• rekabet kurulu, sipariş verirken alınan komisyon oranının görüntülenmesini sağlaması gerek. ben müşteri olarak getir ya da yemek sepetinden ürün alırken sadece fiyatını değil esnaftan aldığı komisyon oranlarını da görmek istiyorum. bu ticari gizli bilgi olamaz. benim parasını verdiğim hizmetin bilgisini benden mi saklayacaklar? hem esnafı korumak hem de bu platformlar arasında rekabetin korunumu için bu gereklidir
    tanım: müşterinin bilmediği ama bilmesi gereken komisyon oranlarıdır
  • güzel bir noktaya değinilmiş. sipariş geçerken nasıl en son aşamada kdv, kurye ücreti vs görebiliyorsak ayrıca hizmet bedeli(komisyon oranı) ve restorana aktarılacak tutarıda görebilmemiz gerek
  • edit 3, girdinin sonuna eklenmiştir.

edit 2:

çokça mesaj gelmiş. akşam hepsine tek tek cevap vereceğim. genel anlamda yazılanlara da cevap olacak şekilde herkesin sorusuna, eleştirisine istinaden ekleme yapacağım. ama söylemden geçemeyeceğim bir şey var.
    ülkede muhalif olmak çok zormuş valla.
    var olan bir uygulamanın şartlarını anlattığım yazımda bile neler söylenmiş.
    olm aklı tutulması mı yaşıyorsunuz?
    sizin de karınıza olan bir şey söylüyorum.
    bu durumda hala bunu eleştirebiliyorsanız ya firma çalışanı ya da trolsünüz. bekleyin akşamı.

dostlar, romalılar, yurttaşlar okuyun da restoran fiyatları neden bu kadar yüksek öğrenin.

restoranıma bedavadan %40-45 ortak olan yemeksepeti, getir, trendyol, vb. gibi firmaların nasıl aç gözlü olduklarını,

kapınıza gelen yemeklerden ne kadar komisyon aldıklarını,

sizden tahsil edilen tutarları esnafa kaç günde bir ödediklerini anlatacağım.

illaki bu zenginlerin bayrağını taşıyıp “işinize gelmiyorsa çalışmayın” diyecek odun kafalılar çıkacaktır. peşinen söyleyim kimseden bedava hizmet beklemiyoruz. adaletli olmalarını istiyoruz.

yemek üzerine kurula e-ticaret sitelerin hemen hepsi benzer ücretleri alıyor. ben genellememi ismini belirttiğim 3 firma üzerinden yapacağım.

bu firmaların sipariş komisyonu, sipariş başına %15 arkadaşlar.
    evet yanlış duymadınız %15.
    kimisi %11,5+ kdv(20),
    kimisi 11,8+ kdv.
    yani yuvarladığımız zaman% 15.
    hatta çoğu zaman geçtiği bile oluyor. kendilerince reklam kampanyası oluşturup indirim yapıyorlar ya, onların bile tutarlarını esnafa yansıtıyorlar.

şöyleki, arıyor her hangi birinin temsilcisi;

- bölgenizde 40tl indirim yapıyoruz. katılırsanız sıralamada yukarıda olursunuz. katılmazsanız aşağıda kalırsınız diyerek sizi katılmaya zorluyorlar. sonra da diyorlar ki; bu 40tl indirimin %50sini biz karşılıyoruz kalanını siz.
    kabul etsem sipariş başına 20tl daha kesiyorlar, etmesem sıralamada cehennemin dibine atıyor. öyle ki, isim yazarak restoranınız anca bulunuyor.
    ayrıca benden 40 tl indirim için onayı alıp
    son kullanıcıya da parça parça veriyorlar.

