişik ve samimi olduğunu belirtmek isterim.
 • yaklaşık 20 kere dinledikten sonra içinde hangi şarkıyı daha çok sevdiğinize karar vermediğiniz albüm oluyor*. yabancı bi albüm dinledikten hemen sonra açında sound'unun aslen ne kadar kaliteli olduğunu farkediyorsunuz. gümbür gümbür bir sound**. ona benziyor buna benziyor bok atlamalarından yakın zaman içersinde sıyrılıp sivrilecek albümdür. yoğun çalışmanın emeğidir.
 • genç ve yetenekli bireyler topluluğu çilekeş'in kasvetli albümü... biraz öfke, biraz isyan, biraz hüzünü enstürmanların potasında eritip önümüze sunmuşlar sanki.. elin amerikalısı gelip "bizim limp bizkitimiz var" dediğinde "ne olacak bizim de çilekeşimiz var" diyebilme hakkını bize veren bir albüm kanımca.. alkışlıyoruz!
 • albümün çıkış parçası olacağına kesin gözüyle baktığım mükemmel bir çilekeş parçası. benden duymuş olmayın bomba gibi bir de klibi geliyor.
 • demo versiyonu güzel, albüm versiyonu daha da güzel cilekes parçası. her gün albümü tamamen dinlemesem bile y.o.k.'u dinliyorum. isyankar bir şarkı.
 • sıradısı,harika,duygusal ve de sert olan bir cilekes sarkisidir.