• efendim bazı şarkıları art arda dinlememek gerekir ki, bu yalan da olsa şarkısı kendi yerini tam da acılara tutunmak'dan sonrada bulur.. bu bulduğu yer aslında hiç de iyi değildir, zira "yalanmış, hepsi yalan / sevmek diye bir şey varmış / sevmek diye bir şey yokmuş" gibisinden bir cümle kurduktan sonra bu şarkıyı dinlemek pek de sağlıklı insan davranışı değildir.. dinlemeyin kardeşin, dağılın, dağılın..
  • yıllarca dinlenmese de, bir anda "yalan da olsa" kelimelerinin akla gelmesiyle anımsanan ve o anda dağıtan ahmet kaya şarkısı.

--
    yalnızım yalnızlığım beni dinlemekte
    yalan da olsa ne var ki bu şarkıyı söylemekte
    yalan da olsa içimden bir bulut akıp gidiyor
    yalan da olsa mutluyum ya
    bu bana yetiyor
    --
  • otuzbeşliğin son düzlüğündeydim...kadehin yarısından biraz fazlası doluydu...bir yudum daha aldım, akabinde sigaramdan derin bir nefes çektim...sonra neden bilinmez nadiren yaptığım şeyi yaptım, sigara baş,işaret ve orta parmağımın orta yerinde durmuşken ainden durup, sigaraya doğru bakmaya başladım...sigaramın közü beni çok ötelere götürdü...yatmadan önce sobanın ön tarafından baktığım çocukluğum kış geceleri...sönmeye yüz tutmuş kömür közleri; bana artk yatmam gerektiğini hatırlatan...o anda duyarım bu şarkıyı, uzaktan uzağa gelir kulağıma..."yalan da olsa mutluyum ya, bu bana yetiyor"...o anda beni, bir daha asla gidemeyeceğim, tarif et deseler edemeyeceğim ıssız yerlere götürür...
  • ahmet kaya'nın nasıl bir sese sahip olduğunu anlamak için yeter de artar bu şarkı.
  • sözü ve müziği ahmet kaya'ya aittir.

sokak ortasında bir kadın bar-bağırıyordu
    kendini arıyor, kendini soruyor bağırıyor
    sesi kulaklarımda bir kurşun gibi patlıyor
    yalan da olsa haklılar diyoruz ama
    bu da yetmiyor

gece yarısı vardiyada işçiler tedirgin üşümekte
    işten değil, güçten değil, içten üşümekte
    zaman geçmekte, zaman gecikmekte, zaman üşümekte
    yalan da olsa birleşiyorlar ama
    bu da yetmiyor.

gece yarısı bir müzisyen evine yine geç dönüyor
    taksi parası bile yok cebinde ama evine dönüyor
    iki damla yaş geliyor gözlerinden cigarası sönüyor
    yalan da olsa zenginiz ya
    bu bize yetmiyor

yalnızım yalnızlığım beni dinlemekte
    yalan da olsa ne var ki bu şarkıyı şarkıları söylemekte
    yalan da olsa içimden bir bulut akıp gidiyor
    yalan da olsa mutluyum ya
    bu bana yetiyor
  • bu gece ki konserde bajar grubunun ahmet kaya ya bir selam gönderelim kimse ahmet kaya nın bu ülkeyi deli gibi sevdiğini inkar edemez deyip söylediği yeni albümünde muhtemelen yer vereceğini düşündüğüm az bilinen taş gibi ahmet kaya parçası
  • son 1dakikasında iyice içine çeken,tam gözleriniz dolarken ''yalan da olsa mutluyum ya'' dizesiyle irkildiğiniz şarkı.
  • simdi hayirli bir is yapacagim:

http://www.youtube.com/watch?v=yh7pye36zaa [gozum vedat agabey]
    http://www.youtube.com/watch?v=7jadrfxmtf4 [gozumun bebegi ahmet agabey]

- sizin de omrunuz uzun olsun canim efendim, sizin de.

"yalan da olsa içimden bir bulut akıp gidiyor".
  • her beşliği ayrı bir hikayeyi barındıran bir ahmet kaya şarkısı, şaheseri.

ilk beşliği belki şiddet gören bir kadını, belki hayatın sillesini yemiş bir travestiyi anlatıyor. "haklılar" deyip sustuğumuz insanlar. nitekim yetmiyor.

ikincisi, işçiler. "dünyanın bütün işçileri birleşin" diyen karl marx'a öyle şık bir atıfta bulunuyor ki, inanaman ağlan be gardaş.

sonra müzisyen. ne var ne yok anlatmış zaten o beşlikte. belki günlük masrafını çıkarmaya çalışan bir meyhane çalgıcısı. her performanstan sonra takdir toplayan insan. yani yalan da olsa zengin. ama yetmiyor.

son beşlik bu şarkıya içlenen herkes işte. bütün bunlara rağmen yalan da olsa mutluyuz. bu da bize yetiyor ki sabah olunca mutsuzluğumuzu gömüp işe/okula gidiyoruz.

dinleyiniz, dinletiniz.
  • " bize iş verseler, bize çalışma imkanı verseler, fuhuş o kadar azalır ki, yapmak isemeyen, çalışmak isteyen o kadar çok insan var ki... vermiyorlar işte ne yaparsın. sevmiyorsun, hoşlanmıyorsun, tamam anlıyorum ama bari ilişme..."

bir transeksüel kadın bunları diyor bu şarkıya başlamadan hemen önce.
hesabın var mı? giriş yap