örnek vermek gerekirse benden 40 tl indirim için onay aldı. sana 30 tl indirim yapıp, aradaki 10tl yi yine kendisi alıyor. yine yanlış duymadınız. kullanıcıya yaptığımız ortak kampanyadan bile para kazanıyorlar.

ayrıca yemeksepeti denen ve bir an önce batmasını temenni ettiğim bu dandik oluşum( halk bunu ne zaman fark edip bunları sepetleyecek çok merak ediyorum) 2023 sonu kurye hizmetini sadece kendisinin verebileceğini aksi halde onların platformunda olamayacağımı söylediler. bu şu anlama geliyor kapımda maaş verdiğim kurye var ama yemeksepeti siparişini götüremiyor. neden yemeksepeti kendi götürüyor. tabii bedavaya değil olm.
    zorla sattığı bu hizmetten de %15 sipariş komisyonu ek, %22-23+ kdv götürme ücreti kesiyorlar.
    okurken bile yuh dediğinizi hissedebiliyorum.

pekişmesi açısından örneklendireyim. sepete eklediğiniz 300 tl olan yemek bedelinin en az %42’sini yemeksepeti alıyor. bu da düz hesap 125tl yapsın.
    300 tl’ye internet üzerinden verdiğiniz sipariş ekranıma düşer düşmez 175 tl oluyor.
    bununla da kalmıyor.
    bu 175tl yi de en erken ödeyen 1 hafta sonra ödüyor.
    hem komisyon alıyorlar hem de parayı bloke ediyorlar.
    (bkz: hemebibi veriyorum hem fırça yiyorum)

ee salak mısın çalışma o zaman diyeceksiniz. çok denedim sevgili userlar. bölgemde el ilanı bastırıp indirimli fiyatlı kampanyalı broşürler dağıttım. magnetler yaptırdım. telefonla verilen siparişlere içeçek ücretsiz dedim. 1 sene siparişleri telefondan alabilmek adına siz kullanıcıların arkasından koştum.
    sonuç ne oldu derseniz?
    100binden fazla el ilanı, 1 aylık çalışma sonrası telefon siparişinde gözler görülmeyecek bir artış.
    kullanıcıyı da anlıyorum bu noktada ki aynı zamanda kendim de kullanıyorum. yattığı yerden elinde telefonla menüyü görüp siparişi oluşturup ödemesini yapıyor. kimseye bir şey anlatmadan, çat diye kapıya sipariş geliyor.

“işte bu noktada sizin fark etmeniz gereken konforla verdiğiniz siparişten dolaylı olarak sizden de hizmet bedeli alıyorlar.”
    nasıl mı?

komisyonlar bu kadar yüksek olunca esnaf marjı yakalamak adına zam yapıyor.
    restorana gitsen 175tlye alabileceğin ürünü kapına istediğin için 300tl ye alıyorsun.

yukarıda anlattığım denklemde 3 taraf var. yemeksepeti, esnaf ve müşteri. bu taraflardan kazanan tek taraf, kazanmasına en az ihtiyacı olan yemek platformları.

şimdi esnaf ve tüketici olarak el ele verip bunları zengin mi edeceğiz?
    yoksa mahallenizde bulunan sürekli sipariş verdiğiniz esnaftan telefonla indirimli fiyattan yemek mi söyleyeceksiniz?
    tercih sizlerin.
    emin olun her restoran bu 125liranın 125lirasını da yemeksepetine vermektense tüketiciye vermeyi tercih eder.

edit.
    tekel olmaya çalışan bu firmalara karşı esnafı da tüketiciye de birlik olmaya davet ediyorum. artık bu zenginleri daha fazla zengin etmeyelim.
    destek verin rica ediyorum. ne kadar gündemde olursa o kadar görünürlüğü artar. belki birileri de görüp, bunlara dur der.

edit 3.
    ben yüksek fiyatla ürün satmaktan, hem benden hem senden daha fazla kazanan sermayeden rahatsızlığımı dile getirdim.
    ben 300 tl’ ye satınca da alıyorsunuz zaten. benim için değişmiyor ki.
    ben üzerimizden daha fazla nemalanmasınlar derdindeyim. çünkü ben de aynı zamanda bir tüketiciyim.

1- restoranların gel-al da fiyat farkı uygulamadığı söylenmiş ve bir çok mesaj atılmış.

