şükela:  tümü | bugün
 • sağlam, kesin bilgi. bir şeyi iyice, kesin olarak bilme durumu.
 • gayb hakkında şeksiz, şüphesiz, içine hayal ve vehim karışmamış, kesin ve mutlak bilgi.

  (bkz: ayn el yakiyn)
  (bkz: hak el yakiyn)
  (bkz: ilm el yakiyn)
 • üç derecesi vardır: ilm'el yakin, ayn'el yakin, hakk'al yakin.

  bu seri aslında manalarını tam olarak karşılamasa da; bilmek, anlamak, idrak etmek, ihata etmek olarak açıklanabilir.

  insanın nefsi bundan azade olabilir mi ki.. nefsi emmare'yi dışarıda bırakırsak, sırasıyla nefs-i levvame, nefs-i mülhime, nefs-i mutmainne, nefs-i mardıyye, nefs-i kamile dizisi de aynı paralel çizgiyi nefs üzerinde anlatan duraklardır.

  öyle bir çizgi ki aslında diğer tüm çizgiler şu iki noktanın arasında uzanırlar.. yatay mı dikey mi belli olmayan tılsımlı çizginin üzerinde. "ene"` :benile başlayan ve son kertede "sadece o" :rabb` dedirten doğru. ene'den ene'l hakk'a bir ince yol. bıçak sırtı, bu ince çizgiden daha kalındır. çizginin en alt ve en üst noktaları ise:

  (bkz: esfel-i safilin)
  (bkz: sidret-ül münteha)
 • bir şeyin varlık veya yokluğundan birine, bir delil sebebiyle, aklın kesin olarak veya kuvvetli bir zanla karar vermesi.
 • 1)ilmel yakin 2)hakkál yakin 3)aynel yakin ve zevki ruhani .. bunlar imanin mertebeleri burada yakin iman anlaminda kullanilmistir hatta bununla ilgili yangin ornegi verilir. bi yerde yangin vardir bilirsiniz o taraftan gelenler soyler hatta isiyi hissedersiniz bu ilmel yakin sonra biraz yaklasirsiniz o yangini gorursunuz biraz daha isiyi hissedersiniz bu hakkal yakin sonra biraz daha yaklasirsiniz bu defa icinde sizde yanginla yanarsiniz buda aynel yakin dir. ve tum bu asamalarin sonunda zevki ruhani.. lezzet alirsiniz yaptiginiz ibadetlerden boyle caniniz ceker yani ki buda allah in bi lutfudur cok sukur gereltirir. hatta efendimiz 'namaz bana sehvet derecesinde sevdirildi' buyurmustur
 • (bkz: ilme'l-yakin)
  (bkz: ayne'l-yakin)
  (bkz: hakka'l-yakin)
  (bkz: yakın)
 • benim zihnimde nedense ısrarcı bir şekilde "öğrenmek" anlamını çağıran kelime. belki de öğrenerek bilmektir, bilemedim şimdi.