• şebnem ferah'a, aktüel dergisine verdiği mülakatta soruyorlar: "'kazansak da kaybetsek de denemeye değmez mi?' sözlerine umutla sarılanlara neler söyleyeceksiniz?"

yanıtı: "her türlü sevgi gösterisi çok kıymetli. sevgi en özgürce, en cömertçe yaşadığımız şey olmalı. ya öyle olsun, ya da olmasın diye bir sürü şeyi idealize edip resmen hayatı yaşamayı kaçırıyoruz. halbuki, belki bu konuda vidaları biraz gevşek tutmak lazım, rahat olmak lazım. herhangi bir şeye korkuyla yaklaşmak yerine, arzuyla yaklaşmak lazım. bunu sadece ikili ilişkiler için söylemiyorum, yapmak istediğimiz şeylere de, mesleklerimize de arzuyla, tutkuyla yaklaşınca hayat çok daha zevkli oluyor."

ahh, şebnem! bence de! (ama, benim vidalar epey gevşek.)

ekleme: şarkının performansı. tatlı kadın! mmm!
  • genelde hiç olur
  • söz & müzik: şebnem ferah

od albümünden... sözleri:

"ya hep ya hiç, ya gel ya git
    ya az ya çok, ya var ya yok
    bugün beni ya sev ya terk et

yakın-uzak, iyi-kötü
    yaşa ya da unut dünü
    bugün beni ya sev ya terk et

ya içindesin ya dışında
    nasıl olurdu diye meraktansa

kazansak da kaybetsek de
    denemeye değmez mi
    ikimiz de yorgunsak da
    denemeye değmez mi"
  • erdal'in eski bir sarkisi. nakarati soyleydi:

ya hep ya hic, doludizgin
    uymadiysa kaldir at, bizde boyle

tuketim toplumuna gonderme mi yapmis, nedir anlayamadim.
  • liderlik vasıfları yüksek insanların kişiliğini özetleyen cümle.

risk almak liderliğin doğasında vardır.
  • erdal çelik'in (erdal) 1993 yılından kalma hoş bir şarkısı.

aman verme benliğime beni benden al
    yer yarılsa gök yıkılsa ilk sevdiğim ol
    taş taş üstünde kalmasın
    yıkılsın duyguların seninle

ya hep ya hiç
    doludizgin
    uymadıysa kaldır at
    bizde böyle

kollarında hayal gerçek karışsın hepten
    boğum boğum girdabında kop zincirlerden
    taş taş üstünde kalmasın
    yıkılsın duyguların seninle

ya hep ya hiç
    doludizgin
    uymadıysa kaldır at
    bizde böyle
  • biyolojide,eşik değerin altında olan impulsların kaale alınmadığını belirten yasa.
  • bundan sonra ki felsefem, mottomdur.
  • şöyle özetlemek mümkün bu düsturumu; birşeyi yapamıyorsan* tam zıddını yap ki mallıkta yeni rekorlar peşinde koşabilesin..

mesela spora gitmediğin günler eve gidip pizza ye*, sabah işe gitmek için servisi kaçırdığın gün kafa izni yap işe hiç gitme*, bir dersten kaldıysan o dönemi salla bir sonraki dönem verirsin dersleri*...

hayatım böyle böyle fazladan efor sarfetmekle, batırdığım şeyleri toparlamaya çalışmakla, zorla bir yerlere gelmeye çabalamakla geçti. böyle deyince herşeye rağmen çalışıp çabalayıp büyük bir şirkete ceo olmuşum gibi bi algı oluşmasın, gayet sıradan bir yaşantısı olan*, kapitalizm piramidinin en altlarında yer alan bir adamım.*

bu saçma davranışın en kötü yanı, hiçbir şeyi tam yapamayacağına, sonuna getiremeyeceğine inanıyor olmak. yani şöyle ki, bi' azimle başlayıp ilerlettiğin herhangi bir şeyin, en ufak zorlukla karşılaştığın anda yerleyeksan olması an meselesi.

ya hep ya hiç insanları içinde, benim gibi durumun ne kadar vahim olduğunun farkında olanlar kadar, bu davranışı çok matah birşey gibi görüp sağda solda caka satan andavallar da mevcut. gördüğünüz ortamda, "abi benim olayım bu, ya hep, ya hiç!!!11!!!" dediklerini duyar duymaz ağızlarına fırın küreğiyle vurun.*
hesabın var mı? giriş yap