• lan ne saçma şey şu ya.. o kadar adam koca süzer plazadan apar topar aşağı indirildik, orada normalde olmayan çöp birikintisinde çıkartılan yangınımsıyı yine orada normalde hiç olmayan itfaiye arabası söndürdü. biz sigara ve kahve içtik..

baktık..
    ..
    baktık..

- söndü mü recai ?
    - abi söndü galiba evet
    - tamam çıkıyoruz mu yani..
    - abi dur bi 5 dk daha müdürler çıksın sonra şeyaparız
    - he lan tamam

ee noldu lan şimdi ?
  • işyerinde yapılanı makbuldür. monoton iş hayatına, renk katar. (nasıl bi iş hayatım varsa, yangın tüpü bile beni heycanlandırmış)
    afad falan geldi, herkese yangın söndürme tüpünü nasıl kullanılır öğrettiler.
    bi de güzelce yangın söndürdük, bitti gitti.
  • çalıştığım iş yerinde periyodik aralıklarla yapılıyor. birkaç yıl önce büyük bir yangın yaşanmış olmasına rağmen, her seferinde angarya olarak görülüyor. iş güvenliği uzmanı arkadaşlar haricinde pek fazla ciddiye alan yok.

dikkatimi çeken ise, iş yerindeki tüm personelin katılımı ile gerçekleşen tatbikatta, yangın söndürme eğitimi için hep mavi yakalılar öne atılıyor.

zaten gerçek işi yaparak, iş yerini ayakta tutan bizler, yangını da mı söndürelim?

demek ki olası bir yangında amir, memur kesimi arkasına bile bakmadan bırakıp gidecekler bizi.

sahtesinde bile üstü başı kirlenir endişesiyle elini sürmeyenlerin, gerçek yangında yardım edeceğine nasıl güvenelim?

bu nasıl bir düzen, nasıl bir algı?
  • volvo alıp plakasına kurban kanı süren ama kemeri arkadan bağlayan insanların yaşadığı toplumda boş iş olarak görülür.
  • yangın alarmı çaldırılarak personelin binayı tahliye etmesi egzersizi

veya:

kontrollü bir biçimde çıkarılan yangının halihazırda bekletilen ekiplerce söndürülmesi

(bkz: yangın tatbikatının kontrolden çıkması)
  • şirkette az önce yapılan sayesinde bana ciddi ciddi ortaokul arkadaşımı bulduran olay. tabi 1000i aşkın kişiyi ilk kez aynı anda beraber görünce facebook'tan farksız oldu. herkes arkadaşının arkadaşlarına bakıyor.
  • kışın yapılanına montla çıkmak elzemdir. bu yanmayan kumaş ondan giydim de geldim denilir sonra. grip ulan.
  • bazılarının çok komik görüntüler ortaya çıkardığı eylem.

hele küçük ilçelerin itfaiyeleri canları sıkılınca ilçe meydanının ortasına bir tane kova koyup ateşe veriyorlar. bildiğin kova lan! sonra söndürüyorlar. neymiş ateşin dibine sıkılacakmış toz. lan açık alandaki ateşi söndürmenin nesini anlamayacağız biz? kapalı ortamda nefes alınamayacak kadar siyah dumanın olduğu bir durumda neler yapılacak anlatsana! ama abisi kendisi de bilmiyor ki itfaiyeci amca. neyse komik işte. böyle anlatınca komik olmuyor ama..
  • tamamen gereksiz olmasa da, yangin panigine pek bi faydasi olmayan eylem.

yangin alarmi calar, herkez bunun bi tatbikat oldugunu dusunerek tembelce oturdugu yerden kalkar, sakince assagiya iner. her sey iyi gorunmektedir.

fakat gercek yanginda olaylar boyle gelismez. insanlar panikten camlardan atlar, birbirini ezer, bayilir vs...sebebi ise asil hazirolunmasi gereken seyin yanginin panigi olmasidir, ve maalesef panigin tatbikati yapilamamaktadir.
  • yapılması gereklidir.

bunun sonucunda uygulamadaki ve müdahaledeki eksiklikler görülür. olası bir yangında, depremde daha sağlıklı tahliye ve müdahale işlemleri gerçekleştirilir. tabi ki ülkemizde felaketlere verilen önem, olayın meydana geldiği günden itibaren max. 10 gün geçerli olduğundan bu da gereksiz bulunur.
hesabın var mı? giriş yap