şöyle bir durum var. bu firmaların arada bir restoranlara gidip fiyat kontrolü yapan çalışanları varmış. online ve dükkan fiyatları farklı mı diye?
    çünkü bunu alanen yapmamazı müdahale edebiliyorlar. (zoraki sözleşme şartları) ben 3 yıldır işletmeciyim. böyle bir durumla karşılaşmadım. ama bundan korkan esnaf da olabilir.
    bu hurafe de olabilir.
    bilmiyorum.

ben toplum bilinci oluşması adına mevcuttaki uygulamanın işleyişini anlattım.
    size balık vermedim.
    balık tutmayı öğrettim.
    ayrıca etiler’de, beşiktaş’ta vb. ne bileyim? ya da zincir restoranlardan bahsetmedim. esnaflardan bahsettim.
    mahalledenki pilavcıdan, köfteciden dönerciden, tostçudan, pideciden bahsettim. girin içeri, selam verin.
    abi sizden yüksek komisyon alıyorlarmış.
    bunu öğrendim.
    ondan kendim geldim.
    komisyonumu isterim diye şakanı patlatacaksın.
    o da, tabii efendim deyip yapacak indirimini. hatta gerçek esnafsa önce kendi söyler, gel alda %20 indirim var diye.
    ya da 25, neyse.
    yapmıyor mu?
    asla bir daha oradan sipariş verme.
    aç gözlünün tekidir. her memleketin, her mesleğin kısaca her insanın iyisi kötüsü var arkadaşlar bunu biliyoruz.

mesela ben, telefon siparişlerine içeceği ücretsiz gönderiyorum. çünkü benim de götürme masrafım var. ama vatandaş kendi geliyorsa, hem içecekleri bedava veriyorum hem de %20 indirim uyguluyorum.
    (silah çekseniz ölümle tehdit etseniz iş yerimin adını söylemem. bu bir reklam değil, olması gereken. )

2- size vereceğime onlara veririm hiç değilse istihdam sağlıyorlar, teknoloji de ucuz değil denmiş.

tabii ki özgürsünüz. istediğinize verip vermemekte.
    istihdam konusuna gelince biz de posta güverciniyle teslimat yapıyoruz zaten.

teknoloji pahalıdır ucuzdur bilmem. ama vereceğim örnekteki kadar pahalı değildir bence.

şöyle ki; küçük ve işlek bir işletme en kötü ayda 200- 300 bin tl arası online satış cirosu var diyelim.
    ortalamasını alırsan aylık 250bin tl.
    komisyonu da %40 alırsan, 100bin tl olur.
    bu, şu demek; mahalle arasında bulunan 1 (sadece bir) esnaftan ortalama aylık 100bin tl komisyon alınılıyor. (bu senaryo ilgili firmanın kuryesiyle teslimatta geçerlidir.)
    şimdi, ülkemizde bu platformlarda çalışan kaç restoran vardır.
    düşünün.
    çarpın toplayın.

bu hesaplama işlemini, işletmemin karını zararını, benim hesabımı benden daha iyi yaptığını iddia eden aşağıdaki, hesaplayan genius userden rica ediyorum.
    teknoloji ve çalışan maliyetinin kaç katı çıkacak kim bilir.

entryde de bahsettim.
    bedava hizmet beklemiyoruz.
    kazansınlar tabii hizmet veriyorlar ama esnafı ezmesinler.
    adil olsunlar istiyoruz.
    esnafın ezilmesi tüketiciye yansıyor.

3- telefon siparişleri geç geliyor?

arkadaşlar samimiyetle söylüyorum gelen her telefon siparişine öncelik veriyoruz ve hızlıca yapıp gönderiyoruz.
    neden?
    müşteri memnun kalsın online değil telefona yönelsin diye.
    içeçek hediye gönderiyoruz.
    tatlı, ne bileyim değişik ikramlar gönderiyoruz.
    ama yoğunluk oluyor, kaza bela oluyor, oluyor bazı aksilikler maalesef.
    her şeyi 4*4lük yapamıyoruz.

4- e çalışmayın o zamancılara gelsin.

tamam.

buna peşinen cevap vermiştim. tekrar üstünden geçiyorum.
    arkadaşlar tekel olmuşlar.
    çalışmayınca olmuyor işte. entryde de bahsettim. ne yaparsak yapalım olmuyor.
    bu yazı vesile olur belki ne dersiniz?
    dur, arayım telefonla söyleyim dersiniz.
    direkt açtıklarında sorun arkadaşlar. telefondan siparişi verip gelip kendimiz alsak fiyat farkı var mı diye?
    yok derse söyleme.
    ya da online söyle.

öyle bir algı olulmuş ki sanki aynı fiyata gidin alın demişim gibi.
    siz uygun fiyatlı alırsanız bütçenizde yer açılır tekrar yersiniz. hem siz hem biz kazanırız. arada fazla kazanan sermaye adil kazanmaya başlar böylece.

belki bugün ekstra 100 sipariş telefonla verilmiştir. herkes biraz daha fazla kazanmıştır. birilerine bir fayda sağlamışızdır birlikte.
    güzel şeyler bunlar.
    eleştirmek için eleştirmeyin.
    yok uydurma oranlarmış.
    niye uydurayım ya?
    gerizekalı mıyım ben?
    dur bir şey uydurup da yazayım mi dedim?
    siz öyle mi yapıyorsunuz?
    lütfen az eleştirirken mantıklı şeyler söyleyin.

ayrıca şu konuda anlaşalım. herkes istediği yerden siparişini verebilir. beni hiç ilgilendirmiyor.
    bunların sebeplerini açıkladığınız mesajlar atmayın.
    bazı arkadaşlara dönemedim lütfen kusura bakmasınlar. ama bilmelisiniz ki herkesin fikrine düşüncesine saygım var.

son olarak, bu sene başında kira sözleşmemi yenilemeyeceğimi belirttiğimden, ay sonu itibariyle iş yerimi de kapatıyorum.
    mutluyum.

üzerine alan herkese sevgiler, saygılar.
    sağlıcakla kalın.
  • şöyle de bir durum var. gel al siparişteki müşteriye de aynı fiyat isteniyor bu ne olacak peki ?
    300 tl'lik siparişin 125 lirasını platformlara vermek doğru da, gel al müşterinize 100 düşüp 200'den satayım demiyorlar. bu daha büyük bir sıkıntı bence.
    platformda 300'e gördüğüm ürünü 200 tl'den alacağımı bilsem gidip alırım açıkçası. daha yakın lokasyonlarda semt esnafını tercih etmeye çalışırım.
    ama gidip almak istediğim üründe de aynı fiyatı dayatıyorlar.
    buna platformlarda müsaade etmiyorlar sanırım esnafın direkt günahını almayayım.

extra : #162675794 istinaden, keşke her işletmeci bu şekilde önlem almaya çalışsa ama bunu da tespit ettikleri takdirde yine sorunlarla karşılaşılacak.
    sektör üzerindeki fahiş fiyatları ve enflasyonu bu platformlar sebep oluyor demek bu ki; buna zaten bir müdahale şart değil mi?
    patates soğan depoları basan hükümet bunlara neden bir şey yapmıyor anlamak güç. hele ki bu kadar büyük bir sektörden bahsediyoruz. garip.

başlıkta bahsedilen fiyat farkları totalde min. %30'lara geliyor ki muazzam bir oran. bugün 60 liraya aldığınız bir lahmacun net 40 lira bandına iniyor neredeyse.
    ama bahsedilen prosedürler ve kontrollerden dolayı gidip alsanız da 60 lira oturup yeseniz de 60 lira uygulamadan söyleseniz de 60 lira.
    bu kadar yiyecek işletmesinin bir araya gelip buna bir "dur" diyememesi, demeye çalışmaması da ayrı bir saçmalık bana kalırsa.
    sömürülmeye bu kadar alışmış olmak normal mi?
    en nihayetinde yine olan esnaf üzerinden son tüketiciye oluyor.
  • ben bunu bilen bir tüketici olarak lezzetini ve hizmetini sevdiğim işletmelerden bizzat telefonla arayıp talep ediyorum. tabii yemek sepetine nazaran fiyatı daha ucuz ise. tabii bizim esnafımız mağdur ama yemek sepeti, getir vs çakal ya, direkt restorandan sipariş verseniz de aynı paraya satıyor birçok restoran.

o halde kafanı kullan kardeşim. insanları, senin hizmetini beğenen insanları direkt kendine iletişime yönlendir. bunu da yemek sepetinden daha ucuza veya farklı bir kampanya yaparak yap.

yani kısaca, onlar aç gözlü ise siz de en az onlar kadar aç gözlüsünüz.
  • platformlarda indirim gördüğüm 6 farklı restorana ( farklı günlerde) ,ki 4 ü zaten sürekli sipariş verdiğim yerdi, aradım sipariş istedim tabi ki xxx fitmasına yaptığı indirimi bana yapmadı. ben de xxx firmasından söyledim.

madem öyle indirim onayı veriyorsun sisteme bari kendi fiyatını da o süre boyunca güncelle de bir de komisyon verme.
  • bu tekelci oluşumların bedava para kazanması ve bu denli kazanması hoş görülmemeli. piyasa kendi arzını yaratıp dengeler umarım. getir olmasa nevzat denilen adamın ürettiği yemek sepeti neler neler yapardı kim bilir.
    ancak:
    sipariş ücreti neredeyse her işletmede telefon ve internette aynı.
    uygulamalar sürekli kampanyayla sana ek destek sağlıyor.
    sorun yaşasam esnafa nasıl derdimi anlatacağım, kaç esnaf dinleyen, ilgilenen yapıda.
    gerçekten negatif yorumdan o kadar çekiniliyor ki uygulamadan siparişte zamanında getirme, eksiksiz getirme çok daha iyi.
    mahallemde harika bir lahmacuncu var getirden keşfetmiştim, sonra telefona geçtim, sorunsuz gidiyoruz 20 seferdir, iyi ve doğru hizmette tekrar aplikasyona da dönülmüyor.
  • teknolojinin ucuz bir şey olmadığını bilmeyen esnafa fazla gelen oranlardır.

devlet de işletmene 8-18% oranında ortak oluyor, bir de gelir vergisi de verince (ki çoğunun kuruşu kuruşuna ödediğini sanmam) 40%'ı devlete, yazarın iddia ettiğine göre 45%'i de app'in geliştirici firmasına kalıyorsa neden hala bu işi yapıyorsunuz?
  • 300 liralık siparişimin 150 lirasını yemek firmaları komisyon olarak kesiyorsa, ben senin restoranına kendim geldiğimde neden yine 300 liraya alıyorum aynı siparişi? bunu herkes sorumuş ama cevap yok.

aynı siparişimi sana kendim gelip 200 liraya yakın mal edeceğimi bilsem söz gelip kendim alacağım.
  • esnaf arkadaşlara yardımcı olmak için birkaç kere doğrudan esnaf arkadaşlara sipariş verdim ,sırf komisyon vermesinler diye ,bu konularda dikkatliyimdir, yabancıya gitmesin, kendi vatandaşım kazansın diye.

çok iyi hatırlıyorum üç sene kadar önce , kıbrıs'a hanımla geldik,evde hiçbirsey yok , adana 01 diye bir restauranttan 25 tavuk kanat +pilav,meze menüsü sipariş vereyim dedim, yemeksepetinde 280 lira idi, kıbrıs mağusa küçük yer numarasını buldum aradım , fiyat aynı 280 .. yemeksepeti veya doğrudan sipariş 0 lira fark yok, gece vakti üstümde hep 200 euro bakmot vardi, , türk lirası olarak ise 260 lira vardı, abi 260 lira var , uçaktan indim, ona göre dedim, istersen sonra bırakırım da dedim, yemek sepeti olmadan doğrudan,nakit 20 tl eksik sipariş için 4 5 kanat az göndermişti.hanim olmasa , gece ve yorgun olmasam geri gönderirdim, ufak hesaplara kızıyorum.

bir daha da oradan hiçbirsey almadim, esnaf ne kadar kaybettiğinin farkında değil, üç sene sonra mağusadaki restaurant ile yaşananlar ismi ile ekside yazdık, en son bir süre önce adada 6 7 kişi hoşgeldin ocakbaşı yaptık, oraya gitmem diye baştan tavır koydum.

yaşadığım ispanya'da internetten eve çağırma, bahşiş pahalıya geliyor fakat restauranta gidip paketi alıp gelirseniz 30 bazen 40% ucuza geliyor, bizde fiyat ister elden,ister sepetten,ister gidip orda da yesen hep aynı.

*soran arkadaşlar olmuş, şu anda fiyati ne kadar diye , su anda 1 kg tavuk kanat 750 , karışık kebab ise 850 lira imiş , sizin için yemeksepetini açıp baktım :)) meraklı arkadaşlar sağ olsunlar, kıbrıs türkiye'ye göre genelde 2n3 katı pahalı,öyle süper lüks restaurant falan değil, sokak arası ufak bir yer .

bizim esnaf biraz hak ediyor bu platformları.
hesabın var mı? giriş yap