• dostlar okumaya vaktiniz yoksa mutlaka sondaki tavsiyelerimi okuyun.

eylül'de ev aldık. evi gezerken icindeki kiracıya oturmak icin alacağımızı ve alırsak ne zaman çıkacağını sorduk. 15 gün en fazla 1 ayda boşaltacağını belirtti. bekar öğretmen adam sonuçta çıkar neden çıkmasın dedik aynı sitede daha ucuza birkaç tane daha daire varken bize zorluk çıkarmayacağını düşünerek bu daireyi aldık. alır almaz da ihtar çektik noter aracılığıyla. ihtiyaç nedeniyle tahliyesini 6 ay yasal hakkı olduğunu belirtir bir yazı. bu yazıyı 1 ay içinde göndermezsek yeni malik olarak eski kontratı devam ettirmiş oluyorsun.
    bu arada evi aldığımız adam kontratı kaybettiğini söyledi vermedi. biz de nasıl olsa çıkacak 1 aya diye önemsemedik.

15 gün oldu çıkmadı 1 ay oldu çıkmadı. 2-3 ay oldu çıkmadı. biz evi aldıktan sonra eve göre yeni mobilyalar aldık hepsi hazırlandı depoda bekliyor. kendi eskilerimizi sattık. ne bilelim insanlara güvenilmeyeceğini.

bu süreçte kiracıyı arıyorum durumu soruyorum o da ev aradığını bulamadığını söylüyor bazen “evi tuttum ama emlakçı başkasına vermiş” “tuttum içindeki kiraci şu tarihte çıkacak onu bekliyorum” diye oyalıyordu beni. bir keresinde evi nerede arıyorsun kriterlerin ne dedim saydı birkaç şey. sarı sitede istediği kriterlerde 24 ilan vardı. kendisine gönderdim cevap yazmadı. o zaman ancak anlamıştım çıkmayacağını ve oyaladığını. bir aradığımda ihtarda yazıyor 6 ay kalma hakkım var kalacağım o zaman dedi.

6 ay kalsın bakalım ne olacak dedim nasıl olsa çıkacak.
    ben de kiradayım tabii bu süreçte hem de aldığım kiradan daha fazla kira ödüyorum ama yapacak birsey yok. hatta kendi ev sahibim fahiş kira artışı istiyor sürekli.

sonuc ne mi?
    şahıs yasal sure olan 6 ayı doldurdu hala oturuyor.bu durumda tahliye davası açabiliyormuşuz. açacağım tabii ki dava masrafları karşı tarafa ait ancak bilin bakalım dava ne kadar sürüyor? en az 3-6 ay.
    şimdi dostlarım sorun nerede? benim yanlış yaptığım ne var? adalet sistemimizde bir sorun mu var? insanlıkta mi sorun var? bir de öğretmen bu şahıs. çocuklarımıza ne öğretiyor bu tipler acaba? nasıl yalan söylenir? insanlar nasıl madur edilir? nasıl sahtekar olunur? başka ne öğretecek bu pis zihniyet.

soruyorum her zaman kiracı mı mağdur?
    bu durumda kim mağdur? benim mağduriyetimi giderecek ne yapılabilir?

sizlere tavsiyem;
    mümkünse kiracılı ev almayın.
    alacaksanız da daha ucuza almanız lazım malum paranla rezil oluyorsun.
    aldıysan da kiracının çıkacağım demesine inanmayın evi almadan önce tahliye taahhütnamesi alın.
    alamıyorsanız ev sahibine çıkarın kiracınızı ben öyle satın alayım deyin.
    ya da evi aldığınız paranın %20 sini kiraci evi boşalttığında vermek üzere sözleşme yapın böylece ortak derdiniz olsun.

edit: 3-6 ay çok iyimser olmuş gelen mesajlardan ayni dertten muzdarip çok kişi olduğu ve bazı davaların 1-2 sene sürdüğünü öğrendim maalesef.

edit 2: evi yeni kiralamadı arkadaşlar 7 yıldır aynı evde ve çok düşük bir kirada oturuyor.

edit 3: çok fazla sayıda özelden mesaj aldım. çok güzel yöntemler öğrendim. teşekkür ediyorum. burdan okuyup yeni malik beni çıkaramıyormuş 6 aydan sonra da uğraşsın dursun diye cesaretlenen kiracılara selam olsun. deneyin görün (öğrendiklerimin çoğunu yazdılar zaten aşağıda)

edit son: arkadaşlar bizim kiracımız çıktı. 6 ay yasal süresini son gününe kadar kullandı. dava açmamıza gerek kalmadı. allahtan gerek kalmadı zira ülkede hersey gibi adalet de sıkıntıda. hukuk sistemi çökmüş size tek tavsiyem 'ben adalete güveniyorum' deyip çareyi dava açmakta aramayın. zaten sizin de avukat masrafınız oluyor hemen hemen aynı masrafları yapmış oluyorsunuz belki de siz daha fazla veriyor olabilirsiniz. öncelikle anlaşma yoluna gidin yanaşmıyorsa her kozu kullanın korkmayın acımayın. bu konuda sıkıntı çekenlere sabırlar diliyorum.
  • iyi insanlar ile kötü insanların oranında ülkemizde denge var. sorun bundan mütevellit.
  • kiracılık hakkı tapuda şerh edilmişse geçmiş olsun.
    yoksa çıkarabilirsin.
  • en azından o ihtarı çekmişsiniz. o olmasaydı 10 yıl otururdu heralde.
  • (bkz: mağdur)

"madur" nedir arkadaş?

edit:

eğer kiracı evden çıkacağım diyorsa en güzeli tahliye taahhütnamesi

bizde olaylar sarpa sarmadan avukata danışmak gibi bir kültür olmadığı için bu tarz mağduriyetleri ben müstahak görüyorum. bir avukata danışıp danışmaya da 650 lira para versen şimdi paşa paşa kiracıyı çıkarmış evinde oturuyor olurdun. bekle bakalım o tahliye davası kaç 6 ay sürecek.
  • (bkz: madur)
    (bkz: maduro)
    (bkz: mağdurdur o)

geçmiş olsun.
  • elektrik ve su idaresine gidin tapunuz ve noter ihtarmenizle. suyu ve elektriği kestirin.
    (varsa gazı da kestirin) nasıl yaşıyorsa yaşasın.
    ya da bileği sağlam birisini bulun o sizin yerinize çıkartsın.
  • haklı bir yakarıştır... ev sahibi önce görüşmüş, sonra işini sağlama alıp yasal olarak yapması gerekenleri de yapmış...

kiracı kaypaklığı diyelim... belli ki hüsniyetle çıkmayacak.

yasal işlemi başlatın derim...
  • yapılacakları sayıyorum:

1) gidip müdürü ile konuşmak.
    2) anne babasını, eski eşini veya bir tanıdığını sosyal medya ile bulup onlarla konuşmak.

maksat müdürün karışması değil, öğretmenin üzerinde baskı yaratmak. sivilde yaptıklarını açığa çıkartmak.

insan pek çok şeyi toplumsal rolü için yapar. bu, oldukça etkili bir yöntemdir.

kolay gelsin.

ps. üçüncü maddeyi şahsıma yapılan sayısız ahlaksız teklifler sonucunda silmek zorunda kaldım. böyle iyi, teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap