• ögretim ilkelerinden biridir. ogretimin, yaparak ve yasayarak gerceklestirilmesidir.

(bkz: ogretim ilkeleri)
  • savunucusu johann heinrich pestalozzi'dir.
  • yaklasik 2 hafta sonra

- okuduklarimizin %10'unu
    - duyduklarimizin %20'sini
    - gorduklerimizin %30'unu
    - gorup duyduklarimizin %50'sini
    - soylediklerimizin %70'ini
    - yapip ve soylediklerimizin %90'ini hatirlamaktayiz.

(bkz: yasanti konisi)
    (bkz: aktif öğrenme)
    (bkz: aktif yasanti)
  • geçen hafta boyunca etkinliklerde kullanılan meslekler temasını pekiştirmek için bugün bi hikaye okurken beni aciz kılan öğrenme çeşididir.

hikayede çamaşır ipinde kuruyan doktor önlüğü, avukat cübbesi, ailenin basketbol oynayan çocuğunun forması, keman çalan kızın yeleği vs. nin ve sonunda çorabın da katılmasıyla devam eden sohbetleri konu edilmiş.

-öğretmenim cübbe ne?
    +hakimlerin, avukatların, mahkemede giydikleri kıyafet, onların iş elbisesi. polislerin, itfaiyecilerin üniforması gibi yani. peki ben de size bi soru soruyum o zaman. mahkeme ne demektir biliyo musunuz?

o sırada bi eli yumuk, dudaklarında; diğer eli havada, parmağını kaldırırken söz almayı bekleyemeden (aslında her çocukta olan bilmenin heyecanından değil ondaki bu sabırsızlık) ayağa kalkıp cevap veren bi tanesi;

-boşanmak demektir öğretmenim.
    +eveeeet, boşanmak demektiiir (bu da onay değil, şaşkınlıktır, ne söylesemdir). bunun üstüne; aslında sadece boşanılan yer değildir, orası bıdıdııdıdı...

sonrasında boşanmanın her ailede olabileceği, bunun çok kötü bişey olmadığı (ki o yaşta bi çocuğun anne ve babasına aynı anda ne kadar ihtiyacı olduğunu bilirken, onların bu konuşma sırasında hayır çok kötü bişeydir bakışları dilinizi dolar), sadece anne-babaların anlaşamadıklarında ve artık aynı evde yaşamak istemediklerinde bunun olduğunu, aynı evde yaşamasalar da yine onların anne-babaları oldukları uzuuun uzun anlatılır. bu konuşulanlar hepsinin ilgisini hikayeden çok çekmiş, sınıf hiç yaşanmamış bi sessizliğe bürünmüş olsa da fark etmez.

çünkü o yaşlarda çocuklar yaparak yaşayarak öğrenir.
  • ozellikle ilkogretim duzeyinde, en etkili ve verimli ogrenme yoludur.
  • surekli dile getirilen ancak okullarda ne kadar uygulandigi veya uygulanabildigi dusunduren ilkedir.
hesabın var mı? giriş yap