şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin en iyi jazz sanatçılarından biri. eski 45'liklerin çoğunda beşlisi ya da altılısı ile görebilirsiniz. özellikle de ajda pekkan kayıtlarında. son zamanlarda trt istanbul radyosu hafif müzik ve caz orkestrası'nda çalıyor.
 • bodrum’da çalıştığım yıllarda* saksafon dersi almaya nail olduğum muhteşem insan.
 • 1960'ların sonu ve 1970'lerin başında, gerek bireysel olarak gerekse orkestrasıyla birlikte harikulade eserler ortaya koymuş saksofon üstadı.

  efendim yalçın ateş, hem kendisi hem de yalçın ateş orkestrası ile birçok eser vermiş bir müzik insanı. 1960'larda orkestrası ile birlikte selçuk ural, şenay, gökhan abur, semiramis pekkan, ajda pekkan, gönül akkor, gönül turgut, ertan anapa, alpay ve nesrin sipahi gibi birçok değerli müzisyene ait onlarca şarkıda bizzat bulunmuş.

  en güzel kısım ise şu: bu şarkıların bazıları, hâli hazırda spotify'da ulaşılabilen eserler!

  60'lardaki bu başarının üzerine, yalçın ateş, bireysel olarak şarkılar yayınlıyor. iki 45'liği var bu dönemde, ikisi de istanbul plak'tan 1972'de çıkmış. ilk 45'likte, orhan gencebay'ın bir teselli ver'i ve erkin koray'ın yağmur'u üzerine saksofon ilave ederek mükemmel eserler ortaya koymuş. aslında, şarkıların orijinal altyapılarının üzerine direkt enstrüman ilave etmiş kendisi ama gayet kalıpların dışında bir iş, değil mi?

  aynı yıl çıkan ikinci 45'lik, erkin koray'ın koca dünya'sı ve kamuran akkor'un kader çıkmazı'nı içeriyor. ne yazık ki, bu şarkılara ait herhangi bir dijital kayıt bulamadım; entry'ye ekleyemiyorum. ilerleyen zamanda karşıma çıkarsa, ivedilikle entry'ye ilave edeceğim.

  ilk plağının ön yüzü böyleyken arka yüzü şu şekilde basılmış. ikinci plağın yüzleri ise sırayla şurada ve şurada gördüğünüz gibi. bu görsellere ait plakları, bugün çok fazla aramadan bulabiliyorsunuz esasında. kıymeti pek fazla bilinmediği için, bu, değerli insana dair plaklar, pek de yüksek fiyatlar ile satılmıyor.

  belirtilmesi gereken birkaç husus var yalnız. her iki plakta da yazan 'istanbul plak stüdyo orkestrası', doğru bir ifade değil. zira, ilk plağın ilgili kısmında 'süheyl denizci orkestrası' yazması gerekirken ikinci plakta da 'erkin koray & süpergrup' yazmalı imiş. hatta müzik yönetmenleri de norayr demirci değil, bizzat erkin koray'mış. bunun yanında, 'enstrümantal seri 1' ve 'enstrümantal seri 3' olarak basılan plaklara rağmen 2. plak söz konusu değilmiş; basımda kaynaklanan bir hata mevcut burada. epeyce önemli müzisyenlerle işbirliği yapan yalçın ateş'in, o dönemde, bu iki plak hariç bir çalışması olmamış çünkü. bilgiler, yalçın ateş'ten teyit edilmiş durumdadır efendim.

  günümüz müziği sebebiyle, pek de şanslı durumda olduğumuz söylenemez esasında. eskiye duyulan özlem, hem direkt o dönemin müziğini dinlemek hem de cover üstüne cover yapmak suretiyle, neredeyse her gün karşımıza çıkıyor. yalçın ateş gibi, emeği yıllar sonra bile anlaşılan müzisyenlere geç de olsa ulaşmak ise, sanırım en büyük şanslarımızdan biri.

  not: "assolistler sahneye en son çıkar!" diyerek, bu entry'de payı benden daha fazla olan ve bilgisini paylaşan; bizzat yalçın ateş'in oğlu hakan ateş ile iletişim kurmak suretiyle konuyu en gereken merciden teyit ettirmiş, entry'de yer alan görselleri tarafıma göndermiş ve hakkında iki kelâm etmeye çalıştığım değerli müzisyeni bana tanıtan parliament night blu ray'e, bir de buradan teşekkür ederim.
hesabın var mı? giriş yap